Krzyż żeliwny w Różańcu: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
(Opis)
Linia 18: Linia 18:
 
== Opis ==
 
== Opis ==
 
[[Plik:Róż2.jpg|left|thumb|400px|Krzyż żeliwny w Różańcu. © Stanisław Kuprjaniuk]]
 
[[Plik:Róż2.jpg|left|thumb|400px|Krzyż żeliwny w Różańcu. © Stanisław Kuprjaniuk]]
Na teranie [[Dawny powiat braniewski|dawnego powiatu braniewskiego]], w wielu jego miejscowościach występują krzyże, które pod każdym względem wzbudzają zainteresowanie. Jednym z nich jest krzyż usytuowany przy drodze z Pieniężna do Łoźnika, który administracyjnie przynależy do wsi [[Różaniec]]. Na wyjątkowość tego krzyża składa się granitowy trzon, który zwieńczono dużych rozmiarów krzyżem żeliwnym, o zakończeniach trójlistnych. Trzon krzyża został potraktowany w sposób specjalny, gdyż na frontowej jego powierzchni wygrawerowano typowe dla Warmii pozdrowienie: „Gelobt sei Jesus Christus in Ewigkeit Amen” - tłum. z niem.: „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus w wieczności Amen”. Na tylnej stronie trzonu umieszczono dane fundatora, jakim była Weronika Rowottor. Takie zjawisko, połączenia granitowego cokołu z krzyżem żeliwnym, jest widoczne na przykładzie wielu krzyży na [[Warmia|Warmii]] północnej np.: [[Augustyny]], [[Bażyny]], [[Długobór]], [[Kajnity]], Łoźnik, [[Orneta]], [[Podlechy]], [[Różaniec]], [[Wysoka Braniewska]]. Treści zawarte na trzonach tych krzyży były w zależności od miejsca zróżnicowane. Podawano: pozdrowienie, inicjały lub nazwisko fundatora, rok fundacji oraz dekorowano np. plastycznym wyobrażeniem kielicha eucharystycznego.  
+
Na teranie [[Powiat braniewski|dawnego powiatu braniewskiego]], w wielu jego miejscowościach występują krzyże, które pod każdym względem wzbudzają zainteresowanie. Jednym z nich jest krzyż usytuowany przy drodze z Pieniężna do Łoźnika, który administracyjnie przynależy do wsi [[Różaniec]]. Na wyjątkowość tego krzyża składa się granitowy trzon, który zwieńczono dużych rozmiarów krzyżem żeliwnym, o zakończeniach trójlistnych. Trzon krzyża został potraktowany w sposób specjalny, gdyż na frontowej jego powierzchni wygrawerowano typowe dla Warmii pozdrowienie: „Gelobt sei Jesus Christus in Ewigkeit Amen” - tłum. z niem.: „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus w wieczności Amen”. Na tylnej stronie trzonu umieszczono dane fundatora, jakim była Weronika Rowottor. Takie zjawisko, połączenia granitowego cokołu z krzyżem żeliwnym, jest widoczne na przykładzie wielu krzyży na [[Warmia|Warmii]] północnej np.: [[Augustyny]], [[Bażyny]], [[Długobór]], [[Kajnity]], Łoźnik, [[Orneta]], [[Podlechy]], [[Różaniec]], [[Wysoka Braniewska]]. Treści zawarte na trzonach tych krzyży były w zależności od miejsca zróżnicowane. Podawano: pozdrowienie, inicjały lub nazwisko fundatora, rok fundacji oraz dekorowano np. plastycznym wyobrażeniem kielicha eucharystycznego.  
 
<br/>
 
<br/>
  

Wersja z 13:25, 18 sty 2014

Mała architektura sakralna

typ obiektu: krzyż
lokalizacja: przydrożny
datacja: 18..
powiat: braniewski
gmina: Pieniężno
miejscowość: Różaniec


Krzyż żeliwny w Różańcu

Położenie

Krzyż żeliwny w Różancu. © Stanisław Kuprjaniuk

Krzyż przydrożny znajdujacy się przy drodze z Pieniężna do Łoźnika.

Opis

Krzyż żeliwny w Różańcu. © Stanisław Kuprjaniuk

Na teranie dawnego powiatu braniewskiego, w wielu jego miejscowościach występują krzyże, które pod każdym względem wzbudzają zainteresowanie. Jednym z nich jest krzyż usytuowany przy drodze z Pieniężna do Łoźnika, który administracyjnie przynależy do wsi Różaniec. Na wyjątkowość tego krzyża składa się granitowy trzon, który zwieńczono dużych rozmiarów krzyżem żeliwnym, o zakończeniach trójlistnych. Trzon krzyża został potraktowany w sposób specjalny, gdyż na frontowej jego powierzchni wygrawerowano typowe dla Warmii pozdrowienie: „Gelobt sei Jesus Christus in Ewigkeit Amen” - tłum. z niem.: „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus w wieczności Amen”. Na tylnej stronie trzonu umieszczono dane fundatora, jakim była Weronika Rowottor. Takie zjawisko, połączenia granitowego cokołu z krzyżem żeliwnym, jest widoczne na przykładzie wielu krzyży na Warmii północnej np.: Augustyny, Bażyny, Długobór, Kajnity, Łoźnik, Orneta, Podlechy, Różaniec, Wysoka Braniewska. Treści zawarte na trzonach tych krzyży były w zależności od miejsca zróżnicowane. Podawano: pozdrowienie, inicjały lub nazwisko fundatora, rok fundacji oraz dekorowano np. plastycznym wyobrażeniem kielicha eucharystycznego.

Bibliografia

Hochleitner Janusz, Kapliczki Warmii południowej. Przydrożne obiekty kultu jako element ludowego systemu komunikacji, Olsztyn 2004.

Kuprjaniuk Stanisław, Mała architektura sakralna na Warmii do 1945 roku ze szczególnym uwzględnieniem kapliczek, w druku.

Linki zewnętrzne

http://www.kapliczkiwarmii.republika.pl/