Krzyż drewniany w Brąswałdzie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
(Linki zewnętrzne)
Linia 26: Linia 26:
 
http://www.kapliczkiwarmii.republika.pl/
 
http://www.kapliczkiwarmii.republika.pl/
 
<br/>
 
<br/>
[[Kategoria:Turystyka]][[Kategoria: Architektura]][[Kategoria: Budownictwo ludowe]][[Kategoria: Zabytki]]
+
[[Kategoria:Turystyka]][[Kategoria: obiekty architektury]][[Kategoria: Budownictwo ludowe]][[Kategoria: Zabytki]][[Kategoria: gmina Dywity]][[Kategoria: powiat olsztyński]]  
 
<br/>
 
<br/>

Wersja z 16:12, 4 lut 2014

Mała architektura sakralna

typ obiektu: krzyż
lokalizacja: przydrożny
datacja: pocz. XXI
powiat: olsztyński
gmina: Dywity
miejscowość: Brąswałd


Krzyż drewniany w Brąswałdzie

Położenie

"Krzyże zdwojone". © Stanisław Kuprjaniuk

Krzyż przydrożny w Brąswałdzie znajduje się poza zwartą zabudową wsi, przy drodze polnej do Spręcowa.

Opis

Krzyże w Brąswałdzie. © Stanisław Kuprjaniuk

Spośród licznych krzyży drewnianych na całej Warmii, symbolicznym wydaje się krzyż usytuowany tuż za Brąswałdem, przy drodze polnej wiodącej do Spręcowa. Krzyż wzniesiony z drzewa dębowego, o kwadratowym przekroju belek, posiada typowe dla krzyży drewnianych rozwiązania dekoracyjne zakończeń ramiom, w postaci gałek. Duża, ołowiana pasyjka na przecięciu się ramion została specjalnie zabezpieczona poprzez dodanie blaszanego okapu. Krzyż ten na początku XXI wieku został utrwalony na wielu fotografiach, jako już pochylony ku ziemi, z charakterystycznymi rozstępami w trzonie. Taki sam widok prezentuje drugi krzyż drewniany, który znajduje się od niego w pewnym oddaleniu w szczerym polu, przy tej samej drodze. Zdawało się, że czas służby tego pierwszego krzyża dobiegł nieuchronnego końca. Od paru lat krzyż ten, wbrew tradycji warmińskiej spalenia wysłużonych i zniszczonych krzyży, został zdwojony z wierną, jego współczesną kopią. Widok z oddali połączonych obecnie dwóch krzyży przywołuje obraz klasycznej karawaki (krzyża cholerycznego z podwójnymi poprzecznicami na trzonie), ale dopiero z bliska dostrzec można, że stworzono nietypową komunię dwóch krzyży starego i nowego. W ten sposób zachowano historyczny krzyż w jego pierwotnym miejscu.

Bibliografia

Kuprjaniuk Stanisław, Mała architektura sakralna na Warmii do 1945 roku ze szczególnym uwzględnieniem kapliczek, w druku.

Linki zewnętrzne

http://www.kapliczkiwarmii.republika.pl/