Kiemławki Wielkie

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kiemławki Wielkie

Kapliczka przydrożna w Kiemławkach Wielkich.Fot. Ralf Lotys. Źródło: Commons Wikimedia
Kapliczka przydrożna w Kiemławkach Wielkich.
Fot. Ralf Lotys. Źródło: Commons Wikimedia
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat kętrzyński
Gmina Barciany
Sołectwo Podławki
Liczba ludności (2010) 76
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Kiemławki Wielkie
Kiemławki Wielkie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kiemławki Wielkie
Kiemławki Wielkie
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Kiemławki Wielkie (niem. Gross Kämlack) – wieś niesołecka położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, w gminie Barciany. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego.

Miejscowość w 2010 roku liczyła 76 mieszkańców. Wieś wchodzi w skład sołectwa Podławki, w którym funkcję sołtysa obecnie sprawuje Zenon Duński[1].

Współczesna zabudowa wsi Kiemławki Wielkie.
Fot. Ralf Lotys. Źródło: Commons Wikimedia

Położenie

Miejscowość jest położona w odległości 12 km od Barcian.


Dzieje miejscowości

Miejscowość lokowano w 1340 roku. Trzy nadania ziemskie zobowiązywały właścicieli do służby rycerskiej, natomiast jedno nadanie wiązało się z obowiązkiem służby na prawie chełmińskim. W przybliżonym czasie powstały również Kiemławki Małe.

W 1785 roku Kiemławki Wielkie składały się z zaledwie trzech budynków mieszkalnych. Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy na ten fakt wpłynęły wydarzenia z początku stulecia, kiedy w Prusach szalała epidemia dżumy. W tym czasie Kiemławki Małe przekształciły się już w wieś znacznie większą niż Kiemławki Wielkie (w 1785 roku Kiemławki Małe mogły się poszczycić 10 budynkami mieszkalnymi).

W 1817 roku Kiemławki Wielkie były zamieszkane przez 58 osób, a liczba domostw wzrosła do 4. W 1910 roku wybudowana została jednoklasowa szkoła. W tym czasie na terenie wsi istniał również wiatrak typu holenderskiego. Obok wsi folwarcznej znajdowały się dodatkowo cztery chłopskie zagrody, w których mieszkali rzemieślnicy.

Na początku XX stulecia folwarki Kiemławki Wielkie oraz Skierki należały do hrabiego Ludwika von Schwerina, który oddał je w dzierżawę baronowi Georgowi von der Goltzowi. Kiemławki Wielkie należały do niego do roku 1945.

U progu II wojny światowej liczba mieszkańców wzrosła do 172 osób. Po 1945 roku na terenie wsi założono Państwowe Gospodarstwo Rolne Kiemławki Wielkie. W 1973 roku miejscowość wchodziła w skład sołectwa Kiemławki Małe w gminie Barciany. W 1970 roku wieś była zamieszkana przez 99 osób. Miejscowe dzieci uczęszczały do szkoły w Kiemławkach Małych.


Przypisy

  1. bip.warmia.mazury.pl [05.03.2014]

Bibliografia

Kętrzyn. Z dziejów miasta i okolic, przewodniczący komitetu redakcyjnego Andrzej Wakar, Olsztyn 1978.
Bank Danych Lokalnych GUS [15.03.2014]
jerzysikorski.pl, historia wsi Kiemławki Wielkie [15.03.2014]