Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Przezmarku: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
 
(Nie pokazano 24 wersji utworzonych przez 5 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
{{Mała architektura2 sakralna infobox
+
''' Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Przezmarku ''' – kościół rzymskokatolicki datowany na 1354 r., [[Powiat elbląski | powiat elbląski]], [[Elbląg (gmina wiejska)| gmina Elbląg]].
<!-- w trakcie opracowania -->
+
<br/><br/>
|nazwa        = Architektura sakralna
 
|typ obiektu  = kościół <!-- Parametr obowiązkowy  -->
 
|datacja      = 1763
 
|powiat      = elbląski
 
|gmina        = Elbląg
 
|miejscowość  = Przezmark
 
}} <br/>
 
''' Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Przezmarku '''  
 
<br/>
 
 
== Położenie ==
 
== Położenie ==
[[Przezmark]] - wieś w [[gmina Elbląg|gminie Elbląg]], w [[powiat elbląski|powiecie elbląskim]].
+
[[Przezmark]] wieś w [[Elbląg (gmina wiejska)|gminie Elbląg]].
 
<br/>
 
<br/>
 +
 
== Opis ==
 
== Opis ==
Gotycki kościół z 1345 roku p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego znajduje się w centrum wsi, na małym wzniesieniu. Jest jednym z najstarszych budowli sakralnych [[Wzniesienia Elbląskie|Wzniesień Elbląskich]]. Jego obecny wygląd pochodzi z odbudowy dokonanej po pożarze w 1573 roku. To budowla gotycka na wysokiej podmurówce z polnego kamienia z interesującą attyką na południowej kruchcie i trójbocznie zamkniętym prezbiterium. Wewnątrz zabytkowe elementy wnętrza stanowią: barokowy ołtarz ufundowany w 1718 roku, ambona z 1. połowy XVIII wieku i ława z herbem miasta, należąca niegdyś do rajców elbląskich, obrazy z 1844 roku przestawiające „Ukrzyżowanie”, „Wniebowstąpienie” i „Ostatnią wieczerzę” oraz granitowa kropielnica. Ciekawym elementem wnętrza jest także drewniana wewnętrzna empora, przyozdobiona malowidłami religijnymi.  
+
Gotycki kościół z 1345 r. pw. Podwyższenia Krzyża Świętego znajduje się w centrum wsi, na niewielkim wzniesieniu. Jest jedną z najstarszych budowli sakralnych [[Wzniesienia Elbląskie|Wzniesień Elbląskich]]. Jego obecny wygląd jest wynikiem odbudowy dokonanej po pożarze w 1573 r. To budowla gotycka na wysokiej podmurówce z polnego kamienia z interesującą attyką na południowej kruchcie i trójbocznie zamkniętym prezbiterium. Wewnątrz zabytkowe elementy wnętrza, m. in. barokowy ołtarz ufundowany w 1718 r., ambona z pierwszej połowy XVIII w., ława z herbem miasta należąca niegdyś do rajców elbląskich, obrazy z 1844 r. przedstawiające ukrzyżowanie, wniebowstąpienie i ostatnią wieczerzę oraz granitowa kropielnica. Ciekawym elementem wnętrza jest także drewniana wewnętrzna empora, przyozdobiona malowidłami religijnymi.  
<br/>
+
 
== Ciekawostki ==
+
Na wieży wisi dzwon kościelny odlany w 1403 r. Przed kościołem, zaraz koło gotyckiego muru kamiennego okalającego obiekt, na terenie będącym dawnym średniowiecznym cmentarzem stoją dwie samotne stelle nagrobne z XIX w.  
Na wieży wisi dzwon kościelny odlany w 1403 roku. Przed kościołem, zaraz koło gotyckiego muru kamiennego, okalającego obiekt, na terenie będącym dawnym średniowiecznym cmentarzem stoją dwie samotne stelle nagrobne z XIX wieku.  
 
 
<br/>
 
<br/>
 +
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
 +
''Kościoły Diecezji Elbląskiej. Nasze dzidzictwo. Dekanaty Elbląga'', t. 1.<br>
 +
Mieczkowski Krzysztof, Tomaszewski Marian, ''Rowerem po Krainie Kanału Elbląskiego. Przewodnik po szlakach rowerowych'', Elbląg 2010.
 
<br/>
 
<br/>
[[Kategoria:Turystyka]][[Kategoria: Architektura]][[Kategoria: Zabytki]]
+
[[Kategoria:Kościoły i kaplice]]
<br/>
+
[[Kategoria:Turystyka]] [[Kategoria: Zabytki]][[Kategoria: Elbląg (gmina wiejska)]][[Kategoria: powiat elbląski ]]
{{Ludzie sportu infobox
 
  |nazwa = Krzysztof Hołowczyc
 
|grafika = KrzysztofH.jpeg
 
|podpis grafiki = Zdjęcie z rajdu Paryż-Dakar 2003r.
 
|Imię i Nazwisko = Krzysztof Hołowczyc
 
|Data i miejsce urodzenia = 04 czerwca 1962, Olsztyn
 
|Dyscyplina = Rajdy Samochodowe
 
|Największy sukces = Mistrz Europy
 
}}
 
 
<br/>
 
<br/>

Aktualna wersja na dzień 07:39, 18 cze 2015

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Przezmarku – kościół rzymskokatolicki datowany na 1354 r., powiat elbląski, gmina Elbląg.

Położenie

Przezmark – wieś w gminie Elbląg.

Opis

Gotycki kościół z 1345 r. pw. Podwyższenia Krzyża Świętego znajduje się w centrum wsi, na niewielkim wzniesieniu. Jest jedną z najstarszych budowli sakralnych Wzniesień Elbląskich. Jego obecny wygląd jest wynikiem odbudowy dokonanej po pożarze w 1573 r. To budowla gotycka na wysokiej podmurówce z polnego kamienia z interesującą attyką na południowej kruchcie i trójbocznie zamkniętym prezbiterium. Wewnątrz zabytkowe elementy wnętrza, m. in. barokowy ołtarz ufundowany w 1718 r., ambona z pierwszej połowy XVIII w., ława z herbem miasta należąca niegdyś do rajców elbląskich, obrazy z 1844 r. przedstawiające ukrzyżowanie, wniebowstąpienie i ostatnią wieczerzę oraz granitowa kropielnica. Ciekawym elementem wnętrza jest także drewniana wewnętrzna empora, przyozdobiona malowidłami religijnymi.

Na wieży wisi dzwon kościelny odlany w 1403 r. Przed kościołem, zaraz koło gotyckiego muru kamiennego okalającego obiekt, na terenie będącym dawnym średniowiecznym cmentarzem stoją dwie samotne stelle nagrobne z XIX w.

Bibliografia

Kościoły Diecezji Elbląskiej. Nasze dzidzictwo. Dekanaty Elbląga, t. 1.
Mieczkowski Krzysztof, Tomaszewski Marian, Rowerem po Krainie Kanału Elbląskiego. Przewodnik po szlakach rowerowych, Elbląg 2010.