Krupoliny: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
[wersja zweryfikowana][wersja zweryfikowana]
(Zobacz też)
Linia 31: Linia 31:
 
  |www                  =
 
  |www                  =
 
}}<br/>
 
}}<br/>
''' Krupoliny''' (niem. ''Kroplainen'') – [[wieś sołecka]] w Polsce położona w [[województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko-mazurskim]], w [[powiat olsztyński|powiecie olsztyńskim]], w [[gmina Barczewo|gminie Barczewo]].
+
''' Krupoliny''' (niem. ''Kroplainen'') – [[wieś sołecka]] w Polsce położona w [[województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko-mazurskim]], w [[powiat olsztyński|powiecie olsztyńskim]], w [[Barczewo (gmina miejsko-wiejska)|gminie Barczewo]].
W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do [[województwo olsztyńskie|województwa olsztyńskiego]].
+
W latach 1975–1998 miejscowość [[podział administracyjny |administracyjnie]] należała do [[województwo olsztyńskie|województwa olsztyńskiego]].
  
 
Miejscowość w 2010 roku była zamieszkana przez 268 osób (łącznie Kierzliny i Krupoliny). Obecnie funkcję sołtysa sprawuje [[Józef Chraplewski]]<ref>http://barczewo.bip.net.pl/?a=972 [data dostępu: 12.10.2013]</ref>.
 
Miejscowość w 2010 roku była zamieszkana przez 268 osób (łącznie Kierzliny i Krupoliny). Obecnie funkcję sołtysa sprawuje [[Józef Chraplewski]]<ref>http://barczewo.bip.net.pl/?a=972 [data dostępu: 12.10.2013]</ref>.
Linia 42: Linia 42:
  
 
== Dzieje miejscowości ==
 
== Dzieje miejscowości ==
Wieś została lokowana w 1364 roku. Pierwszym zasadźcami byli Prusowie o imieniach: Glansoth, Mnyslit, Trene, Wojciech, Tulgede, Cropolin, Stenante, Hanko, Paweł Nassule, Anoyte i Koyte. W XIX wieku na jednym z pobliskich wzgórz wybudowano dworek. Majątek należący do właścicieli dworku obejmował około 350 ha ziemi. Jego ostatnim właścicielem był Leon Holzki. W 1945 roku majątkiem zarządzała komendantura Armii Czerwonej. Po [[II wojna światowa w Prusach Wschodnich|II wojnie światowej]] majątek wszedł w skład [[Państwowe Gospodarstwo Rolne w Krupolinach|Państwowego Gospodarstwa Rolnego]].
+
Wieś została lokowana w 1364 roku. Pierwszym zasadźcami byli Prusowie o imieniach: Glansoth, Mnyslit, Trene, Wojciech, Tulgede, Cropolin, Stenante, Hanko, Paweł Nassule, Anoyte i Koyte. W XIX wieku na jednym z pobliskich wzgórz wybudowano dworek. Majątek należący do właścicieli dworku obejmował około 350 ha ziemi. Jego ostatnim właścicielem był Leon Holzki. W 1945 roku majątkiem zarządzała komendantura Armii Czerwonej. Po [[II wojna światowa na Warmii i Mazurach|II wojnie światowej]] majątek wszedł w skład [[Państwowe Gospodarstwo Rolne|Państwowego Gospodarstwa Rolnego]].
 
[[File:Krupoliny. Jaz w środku lasu.jpg|thumb|300px|Krupoliny. Jaz w środku lasu]]
 
[[File:Krupoliny. Jaz w środku lasu.jpg|thumb|300px|Krupoliny. Jaz w środku lasu]]
 
<br/>
 
<br/>
  
 
== Turystyka ==
 
== Turystyka ==
*Szlak kajakowy: [[Jezioro Bogdańskie]]-[[rzeka Kiermas]]-[[Jezioro Umląg]]-Jezioro Kiermas-rzeka Kiermas-[[rzeka Pisa]]-[[Jezioro Wadąg]]-[[rzeka Wadąg]]
+
*Szlak kajakowy: [[Jezioro Bogdańskie]]-[[Rzeka Kiermas]]-[[Jezioro Umląg]]-Jezioro Kiermas-Rzeka Kiermas-[[Rzeka Pisa]]-[[Jezioro Wadąg]]-[[Rzeka Wadąg]]
  
 
<br/>
 
<br/>
  
 
== Zabytki ==
 
== Zabytki ==
*[[zespół dworski w Krupolinach|Zespół dworski]] z przełomu XIX i XX wieku. Piętrowy dworek położony jest na wzgórzu z widokiem na Jezioro Kiermas. Zachowane pozostałości dworu i otaczającego go założenia parkowego.
+
*[[Zespół dworski w Krupolinach|Zespół dworski]] z przełomu XIX i XX wieku. Piętrowy dworek położony jest na wzgórzu z widokiem na Jezioro Kiermas. Zachowane pozostałości dworu i otaczającego go założenia parkowego.
 
*W miejscowości prowadzone były badania archeologiczne miejsc pochówków, pochodzących z młodszej epoki brązu i częściowo z epoki żelaza.
 
*W miejscowości prowadzone były badania archeologiczne miejsc pochówków, pochodzących z młodszej epoki brązu i częściowo z epoki żelaza.
 
<br/>
 
<br/>
Linia 67: Linia 67:
 
<br/>
 
<br/>
  
 
+
[[Kategoria: Powiat olsztyński]]
[[Kategoria: Miejscowość]][[Kategoria: powiat olsztyński]] [[Kategoria: gmina Barczewo]] [[Kategoria: wieś sołecka]]
+
[[Kategoria: Barczewo (gmina miejsko-wiejska)]]  
 +
[[Kategoria: Wsie sołeckie]]
 +
[[Kategoria: 1301-1400]]

Wersja z 07:16, 17 lip 2014


Krupoliny

Pozostałości dworu z XIX wieku w Krupolinach
Pozostałości dworu z XIX wieku w Krupolinach
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat olsztyński
Gmina Barczewo
Liczba ludności (2010) 268 (łącznie Kierzliny i Krupoliny)
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Krupoliny
Krupoliny
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Krupoliny
Krupoliny
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }


Krupoliny (niem. Kroplainen) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim, w gminie Barczewo. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego.

Miejscowość w 2010 roku była zamieszkana przez 268 osób (łącznie Kierzliny i Krupoliny). Obecnie funkcję sołtysa sprawuje Józef Chraplewski[1].

Położenie

Wieś położona jest w południowej części Warmii, 21 km na zachód od Olsztyna, między jeziorami Kiermas i Kierzlińskim. Miejscowość leży w odległości 21,3 km od Olsztyna.

Dzieje miejscowości

Wieś została lokowana w 1364 roku. Pierwszym zasadźcami byli Prusowie o imieniach: Glansoth, Mnyslit, Trene, Wojciech, Tulgede, Cropolin, Stenante, Hanko, Paweł Nassule, Anoyte i Koyte. W XIX wieku na jednym z pobliskich wzgórz wybudowano dworek. Majątek należący do właścicieli dworku obejmował około 350 ha ziemi. Jego ostatnim właścicielem był Leon Holzki. W 1945 roku majątkiem zarządzała komendantura Armii Czerwonej. Po II wojnie światowej majątek wszedł w skład Państwowego Gospodarstwa Rolnego.

Plik:Krupoliny. Jaz w środku lasu.jpg
Krupoliny. Jaz w środku lasu


Turystyka


Zabytki

  • Zespół dworski z przełomu XIX i XX wieku. Piętrowy dworek położony jest na wzgórzu z widokiem na Jezioro Kiermas. Zachowane pozostałości dworu i otaczającego go założenia parkowego.
  • W miejscowości prowadzone były badania archeologiczne miejsc pochówków, pochodzących z młodszej epoki brązu i częściowo z epoki żelaza.


Bibliografia

  1. Zenderowski Wojciech, Łukowska Mariola, Barczewo. Miasto wielu kultur, Barczewo 2009.
  2. Bank Danych Lokalnych GUS [data dostępu: 13.11.2013]
  3. Dom Warmiński [data dostępu: 13.11.2013]


Przypisy

  1. http://barczewo.bip.net.pl/?a=972 [data dostępu: 12.10.2013]