Kirkut żydowski w Pasłęku: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
[wersja zweryfikowana][wersja zweryfikowana]
m (Zastępowanie tekstu - "Kategoria: cmentarze" na "Kategoria:Cmentarze zabytkowe")
m (Zastępowanie tekstu - "© Stanisław Kuprjaniuk" na "Fot. Stanisław Kuprjaniuk")
 
(Nie pokazano 2 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
''' Kirkut żydowski w Pasłęku ''' – kirkut żydowski w Pasłęku, datowany na 1817 r., [[Powiat elbląski | powiat elbląski]], [[Pasłęk (gmina miejsko-wiejska)| gmina Pasłęk]].
+
''' Kirkut żydowski w Pasłęku ''' – kirkut żydowski w [[Pasłęk|Pasłęku]], datowany na 1817 r., ([[Powiat elbląski|powiat elbląski]], [[Pasłęk (gmina miejsko-wiejska)| gmina Pasłęk]]).
 
<br/><br/>
 
<br/><br/>
 
 
== Położenie ==
 
== Położenie ==
Kirkut żydowski w [[Pasłęk|Pasłęku]] założono poza miastem, na niewielkim pagórku, niedaleko ówczesnej ul. Krośnieńskiej (Krossenerstraße, obecnie ul. Wojska Polskiego).
+
Kirkut żydowski w Pasłęku założono poza miastem, na niewielkim pagórku, niedaleko ówczesnej ul. Krośnieńskiej (Krossenerstraße, obecnie ul. Wojska Polskiego).
 
<br/>
 
<br/>
 
== Opis ==
 
== Opis ==
Linia 15: Linia 14:
  
 
==Galeria zdjęć==
 
==Galeria zdjęć==
<center>Kirkut żydowski w Pasłęku. © Stanisław Kuprjaniuk</center>
+
<center>Kirkut żydowski w Pasłęku. Fot. Stanisław Kuprjaniuk</center>
 
<gallery mode=packed widths=250px heights=250px class="left">
 
<gallery mode=packed widths=250px heights=250px class="left">
 
Plik:pas13.jpg|
 
Plik:pas13.jpg|
Linia 28: Linia 27:
 
A. Mrozek, ''Zabytkowe obiekty kształtowanej zieleni'', [w:] ''Dziedzictwo kulturowe Warmii – Mazur – Powiśla. Stan zachowania, potencjały i problemy'', red. J. Wysocki, Olsztyn 2006.
 
A. Mrozek, ''Zabytkowe obiekty kształtowanej zieleni'', [w:] ''Dziedzictwo kulturowe Warmii – Mazur – Powiśla. Stan zachowania, potencjały i problemy'', red. J. Wysocki, Olsztyn 2006.
 
<br/>
 
<br/>
[[Kategoria: Turystyka]][[Kategoria: Obiekty architektury]][[Kategoria: Zabytki]][[Kategoria:Cmentarze zabytkowe]][[Kategoria: Pasłęk (gmina miejsko-wiejska) ]][[Kategoria: powiat elbląski]]
+
[[Kategoria: Turystyka]] [[Kategoria: Zabytki]][[Kategoria:Cmentarze zabytkowe]][[Kategoria: Pasłęk (gmina miejsko-wiejska)]][[Kategoria: Powiat elbląski]] [[Kategoria: 1801-1918]]
 
<br/>
 
<br/>

Aktualna wersja na dzień 08:03, 25 mar 2015

Kirkut żydowski w Pasłęku – kirkut żydowski w Pasłęku, datowany na 1817 r., (powiat elbląski, gmina Pasłęk).

Położenie

Kirkut żydowski w Pasłęku założono poza miastem, na niewielkim pagórku, niedaleko ówczesnej ul. Krośnieńskiej (Krossenerstraße, obecnie ul. Wojska Polskiego).

Opis

Kirkutu założono w 1817 r. (według niektórych źródeł w 1814 r.). Wówczas przedstawiciele diaspory za 30 talarów nabyli działkę od piekarza Zerloha, która przylegała do polnej drogi (obecnie bezimiennej alei lipowej) położonej na krawędzi skarpy. W 1864 r. kirkut został powiększony o grunt zakupiony od cukiernika Zachowskiego, dzięki czemu poszerzono cmentarz w kierunku południowo-zachodnim. Zapewne też wówczas, lub krótko potem, kirkut został otoczony ceglanym murem z żelazną bramą od strony ul. Krośnieńskiej, a w południowym narożniku wzniesiono niewielki dom pogrzebowy. Ostatecznie cmentarz funkcjonował na planie pięciokąta zbliżonego do prostokąta, o powierzchni około 0,3 ha.

Kirkut w czasie II wojny światowej zdewastowali hitlerowcy. Zamknięto wówczas dojście od ul. Krośnieńskiej. Do dzisiaj zachowały się ślady po około 100 grobach. W starszej północno-zachodniej części przeważają mogiły ziemne, w części nowszej południowej znajdują się mogiły otoczone tumbami z podstawami pod macewy. Ocalały 22 macewy z piaskowca oraz nieliczne z marmuru, które pochodzą z drugiej połowy XIX w. Na większości z nich da się jeszcze odczytać personalia zmarłych, zapisane w języku hebrajskim i niemieckim (zazwyczaj oddzielnie po obu stronach macewy). Najstarsza pochodzi z 1860 r., zaś najmłodsza z 1902 r. Daty zapisywane są według kalendarza hebrajskiego oraz gregoriańskiego (czasami występuje zapis mieszany). Na niektórych znajdują się sygnatury wytwórców: C. Mathias, Elbing (Elbląg) i S. Goldbaum, Braunsberg (Braniewo). Na macewach zachowała się wyraźna dekoracja o symbolice funeralnej charakterystyczna dla nagrobków żydowskich, m.in. dłonie w geście błogosławieństwa, złamane drzewo, skrzydlata klepsydra, Gwiazda Dawida. W obrębie kirkutu od strony południowej i częściowo wschodniej zachował się starodrzew, któremu towarzyszą rosnące krzewy.

W 2004 r. kirkut zdewastowali nieznani sprawcy. Na nagrobkach wymalowali nazistowskie znaki i hasła. Ślady profanacji zostały usunięte. Władze lokalne starają się dbać o relikty cmentarza, który jednakże ze względu na odludną lokalizację jest nadal narażony na akty wandalizmu i zaśmiecania. Kirkut w Pasłęku należy do najlepiej zachowanych cmentarzy żydowskich na Warmii i Mazurach.

Galeria zdjęć

Kirkut żydowski w Pasłęku. Fot. Stanisław Kuprjaniuk

Bibliografia

Cmentarz żydowski w Pasłęku. Opracowanie historyczno-konserwatorskie, red. K. Panimasz, Pasłęk 1996.
J. Salm, Z problematyki rozwoju przestrzennego Pasłęka, [w:] Pasłęk. Z dziejów miasta i okolic. 1297-1997, red. J. Włodarski, Pasłęk 1997.
A. Mrozek, Zabytkowe obiekty kształtowanej zieleni, [w:] Dziedzictwo kulturowe Warmii – Mazur – Powiśla. Stan zachowania, potencjały i problemy, red. J. Wysocki, Olsztyn 2006.