Koło Łowieckie "Leśnik" w Młynarach

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja MartaF (dyskusja | edycje) z dnia 17:05, 21 mar 2015

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Koło Łowieckie "Leśnik" w Młynarach – jedno z 8 kół łowieckich działających w okręgu elbląskim. Skupia aktualnie 27 członków. Funkcję prezesa Koła sprawuje Józef Hryniewicz. Jest on jednocześnie prezesem Elbląskiej Okręgowej Rady Łowieckiej i członkiem Naczelnej Rady Łowieckiej. Łowczym w Kole Łowieckim "Leśnik" jest Marian Garbaczewski, sekretarzem Andrzej Lewkowicz, a skarbnikiem - Jacek Czajka.

Historia

Koło zostało założone w 2003 r. Inicjatorami jego powstania byli: Andrzej Albiński, Albert Danowski, Jarosław Garbaczewski, Marian Garbaczewski, Mieszko Godlewski, Jarosław Halicki, Józef Hryniewicz, Zbigniew Jaworski, Kazimierz Kuśnierek, Andrzej Lewkowicz, Władysław Łuczko, Wacław Makarewicz, Zbigniew Pawłowski, Tadeusz Puchniarski, Stanisław Rezanko, Jerzy Rybaczyk, Włodzimierz Walczak.

Koło "Leśnik" powstało w wyniku podziału Koła Łowieckiego "Jarząbek" w Kaszunach mocą uchwały walnego zgromadzenia, z prawem dzierżawienia obwodu łowieckiego nr 82. Koło jest młode, lecz wywodzi się z Koła o bardzo długiej tradycji łowieckiej, w związku z tym tradycja ta jest ściśle przestrzegana i pielęgnowana przez członków i zaszczepiana wśród kandydatów na członków.

Gospodarka

Koło gospodaruje na obwodzie łowieckim nr 82 o powierzchni 5900 ha (w tym 1513 ha. lasu zaliczanego do kategorii słabych). Obwód położony jest w całości na terenie Nadleśnictwa Młynary, ale na terenie administracyjnym dwóch powiatów: braniewskiego i elbląskiego oraz na terenie dwóch gmin: Młynary i Wilczęta.

Główne gatunki bytujące w obwodzie to dziki, sarny i jelenie. Ze zwierzyny drobnej dominującym gatunkiem jest lis oraz mniej liczne borsuki, jenoty, kuny, norki amerykańskie, tchórze. W celu odbudowy stanu liczebnego zajęcy zaniechano polowań na ten gatunek. Obserwowana jest coraz liczniejsza populacja bobrów.

Dane kontaktowe

Koło Łowieckie "Leśnik"
ul. 1. Maja 21A
14-420 Młynary
e-mail: mg.lesnik@wp.pl

Bibliografia

lesnik.pev.pl [20.02.2015]