Lelkowo

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Lelkowo

Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat braniewski
Gmina Lelkowo
Liczba ludności (2010) 460 (łącznie Lelkowo, Młyniec)
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Lelkowo
Lelkowo
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Lelkowo
Lelkowo
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}


Lelkowo (niem. Lichtenfeld) – wieś gminna położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie braniewskim, w gminie Lelkowo. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa elbląskiego. Miejscowość w 2010 roku liczyła 460 mieszkańców (łącznie Lelkowo, Młyniec). Aktualnie funkcję wójta sprawuje Stanisław Popiel [1].

Położenie

Miejscowość leży w odległości 32 km od Braniewa.

Dzieje miejscowości

Lelkowo jest nietypową wśród gmin Warmii. Wchodziła ona w skład prowincji Natangia zarządzanej przez zakon NMP, a następnie elektorskiej. Wpłynęło to na typ krajobrazu kulturowego. W przeciwieństwie do terenów typowo warmińskich, administrowanych przez Biskupstwo i Kapitułę, podstawą osadnictwa były tu dobra i folwarki rycerskie. Z czasem przekształciły się one w załoŜenia dworsko – parkowe (Wilknity I i II, Piele, Zagaje, Jarzeń, Jachowo, Kildajny, Miłaki). Typowe dla Warmii duŜe wsie czynszowe występują tu nielicznie (Dębowiec, Głębock, Grabowiec, Lelkowo). Poza tym często były one łączone z majątkami (np. Dębowiec).

Krajobraz kulturowy gminy jest bardzo zdewastowany. Zniszczenia następowały od wojen szwedzkich, spotęgowane wojnami światowymi. Współczesne połoŜenie przy granicy kraju powoduje zanikanie jednostek osadniczych i wyludnianie wsi. DuŜe szkody w ładzie przestrzennym wyrządziła zabudowa tworzona wraz z powstawaniem Państwowych Gospodarstw Rolnych. Ponadto po roku 1989 większość tych obiektów została opuszczona i niekorzystnie wpływa na krajobraz kulturowy. 3 marca 1946 roku zorganizowana została Publiczna Szkoła Powszechna w Szczepkowie, do której uczęszczało 12 dzieci. Pierwszą nauczycielką była pani Leokadia Łosiewicz, która została takŜe pierwszym dyrektorem szkoły. W roku 1947 liczba dzieci wzrosła do 132. Do pracy przyjęto takŜe drugą nauczycielkę - była to pani Zofia Pogonowska. Dla uczniów z odległych miejscowości zorganizowano internat, w którym mieszkało 50 osób. W tym teŜ roku zmieniono nazwę miejscowości ze Szczepkowa na Lelkowo. Lekcje w nowym budynku rozpoczęto 1 września 1993 roku.



W miejscowości działa poczta, gabinet weterynaryjny, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej oraz ośrodek zdrowia. W 2003 roku Lelkowo było zamieszkane przez 465 osób.


Kultura


Organizacje i stowarzyszenia


Religia


Sport


Edukacja


Turystyka



Bibliografia

  1. Achremczyk Stanisław, Historia Warmii i Mazur, t. I-II, Olsztyn 2010-2011.
  2. Tyszkiewicz Helena, Chruściel Franciszek,Z dziejów gminy Braniewo, Braniewo 2000.
  3. Warmia i Mazury. Przewodnik ilustrowany, red. Marcin Kuleszo, Barbara Wojczulanis, Olsztyn 2001.
  4. Ludność. Stan i struktura [dostęp: 14.12.2014].
  5. Strona Gminy Lelkowo[dostęp: 14.12.2014].
  6. Biuletyn Informacji Publicznej [dostęp: 14.12.2014].
  7. Plan odnowy miejscowości Lelkowo [dostęp: 14.12.2014].


Przypisy

<references>

Zobacz też