Kiemławki Wielkie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
(Ludzie związani z miejscowością)
Linia 42: Linia 42:
  
 
== Dzieje miejscowości ==
 
== Dzieje miejscowości ==
Miejscowość została lokowana w 1340 roku.  Trzy nadanie ziemskie zobowiązywały właścicieli do służby rycerskiej, natomiast jedno nadanie wiązało się z obowiązkiem służby na [[prawo chełmińskie| prawie chełmińskim]]. W przybliżonym czasie powstały również [[Kiemławki Małe]], które przekształciły się w wieś znacznie większą niż Kiemławki Wielkie. W 1785 roku Kiemławki Wielkie składały się z zaledwie trzech budynków mieszkalnych. Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy na ten fakt wpłynęły wydarzenia z początku stulecia, kiedy w Prusach szalała [[epidemia dżumy]]. Bez wątpienia wieś pozostawała w cieniu swojej niewiele młodszej odpowiedniczki. W tym samym 1785 roku Kiemławki Małe mogły się poszczycić 10 budynkami mieszkalnymi. W 1817 roku Kiemławki Wielkie były zamieszkane przez 58 osób a liczba domostw wzrosła do 4. U progu [[II wojna światowa| II wojny światowej]] liczba mieszkańców wzrosła do 172 osób.
+
Miejscowość została lokowana w 1340 roku.  Trzy nadanie ziemskie zobowiązywały właścicieli do służby rycerskiej, natomiast jedno nadanie wiązało się z obowiązkiem służby na [[prawo chełmińskie| prawie chełmińskim]]. W przybliżonym czasie powstały również [[Kiemławki Małe]], które przekształciły się w wieś znacznie większą niż Kiemławki Wielkie. W 1785 roku Kiemławki Wielkie składały się z zaledwie trzech budynków mieszkalnych. Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy na ten fakt wpłynęły wydarzenia z początku stulecia, kiedy w Prusach szalała [[epidemia dżumy]]. Bez wątpienia wieś pozostawała w cieniu swojej niewiele młodszej odpowiedniczki. W tym samym 1785 roku Kiemławki Małe mogły się poszczycić 10 budynkami mieszkalnymi. W 1817 roku Kiemławki Wielkie były zamieszkane przez 58 osób a liczba domostw wzrosła do 4. W 1910 roku wybudowana została jednoklasowa szkoła. W tym czasie w Kiemławkach Wielkich istniał również wiatrak typu holenderskiego. Obok wsi folwarcznej znajdowały się dodatkowo cztery chłopskie zagrody, w których mieszkali rzemieślnicy. Na początku XX stulecia folwark Kiemławki Wielkie oraz Skierki należały do hrabiego Ludwika von Schwerina, który oddał je w dzierżawę baronowi Georgowi von der Goltzowi. Kiemławki Wielkie należały do niego do roku 1945.
 +
 
 +
U progu [[II wojna światowa| II wojny światowej]] liczba mieszkańców wzrosła do 172 osób.
 
Po 1945 roku na terenie wsi założono [[Państwowe Gospodarstwo Rolne Kiemławki Wielkie|państwowe gospodarstwo rolne]]. W 1973 roku miejscowość wchodziła w skład sołectwa [[Kiemławki Małe]] w [[gmina Barciany|gminie Barciany]]. W 1970 roku wieś była zamieszkana przez 99 osób. Miejscowe dzieci uczęszczały do szkoły w Kiemławkach Małych.
 
Po 1945 roku na terenie wsi założono [[Państwowe Gospodarstwo Rolne Kiemławki Wielkie|państwowe gospodarstwo rolne]]. W 1973 roku miejscowość wchodziła w skład sołectwa [[Kiemławki Małe]] w [[gmina Barciany|gminie Barciany]]. W 1970 roku wieś była zamieszkana przez 99 osób. Miejscowe dzieci uczęszczały do szkoły w Kiemławkach Małych.
  
Nazwa niemiecka: Gross Kämlack. Zarówno nazwa, jak też i częściowo historia tej miejscowości, łączą się z nazwą i historią wsi Kiemławki Małe, toteż nie będziemy owych rzeczy wspólnych powtarzać. W odróżnieniu od Kiemławek Małych, tutejszy folwark pozostał nadal, wraz z sąsiednim majątkiem Windą, w rękach właścicieli Drogoszy. Od połowy XIX w. Drogosze należały do hrabiny Marianny zu Stolberg-Wernigerode, a zatem również i Winda, i Kiemławki Wielkie, a także pobliski majątek Skierki. Według danych z 1889 r., Kiemławki Wielkie przyporządkowano folwarkowi Skierki. Na początku XX stulecia, obydwa te powiązane ze sobą folwarki nabył hrabia Ludwik von Schwerin, który zamieszkiwał na terenie Rzeszy (w Meklemburgii). Z tego względu oddał je w dzierżawę. Owym dzierżawcą był baron Georg von der Goltz, który urządził swemu zarządcy rezydencję w Skierkach. Ten stan rzeczy istniał do 1945 r.
 
 
We wsi folwarcznej w Kiemławkach Wielkich były w 1785 r. 3 chałupy, w 1820 r. – 4 chałupy i mieszkało tu wówczas 58 osób. W 1910 r. zbudowano szkołę jednoklasową. Niezależnie od wsi folwarcznej, istniały tu 4 zagrody chłopskie, zamieszkiwali też rzemieślnicy – kowal i kołodziej. Istniał wiatrak holenderski. W 1928 r. ogółem zamieszkiwały w tej miejscowości 154 osoby, a w 1939 r. – 172 osoby. Po wojnie założono tu państwowe gospodarstwo rolne. W 1970 r. liczyło ono 99 mieszkańców.
 
<br/>
 
 
== Ludzie związani z miejscowością ==
 
...
 
 
[[File:Współczesna zabudowa wsi Kiemławki Wielkie.jpg|thumb|300 px|left|Współczesna zabudowa wsi Kiemławki Wielkie]]
 
[[File:Współczesna zabudowa wsi Kiemławki Wielkie.jpg|thumb|300 px|left|Współczesna zabudowa wsi Kiemławki Wielkie]]
<br/>
 
  
== Zabytki ==
 
...
 
[[File:Obrazek-nazwa.jpg|thumb|242 px|Miejscowość-Opis-Rysunku]]
 
 
<br/>
 
<br/>
  

Wersja z 23:34, 11 kwi 2014


Kiemławki Wielkie

Kapliczka przydrożna w Kiemławkach Wielkich
Kapliczka przydrożna w Kiemławkach Wielkich
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat kętrzyński
Gmina Barciany
Sołectwo Podławki
Liczba ludności (2010) 76
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Kiemławki Wielkie
Kiemławki Wielkie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kiemławki Wielkie
Kiemławki Wielkie
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}


Kiemławki Wielkie (niem. Gross Kämlack) – wieś niesołecka położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, w gminie Barciany. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego.

Miejscowość w 2010 roku liczyła 76 mieszkańców. Wieś wchodzi w skład sołectwa Podławki, w którym funkcję sołtysa obecnie sprawuje Zenon Duński[1].


Położenie

Miejscowość jest położona w odległości 12 km od Barcian.

Dzieje miejscowości

Miejscowość została lokowana w 1340 roku. Trzy nadanie ziemskie zobowiązywały właścicieli do służby rycerskiej, natomiast jedno nadanie wiązało się z obowiązkiem służby na prawie chełmińskim. W przybliżonym czasie powstały również Kiemławki Małe, które przekształciły się w wieś znacznie większą niż Kiemławki Wielkie. W 1785 roku Kiemławki Wielkie składały się z zaledwie trzech budynków mieszkalnych. Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy na ten fakt wpłynęły wydarzenia z początku stulecia, kiedy w Prusach szalała epidemia dżumy. Bez wątpienia wieś pozostawała w cieniu swojej niewiele młodszej odpowiedniczki. W tym samym 1785 roku Kiemławki Małe mogły się poszczycić 10 budynkami mieszkalnymi. W 1817 roku Kiemławki Wielkie były zamieszkane przez 58 osób a liczba domostw wzrosła do 4. W 1910 roku wybudowana została jednoklasowa szkoła. W tym czasie w Kiemławkach Wielkich istniał również wiatrak typu holenderskiego. Obok wsi folwarcznej znajdowały się dodatkowo cztery chłopskie zagrody, w których mieszkali rzemieślnicy. Na początku XX stulecia folwark Kiemławki Wielkie oraz Skierki należały do hrabiego Ludwika von Schwerina, który oddał je w dzierżawę baronowi Georgowi von der Goltzowi. Kiemławki Wielkie należały do niego do roku 1945.

U progu II wojny światowej liczba mieszkańców wzrosła do 172 osób. Po 1945 roku na terenie wsi założono państwowe gospodarstwo rolne. W 1973 roku miejscowość wchodziła w skład sołectwa Kiemławki Małe w gminie Barciany. W 1970 roku wieś była zamieszkana przez 99 osób. Miejscowe dzieci uczęszczały do szkoły w Kiemławkach Małych.

Współczesna zabudowa wsi Kiemławki Wielkie


Bibliografia

  1. Kętrzyn. Z dziejów miasta i okolic, przewodniczący komitetu redakcyjnego Andrzej Wakar, Olsztyn 1978.
  2. Bank Danych Lokalnych GUS [data dostępu: 15.03.2014]
  3. Historia wsi Kiemławki Wielkie [data dostępu: 15.03.2014]


Przypisy


Zobacz też