Listera sercowata

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Listera sercowata

Listera cordata
R. Br.
Listera sercowata – pokrój.Fot. Bernd Haynold. Źródło: Wikipedia [10.07.2014]
Listera sercowata – pokrój.
Fot. Bernd Haynold. Źródło: Wikipedia [10.07.2014]
Systematyka
Królestwo rośliny
Podkrólestwo rośliny naczyniowe
Gromada okrytonasienne
Klasa jednoliścienne
Rząd szparagowce
Rodzina storczykowate
Rodzaj listera
Gatunek listera sercowata
Synonimy

Listera sercowata (Listera cordata R. Br.) – gatunek rośliny należący do rodziny storczykowatych (Orchidaceae).

Morfologia

Łodyga wzniesiona o wysokości 5-25 cm, naga, dość delikatna, ulistniona tylko dwoma liśćmi. W nasadzie występują 1-2 łuski. Pod ziemią występuje cienkie kłącze z nielicznymi korzeniami. Liście jajowatotrójkątne o długości 1-3 cm, z sercowatą nasadą i zaostrzonym końcem. Wyrastają w połowie wysokości łodygi. Kwiaty zebrane w 6–12-kwiatowe luźne grono o długości 1,5–6 cm na szczycie łodygi. Kwiaty drobne, szeroko otwarte, na skręconych szypułkach, o zielonych (czasami czerwonawych) działkach długości 2–3 mm. Warżka bez ostrogi, zielona lub purpurowofiołkowa, dwudzielna, głęboko rozcięta, z ząbkiem między łatkami. 1 czerwonawy prętosłup z dwoma pyłkowinami. Kwitnie od maja do sierpnia. Owocem jest rozdęta torebka o długości 3-6 mm z bardzo drobnymi nasionami.

Rozmieszczenie i ekologia

Występuje w strefie umiarkowanej i subarktycznej półkuli północnej. W Polsce rośnie głównie w Karpatach i Sudetach, na nielicznych stanowiskach występuje także na Dolnym Śląsku oraz w północnej części kraju, w pasie nadmorskim.

Rośnie w cienistych lasach, szczególnie iglastych. Nad morzem w borze bażynowym. W Tatrach występuje po piętro kosówki do 1600 m n.p.m., w Sudetach do 1300 m.

Na Warmii i Mazurach gatunek ten występuje m.in. w Mazurskim Parku Krajobrazowym oraz w rezerwacie Czarnówko.

Wartość użytkowa

Roślina ta objęta jest w Polsce ścisłą ochroną gatunkową i zaliczona do gatunków narażonych na wyginięcie (kategoria zagrożenia V na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski).

Zobacz też

pl.wikipedia.org, Listera sercowata [22.04.2014]

Bibliografia

Dąbrowski Stanisław, Warmia i Mazury. Cud, tylko się rozejrzeć, Olsztyn 2012.
Zarzycki Kazimierz, Szeląg Zbigniew, Red list of the vascular plants in Poland, [w:] Red lists of plants and fungi in Poland. Czerwona lista roślin i grzybów Polski, red. Zbigniew Mirek, Kazimierz Zarzycki, Władysław Wojewoda i Zbigniew Szeląg, Kraków 2006, s. 11-20.