Maria Fischer

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Maria Fischer

Data i miejsce urodzenia 27 maja 1892 r.
Bornity
Data i miejsce śmierci 16 lutego 1945 r.
Orneta
Przyczyna śmierci śmierć męczeńska
Miejsce spoczynku Orneta

Maria Fischer (ur. 27 maja 1892 r., zm. 16 lutego 1945 r.) – włączona w poczet warmińskich męczenników, którzy zginęli śmiercią męczeńską podczas II wojny światowej.

Życiorys

Jej rodzice – Antoni i Rosa – posiadali w Bornitach duże gospodarstwo rolne. Rodzina Fischerów ufundowała kaplicę filialną w Bornitach, w której do dziś mieszkańcy gromadzą się na modlitwie i Eucharystii.

Kiedy jej najstarszy brat Antoni założył własną rodzinę, rodzice wraz z Marią przenieśli się do Ornety, gdzie zamieszkali przy obecnej ul. Morąskiej 20. Maria zaprzyjaźniła się z Anną Fieberg, która zamieszkała w domu Fischerów.

Maria wiele czasu spędzała na modlitwie. W okresie Wielkiego Postu praktykowała umartwianie ciała. Bezinteresownie pomagała tutejszej parafii. Latem ozdabiała ołtarz kwiatami z własnego ogrodu.

Śmierć męczeńska

Kiedy Armia Czerwona wkroczyła do Ornety, Maria wraz z Anną ukryły się w klasztorze sióstr katarzynek. Pijani żołnierze wtargnęli do klasztoru, zniszczyli tabernakulum i znieważyli Najświętszy Sakrament. Znaleźli w jednym z pokoi obie kobiety. W okrutny sposób znęcali się nad nimi. Siostry znalazły ich zmasakrowane ciała i pochowały w przyklasztornym ogrodzie.

Bibliografia

Na podstawie artykułu zamieszczonego w "Gościu Niedzielnym. Posłańcu Warmińskim": Pozostał wielki strach, "GN", nr 7/2012, 19 lutego 2012.