Krzyż żeliwny w Różańcu: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
(Linki zewnętrzne)
Linia 30: Linia 30:
 
http://www.kapliczkiwarmii.republika.pl/
 
http://www.kapliczkiwarmii.republika.pl/
 
<br/>
 
<br/>
[[Kategoria:Turystyka]][[Kategoria: Obiekty architektury]][[Kategoria: Budownictwo ludowe]][[Kategoria: Zabytki]][[Kategoria: gmina Pieniężno]][[Kategoria: braniewski ]]
+
[[Kategoria:Turystyka]][[Kategoria: Obiekty architektury]][[Kategoria: Budownictwo ludowe]][[Kategoria: Zabytki]][[Kategoria: gmina Pieniężno]][[Kategoria: powiat braniewski ]]
 
<br/>
 
<br/>

Wersja z 17:45, 4 lut 2014

Mała architektura sakralna

typ obiektu: krzyż
lokalizacja: przydrożny
datacja: 18..
powiat: braniewski
gmina: Pieniężno
miejscowość: Różaniec


Krzyż żeliwny w Różańcu

Położenie

Krzyż żeliwny w Różancu. © Stanisław Kuprjaniuk

Krzyż przydrożny znajdujacy się przy drodze z Pieniężna do Łoźnika.

Opis

Krzyż żeliwny w Różańcu. © Stanisław Kuprjaniuk

Na teranie dawnego powiatu braniewskiego, w wielu jego miejscowościach występują krzyże, które pod każdym względem wzbudzają zainteresowanie. Jednym z nich jest krzyż usytuowany przy drodze z Pieniężna do Łoźnika, który administracyjnie przynależy do wsi Różaniec. Na wyjątkowość tego krzyża składa się granitowy trzon, który zwieńczono dużych rozmiarów krzyżem żeliwnym, o zakończeniach trójlistnych. Trzon krzyża został potraktowany w sposób specjalny, gdyż na frontowej jego powierzchni wygrawerowano typowe dla Warmii pozdrowienie: „Gelobt sei Jesus Christus in Ewigkeit Amen” - tłum. z niem.: „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus w wieczności Amen”. Na tylnej stronie trzonu umieszczono dane fundatora, jakim była Weronika Rowottor. Takie zjawisko, połączenia granitowego cokołu z krzyżem żeliwnym, jest widoczne na przykładzie wielu krzyży na Warmii północnej np.: Augustyny, Bażyny, Długobór, Kajnity, Łoźnik, Orneta, Podlechy, Różaniec, Wysoka Braniewska. Treści zawarte na trzonach tych krzyży były w zależności od miejsca zróżnicowane. Podawano: pozdrowienie, inicjały lub nazwisko fundatora, rok fundacji oraz dekorowano np. plastycznym wyobrażeniem kielicha eucharystycznego.

Bibliografia

Hochleitner Janusz, Kapliczki Warmii południowej. Przydrożne obiekty kultu jako element ludowego systemu komunikacji, Olsztyn 2004.

Kuprjaniuk Stanisław, Mała architektura sakralna na Warmii do 1945 roku ze szczególnym uwzględnieniem kapliczek, w druku.

Linki zewnętrzne

http://www.kapliczkiwarmii.republika.pl/