Międzynarodowe Zawody Jeździeckie CSIO

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Międzynarodowe Zawody Jeździeckie CSIO

Fot. Lech Muszyński/PAP. Źródło: www.sport.tvp.pl
Fot. Lech Muszyński/PAP. Źródło: www.sport.tvp.pl
Pełna nazwa miejsca Międzynarodowe Zawody Jeździeckie CSIO
Data otwarcia od 1964 do 1981 r.

Międzynarodowe Zawody Jeździeckie CSIO – najwyższej rangi impreza jeździecka, uznawana przez Międzynarodową Federację Jeździecką i zatwierdzana przez najwyższą władzę tej organizacji – Kongres obradujący raz na 12 miesięcy w Brukseli. Odbywała się w Olsztynie od 1964 do 1981 r.

Historia i charakterystyka Międzynarodowych Zawodów Jeździeckich CSIO

Każde państwo ma prawo organizować CSIO tylko raz do roku, a na zawody przejeżdżają ekipy zaopatrzone w specjalne upoważnienia Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej, stwierdzające, że jeźdźcy bądź amazonki są oficjalnymi reprezentantami danego kraju. Do najsławniejszych europejskich zawodów tego typu należą konkursy w: Akwizgranie, Rzymie, Nicei, Lucernie, Londynie, Rotterdamie. Od 1964 do 1981 roku zawody tej rangi odbywały się w Olsztynie.

Impreza została wznowiona w Olsztynie po 25 latach. Pierwsze zawody odbyły się w 1927 roku w Warszawie i były rozgrywane co rok (z wyjątkiem roku 1932). Wybuch wojny przerwał cykl, został on wznowiony dopiero w Olsztynie w 1964 roku pod numerem XIII. Pierwsze zawody odbyły się na stadionie Warmii, potem przeniesiono je na stadion AZS w Kortowie, gdzie powstała cała infrastruktura spełniająca standardy światowe w tej dyscyplinie.

Organizatorami zawodów byli: Polski Związek Jeździecki, Wojewódzki Komitet Kultury Fizycznej i Turystyki oraz "Gazeta Olsztyńska" – spadkobierca "Głosu Olsztyńskiego".

W historii olsztyńskich CSIO startowały ekipy: Anglii, Czechosłowacji, Danii, Związku Radzieckiego, Szwecji, NRD, Rumunii, Bułgarii, Węgier, Francji, RFN, Szwajcarii, Japonii i Finlandii.

Olsztyńskie CSIO wykreowały wiele gwiazd. Tu dojrzewały talenty: Stefana Grodzickiego, Antoniego Pacyńskiego, Krzysztofa Ferensteina, Henryka Hucza, Mariana Kozickiego i Jana Kowalczyka, który jeszcze w czasie ery olsztyńskiej imprezy, zdobył złoty medal olimpijski.

Wśród koni do historii przeszły: legendarna Via Vitae (pokonała przeszkodę w konkursie potęgi skoku o wysokości 2,2 metra), Drobnica, Poprad, Tyras, Biszka, Blekot i Kobryń.

Doroczna rywalizacja w Kortowie w dużym stopniu przyczyniła się do rozwoju tej dyscypliny w Polsce. Mobilizowało to do hodowli koni i szkoleń, a także do organizacji imprez w skokach przez przeszkody.

Od 1982 roku zawody odbywają się w Sopocie.