Kościół ewangelicko-augsburski w Giżycku: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
[wersja zweryfikowana][wersja zweryfikowana]
(Bibliografia)
Linia 1: Linia 1:
''' Kościół ewangelicko-augsburski w Giżycku''' – kościół datowany na 1827 r., [[Powiat giżycki | powiat giżycki]], [[Gmina Giżycko | gmina Giżycko]].
+
''' Kościół ewangelicko-augsburski w Giżycku''' – kościół datowany na 1827 r., w [[Giżycko|Giżycku]].
 
<br/><br/>
 
<br/><br/>
 
{{Galeria|Nazwa=Kościół ewangelicko-augsburski w Giżycku|wielkość=290|pozycja=right
 
{{Galeria|Nazwa=Kościół ewangelicko-augsburski w Giżycku|wielkość=290|pozycja=right
Linia 18: Linia 18:
 
Zduniak Jan, Zduniak Agnieszka, ''Reisefuehrer Masuren und Umgebung'', Kętrzyn 2006.
 
Zduniak Jan, Zduniak Agnieszka, ''Reisefuehrer Masuren und Umgebung'', Kętrzyn 2006.
 
<br/>
 
<br/>
[[Kategoria:Turystyka]][[Kategoria: Obiekty architektury]][[Kategoria: Zabytki]][[Kategoria: Giżycko (gmina wiejska)]][[Kategoria: powiat giżycki ]]
+
][[Kategoria: Obiekty architektury]] [[Kategoria: Kościoły i kaplice]] [[Kategoria: Zabytki]][[Kategoria: Giżycko (gmina wiejska)]][[Kategoria: Powiat giżycki ]]
 
<br/>
 
<br/>

Wersja z 12:09, 12 mar 2015

Kościół ewangelicko-augsburski w Giżycku – kościół datowany na 1827 r., w Giżycku.

Kościół ewangelicko-augsburski w Giżycku
Kościół ewangelicko-augsburski w Giżycku. © Stanisław Kuprjaniuk
Kościół ewangelicko-augsburski w Giżycku. © Stanisław Kuprjaniuk
 

Położenie

Parafialny kościół ewangelicko-augsburski znajduje się w centrum Giżycka przy placu Grunwaldzkim.

Opis

Od czasów Reformacji znajdował się w centrum miasta Lötzen (Giżycko) drewniany kościół ewangelicko-augsburski, na którego miejscu w 1633 r. zbudowano nowy kościół murowany. 26 listopada 1686 r. spłonęła część miasta i kościół, który odbudowano w 1709 r. Przetrwał on do 1822 r., kiedy to wielki pożar pochłonął 2/3 miasta, w tym kościół. Na odbudowę nowej świątyni zbierano ofiary przez 4 lata. Kamień węgielny pod obecną budowlę położono 11 maja 1826 r. Na dokumencie wmurowanym w fundamenty Kościoła znajdują się słowa: "Boże Wszechmogący, chroń tę świątynię, której budowę rozpoczynamy. Zachowaj ją przez następne stulecia przed podobnym nieszczęściem, jakie tu miało miejsce w nocy 3 kwietnia 1822 roku". W ciągu półtora roku zbudowano kościół w stylu neoklasycystycznym, wg projektu ówczesnego architekta z Berlina Karola Fryderyka Schinkla. Uroczystość poświęcenia świątyni miała miejsce w niedzielę, 16 września 1827 r. Wzniesiono murowaną i otynkowaną budowlę na rzucie prostokąta, o układzie salowym, krytym dachem dwuspadowym i z wysuniętą wieżą zachodnią na planie kwadratu. W 1881 r. powiększono okna, dobudowano absydę i zakrystię, zmieniono ołtarz i ambonę. Ołtarz zdobią malowidła berlińskiego malarza Karola Gottfrieda Pfannschmidta. W 1935 r. przebudowane organy kościelne wyposażono w trakturę elektryczną. Wykonawcą była firma E. Kempera i syna z Lubeki. W 1944 r. świątynię przejął Kościół rzymskokatolicki, nadając kościołowi wezwanie "Chrystusa Króla". W 1945 r. kościół zwrócono ewangelikom i do dnia dzisiejszego są oni użytkownikami świątyni.

Od 1962 r. parafia ewangelicko-augsburska w Giżycku obejmuje teren miasta Węgorzewa, Wydmin i Pozezdrza, w których to miejscowościach regularnie odbywają się nabożeństwa ewangelickie w filialnych kaplicach. Także w kościele giżyckim w każdą niedzielę o godz. 11.00 odbywają się nabożeństwa, zaś w miesiącach od maja do września dodatkowo, o godz. 9.30, sprawowane są nabożeństwa w języku niemieckim. Podczas letnich miesięcy odbywa się w nim Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej.

Bibliografia

Bałdowski Jan, Przewodnik. Warmia, Mazury, Suwalszczyzna, Warszawa 1997.
Siemiński Stanisław, Mazury Północne. Przewodnik ilustrowany, Kętrzyn 2002.
Zduniak Jan, Zduniak Agnieszka, Reisefuehrer Masuren und Umgebung, Kętrzyn 2006.
]