Kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jegłowniku

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Architektura sakralna

typ obiektu: kościół
datacja: 1804
powiat: elbląski
gmina: Gronowo Elbląskie
miejscowość: Jegłownik

Kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jegłowniku

Położenie

Brama ogrodzenia kościoła w Jegłowniku. © Stanisław Kuprjaniuk
Kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jegłowniku. © Stanisław Kuprjaniuk

Jegłownik (niem. Neukirchmiederung und Fichthorst), w gminie Gronowo Elbląskie, w powiecie elbląskim.

Opis

Pierwszy kościół w Jegłowniku wybudowany był już w 1641 roku. Od samego początku parafia jegłownicka była pod patronatem magistratu elbląskiego i największej tutejszej ewangelickiej parafii NMP, skupionej wokół dawniejszego kościoła podominikańskiego. To władze miasta fundowały do kościoła w Jegłowniku wyposażenie świątyni (chrzcielnicę, ambonę czy organy), a pobożne elbląskie niewiasty opłaciły zabytkowe okna.

Obecny kościół w Jegłowniku został wzniesiony przez Jerzego Jakubowskiego. Powstał on w 1804 roku na miejscu starego kościoła protestanckiego. Ma konstrukcję szkieletową i wymiary 13,85 m x 31,70 m. Wieżę dobudowano pod koniec XIX wieku. We wnętrzu kościoła znajduje się tęcza z 1691 roku, kazalnica z 1788 roku, ołtarz z 1788 roku, stanowiący do 1945 roku jedną całość z amboną, barokowy prospekt organowy z 1751 roku, pająk mosiężny z 1674 roku, 2 wczesnobarokowe lichtarze z 1647 roku i 7 płyt nagrobnych z XVII i XVIII wieku.

Po 1945 roku kościół parafialny w Jegłowniku został przekazany Kościołowi katolickiemu, ale ówczesne władze państwowe zezwoliły jedynie na utworzenie tam parafialnej rzymsko-katolickiej placówki duszpasterskiej. Dopiero w 1962 roku mogła powstać parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy, która erygowana została przez biskupa warmińskiego Tomasza Wilczyńskiego. Do parafii należą miejscowości: Jegłownik, Adamowo, Błotnica, Karczowiska Górne, Kopanka, Kopanka Pierwsza, Kopanka Druga, Nogat, Szopy, Wikrowo, Wiktorowo, Władysławowo.

Ciekawostki

Przy ścieżce prowadzącej od bramy do kościoła, po jej lewej stronie znajduje sie pomnik poświęcony poległym podczas I wojny światowej.

Bibliografia

Kościoły Dieceji Elbląskiej. Nasze dziedzictwo. Dekanaty Elbląga, t. 1.

Mieczkowski Krzysztof, Tomaszewski Marian, Rowerem po Krainie Kanału Elbląskiego. Przewodnik po szlakach rowerowych, Elbląg 2011.