Krzyż drewniany we Wrzesinie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
(Linki zewnętrzne)
Linia 24: Linia 24:
 
http://www.kapliczkiwarmii.republika.pl/
 
http://www.kapliczkiwarmii.republika.pl/
 
<br/>
 
<br/>
[[Kategoria:Turystyka]][[Kategoria: Architektura]][[Kategoria: Budownictwo ludowe]][[Kategoria: Zabytki]]
+
[[Kategoria:Turystyka]][[Kategoria: Obiekty architektury]][[Kategoria: Budownictwo ludowe]][[Kategoria: Zabytki]][[Kategoria: gmina Jonkowo]][[Kategoria: powiat olsztyński]]  
 
<br/>
 
<br/>

Wersja z 16:17, 4 lut 2014

Mała architektura sakralna

typ obiektu: krzyż
lokalizacja: przykościelny
datacja: 1. poł. XX w.
powiat: olsztyński
gmina: Jonkowo
miejscowość: Wrzesina


Krzyż drewniany we Wrzesinie

Położenie

Krzyż drewniany we Wrzesinie. © Stanisław Kuprjaniuk

Krzyż przykościelny znajduje się przy południowej ścianie kościoła parafialnego we Wrzesinie.

Opis

Detal krzyża drewnianego. © Stanisław Kuprjaniuk
Krzyż drewniany, misyjny, znajdujący się przy południowej ścianie kościoła we Wrzesinie, charakteryzuje się oryginalnym potraktowaniem rzeźbionego trzonu, umocowanego w murowanej z cegły bazie. Właściwa dla niego, ośmioboczna baza, skłania ku porównaniom, z analogiczną podstawą krzyża misyjnego przy konkatedrze św Jakuba Starszego w Olsztynie. Dwudzielny trzon krzyża we Wrzesinie nawiązuje do wielu innych, warmińskich krzyży, które przeważnie znajdują się w stanie zniszczenia. Dolna część trzonu krzyża jest ośmioboczna, rzeźbiona w woluty, która przechodzi następnie w czworoboczną głowicę. Na niej osadzone zostało jabłko (względnie kula ziemska), z oplatającym je symbolicznym wężem. Ta część stanowi element przejściowy dla właściwego krzyża, w którym powielono tradycyjną, kwadratową formę trzonu, ale z fazowanymi narożnikami. Ramiona krzyża zostały zakończone ozdobnymi soplami. Natomiast na przecięciu się ramion została zawieszona stara, i zarazem piękna i wyrazista, drewniana figura Chrystusa Ukrzyżowanego, która zdradza pewne braki (np. ubytek prawej ręki). Pasyjka znajduje się pod dużym, blaszanym, łukowatym daszkiem okapowym.


Bibliografia

Kuprjaniuk Stanisław, Mała architektura sakralna na Warmii do 1945 roku ze szczególnym uwzględnieniem kapliczek, w druku.

Linki zewnętrzne

http://www.kapliczkiwarmii.republika.pl/