Młyn i spichlerz w Olsztynie

Z Encyklopedia Warmii i Mazur

Młyn i spichlerz w Olsztynieprzy ul. Partyzantów 33 w Olsztynie został wybudowany w 1924r. wg projektu cenionego wówczas olsztyńskiego architekta Augusta Feddersena, który zaprojektował w Olsztynie m.in. budynki przy ul. Kajki, teatr i kocioł oraz brał w rozbudowie szpitala miejskiego.

Olsztyn

Młyn i spichlerz przy ul. Partyzantów w Olsztynie
Młyn i spichlerz przy ul. Partyzantów w Olsztynie
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat olsztyński
Gmina Olsztyn
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Olsztyn
Olsztyn
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Olsztyn
Olsztyn
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }

Budynek nowego spichlerza stanął na miejscu starego, drewnianego. Wybudowany został z wykorzystaniem żelbetu, także w konstrukcji dachu. Była to jedna z większych inwestycji przemysłowych w Olsztynie okresu międzywojennego. Inwestorem był lokalny przedsiębiorca Wronka, do którego należał także tartak przy ul. Ogrodowej (dziś Knosały). Prace murarskie i ciesielskie wykonały miejscowe firmy natomiast specjalistyczne prace przy konstrukcji żelbetowej powierzono firmie Wayss&Freitag z Królewca. W 1931r. młyn przeszedł we władanie Warmińskiej Spółka Gospodarczej, która zajmowała się sprzedażą produktów rolnych i maszyn rolniczych, które także naprawiano na miejscy w warsztacie. W budynku działał w tym okresie już młyn zbożowy. Budynek przetrwał okres drugiej wojny światowej, uruchomiony został już w 1945r. Do 1987r. właścicielem pozostawały Państwowe Zakłady Zbożowe przekształcone w latach 90 – tych w sp. z o.o. Obecnie budynek pozostaje nieużytkowany.

Zobacz też

  1. http://leksykonkultury.ceik.eu/index.php/Szpital_Mariacki_w_Olsztynie
  2. http://leksykonkultury.ceik.eu/index.php/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_pw._Chrystusa_Kr%C3%B3la_i_%C5%9Bw._Franciszka_w_Olsztynie
  3. http://leksykonkultury.ceik.eu/index.php/Gmach_lo%C5%BCy_%C5%BCydowskiej_w_Olsztynie