Kazimierz Kalbarczyk: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Linia 16: Linia 16:
 
*[[http://olsztyn.wm.pl/search/index/s/Kazimierz+Kalbarczyk/portal/0/page/1 olsztyn.wm.pl]]
 
*[[http://olsztyn.wm.pl/search/index/s/Kazimierz+Kalbarczyk/portal/0/page/1 olsztyn.wm.pl]]
 
*[[http://www.elblag24.pl/84136-65-lat-lyzwiarstwa-szybkiego-w-elblagu.html elbląg24.pl]]
 
*[[http://www.elblag24.pl/84136-65-lat-lyzwiarstwa-szybkiego-w-elblagu.html elbląg24.pl]]
[[Kategoria: Sport|Kalbarczyk, Kazimierz]] [[Kategoria: Łyżwiarstwo szybkie|Kalbarczyk, Kazimierz]] [[Kategoria: Helena Pilejczyk|Kalbarczyk, Kazimierz]] [[Kategoria: Olimpia Elbląg|Kalbarczyk, Kazimierz]]
+
[[Kategoria: Sport|Kalbarczyk, Kazimierz]] [[Kategoria: Łyżwiarstwo szybkie|Kalbarczyk, Kazimierz]] [[Kategoria: Helena Pilejczyk|Kalbarczyk, Kazimierz]] [[Kategoria: Olimpia Elbląg|Kalbarczyk, Kazimierz]][[Kategoria: Trenerzy|Kalbarczyk, Kazimierz]]

Wersja z 19:43, 13 sie 2014

Kazimierz Kalbarczyk (ur. 24 stycznia 1927 r w Czechowicach k/Warszawy, zmarł w marcu 1987 w Elblągu) - Trener łyżwiarstwa szybkiego.

Kazimierz Kalbarczyk

Kazimierz Kalbarczyk
Imię i nazwisko Kazimierz Kalbarczyk
Data i miejsce urodzenia 24 styczeń 1927, Czechowicz k/Warszawy
Data śmierci marzec 1987, Elbląg
Dyscyplina Łyżwiarstwo szybkie
Największy sukces Z nazwiskiem Kalbarczyka kojarzą się polskie medale z mistrzostw świata i Europy i dziesiątki rekordów Polski.

Pochodził z małej miejscowości Czechowice spod Warszawy. Jego młodość przypadła na zawieruchę wojenną. Rozpoczął wprawdzie edukację w szkole podstawowej w Pruszkowie, ale w 1942 r został zmuszony do pracy w Fabryce Obrabiarek, jednak nauki nie zaniechał. Uczył się w szkole przyzakładowej. Po wojnie trafił do Elbląga i we wrześniu 1945 roku rozpoczął pracę jako robotnik w ówczesnej Stoczni późniejszym Zamechu. Zdał małą maturę, a pracując zawodowo każdą wolną chwilę poświęcał na sport. W 1947 roku z jego inicjatywy powstała sekcja łyżwiarska przy KS „Tabory”. Łyżwiarze trenowali na naturalnie zmrożonej tafli basenu. Sekcja rozwijała się prężnie i szybko dochowała się prawdziwych talentów. Najbardziej znaną elbląską panczenistką była Helena Pilejczyk – brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich w Squaw Valley. Z nazwiskiem Kalbarczyka kojarzą się polskie medale z mistrzostw świata i Europy i dziesiątki rekordów Polski. Związany był z klubem Olimpia Elbląg ponad 40 lat jako zawodnik i trener. O Elblągu za jego kadencji mówiło się, że to prawdziwa kuźnia talentów. Nie doczekał najważniejszego wydarzenia – otwarcia sztucznie mrożonego toru w mieście. Walczył o to przez lata, wychowując kolejnych mistrzów. Jako jeden z pierwszych otrzymał medal GKKFiT „Zasłużony Trener PRL”. Odznaczony Krzyżem Kawalarskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, medalami 30 i 40-lecia PRL, był też Zasłużonym Działaczem Kultury Fizycznej. Na nagrobku prekursora łyżwiarstwa szybkiego w Elblągu, odkrywcy talentów olimpijskich, jego wychowanka Helena Pilejczyk odsłoniła pamiątkową tablicę, która jest świadectwem osiągnięć w dziedzinie sportu tego wyjątkowego człowieka.

Bibliografia