Koło Łowieckie "Leśnik" w Starych Jabłonkach

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja KarolinaB (dyskusja) z dnia 14:33, 7 sty 2015

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Koło Łowieckie "Leśnik" w Starych Jabłonkach – jest jednym z 20 kół łowieckich działających w okręgu olsztyńskim. Koło zrzesza 78 członków macierzystych i 7 niemacierzystych. Funkcje prezesa Koła sprawuje pan Zbigniew Bryś. W strukturze Koła wyodrębniono stanowisko łowczego, którym jest Marian Ramczykowski, trzech podłowczych: Tadeusz Nosek, Ryszard Dolny, Eugeniusz Szwajkowski oraz skarbnika - Marek Murzyn i sekretarza - Marcin Czerwiński.

Historia

Koło Łowieckie "Leśnik" w Starych Jabłonkach zostało założone w 1951 r. Inicjatorami jego powstania byli pracownicy lasów państwowych z okolic Starych Jabłonek:Czesław Grabarczyk, Józef Jankowski, Witold Kiedrowski, Seweryn Marek, Edward Markowicz, Czesław Miśkiewicz, Roman Napierała, Marian Nitecki, Bogdan Talbierz, Zygmunt Tułodziecki, Marian Ulbrych i Henryk Wielgosz. Początkowo koło otrzymało obwód w Nadleśnictwie Kudypy. Dopiero w październiku 1954 r. wydzierżawiony został obwód nr 118 o powierzchni ponad 6000 ha w Nadleśnictwie Stare Jabłonki. Był on dzierżawiony do lipca 1964 r. Wówczas Urząd Rady Ministrów tworząc zamknięte ośrodki rządowe do jednego z nich włączył obwód nr 118. Z tego względu od 20 października 1964 r. Koło dzierżawi obwód nr 171 (dawny nr 98) w Nadleśnictwie Mrągowo, a od 1965 r. obwód w Nadleśnictwie Młynary, który zarząd zamienił na obwód nr 215 (obecny nr 147) w Nadleśnictwie Dobrocin. Ponadto, w 2008 r. Koło wydzierżawiło z Nadleśnictwa Jagiełek obwód nr 272. Łączna powierzchnia dzierżawionych obwodów wynosi ok. 18.900 ha.

Tradycją Koła Łowieckiego "Leśnik" w Starych Jabłonkach jest dziedziczenie zamiłowanie do łowiectwa i fakt, że myśliwska pasja „przechodzi z ojca na syna”.

Gospodarka

Koło Łowieckie "Leśnik" w Starych Jabłonkach w ramach działalności gospodarczo-hodowlanej podejmuje działania zapewniające zwierzynie łownej lepsze warunki bytowania. W tym celu są zakładane i uprawiane w lasach poletka karmowe. Członkowie i kandydaci Koła dbają stale o utrzymanie, modernizację oraz rozbudowę urządzeń łowieckich. Na poczatku lat 90. podjęło próbę introdukcji daniela. Przedsięwzięcie to nie zakończyło sie pełnym skucesem, ponieważ daniele wyemigrowały do sąsiednich obwodów. Mimo to Koło szczyci się dziś populacją liczącą 36 szt. tych zwierząt.

Koło Łowieckie „Leśnik” znane jest z koleżeńskiej atmosfery i kultywowania tradycji łowieckich. Corocznie organizujemy uroczyste polowanie w dniu naszego patrona Św. Huberta.Koło popularyzuje idee ochrony przyrody, bierąc udział w organizacji imprez dla myśliwych, ich rodzin i sympatyków łowiectwa. Są to pikniki strzeleckie, wystawy łowieckich trofeów, a także polowania dla zarządów sąsiednich kół.

Koło Łowieckie „Leśnik” w Starych Jabłonkach wybudowało, za zgodą Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, Wiatę Edukacji Przyrodniczo-Leśnej na gruncie dzierżawionym od Nadleśnictwa Dobrocin, na terenie obwodu łowieckiego nr 215.

Dane kontaktowe

Koło Łowieckie „Leśnik” w Starych Jabłonkach

ul. Olsztyńska 2

14-133 Stare Jabłonki

tel. 602 657 338

e-mail: kl.lesnik@wp.pl

Bibliografia

http://kola.lowiecki.pl/olsztyn/lesnik/index.php