Mariusz Gabiec

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 12:29, 17 mar 2015 autorstwa Marcin Kapłon (dyskusja | edycje) (Zastępowanie tekstu - "| " na "|")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mariusz Gabiec

Źródło: www.seniorgames.pl
Źródło: www.seniorgames.pl
Imię i nazwisko Mariusz Gabiec
Data i miejsce urodzenia 20 stycznia 1958 r., Mrągowo
Dyscyplina pływanie
Największy sukces wielokrotny mistrz i rekordzista Polski

Mariusz Gabiec (ur. 20 stycznia 1958 r. w Mrągowie) – wielokrotny mistrz i rekordzista Polski w pływaniu w latach 70. XX w.

Mariusz Gabiec
Źródło: www.azsuwmmasters.olsztyn.pl
II Maraton Pływacki nad jeziorem Wielochowo (Warmia Mazury Senior Games). Źródło: www.goldap.wm.pl

Przebieg kariery sportowej

W latach 70. XX wieku był wielokrotnym mistrzem i rekordzistą Polski w pływaniu w różnych kategoriach wiekowych, w stylach zmiennym i motylkowym. Rozpoczął karierę bardzo wcześnie (w wieku 11 lat), lecz jest to w tej dyscyplinie zjawisko typowe. Trafił do grupy naborowej, gdyż wyróżniał się na lekcjach wychowania fizycznego. Szybko potwierdził talent. Był jednym z pierwszych uczniów, dla których stworzono w Olsztynie indywidualny tok nauczania.

Zdobywał medale w każdej grupie wiekowej. Trafił do reprezentacji. Pływał w niej regularnie, zdobył srebrny i brązowy medal podczas mistrzostw krajów demokracji ludowej, wówczas docelowej imprezy. W 1976 roku wypełnił wszystkie minima wyznaczone przez Polski Związek Pływacki i Polski Komitet Olimpijski dla udziału w Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu. Choć był już nawet na przymiarce olimpijskiego stroju, ostatecznie do Kanady nie pojechał. Przyczyn tej decyzji do tej pory nie poznał, ale ta sytuacja zniechęciła go do sportu. Wprawdzie pływał jeszcze przez trzy lata, ale bez takiej motywacji jak poprzednio.

Rozstał się z pływaniem na kilkanaście lat, poświęcając się nauce, a następnie pracy zawodowej. Do sportu powrócił pięć lat temu, ale już w roli mastersa. W swoich kategoriach wiekowych jest wielokrotnym rekordzistą i mistrzem Polski. Uzyskane wyniki plasują go także w pierwszej dziesiątce pływaków na świecie w kategorii Masters. Jest liderem olsztyńskiej grupy Aquasfera Masters Olsztyn należącej do najbardziej aktywnych grup w Polsce.

Absolwent Wydziału Weterynarii Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie.

Bibliografia

seniorgames.pl [19.12.2014]