Leszek Kuriata

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
ks. Leszek Kuriata

ks. Leszek Kuriata
ks. Leszek Kuriata
Data i miejsce urodzenia 25 grudnia 1965 r.
Barciany
Zawód duchowny katolicki, proboszcz

Ks. Leszek Kuriata (ur. 25 grudnia 1965 r.) – duchowny katolicki, proboszcz parafii pw. św. Jana Ewangelisty i Opatrzności Bożej w Bartągu.

Życiorys

Szkoła i wykształcenie

Ukończył Technikum Rolnicze w Karolewie. Maturę zdał w 1985 roku. Absolwent WSD "Hosianum" w Olsztynie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1991 roku z rąk bp. Edmunda Piszcza. W tym samym roku uzyskał magisterium z teologii na Papieskiej Akademii Teologicznej.

Praca

Po święceniach kapłańskich pracował jako wikariusz w parafii w Kętrzynie i Barczewie. 1 lipca 1993 roku mianowany proboszczem w parafii pw. św. Jakuba w Bartołtach Wielkich. Utworzył w sali parafialnej klub dla dzieci i młodzieży. Mieszkańcy wyróżnili go wpisem do Honorowej Księgi Dokonań Barczewo 2003 za promocję środowiska lokalnego oraz kultywowanie tradycji odpustów św. Jakuba przy kościele w Bartołtach Wielkich. Ks. Kuriata sprawił, że odpusty stały się wielkimi festynami dla lokalnej społeczności. Pracował w trzech miejscowościach: Rumach, Rasząg|Raszągu]] i Bartołtach. Wszędzie opiekował się grupami oazy młodzieżowej i dzieci Bożych. Organizował dożynki, do udziału w których zapraszał mniejszość niemiecką. Od 2006 r. proboszcz parafii pw. św. Jana Ewangelisty i Opatrzności Bożej w Bartągu. Dzięki jego staraniom przed wejściem do kościoła umieszczono tablice z nazwiskami mieszkańców, którzy zginęli podczas I wojny światowej. Działa chór parafialny.

Bibliografia

A. Kopiczko, Duchowieństwo katolickie w Diecezji Warmińskiej w latach 1945-1992, cz.2, Olsztyn 2007.
olsztyn.gosc.pl [15.11.2014]