Michał Becker

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja Konrad (dyskusja | edycje) z dnia 11:38, 26 sie 2015

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Michał Becker

Data i miejsce urodzenia 7 września 1880 r.
Zembcowo
Data i miejsce śmierci 30 marca 1932 r.
Leszno Wielkopolskie
Zawód aptekarz, działacz plebiscytowy na Mazurach

Michał Becker (ur. 7 września 1880 r. w Zembcowie, zm. 30 marca 1932 r. w Lesznie Wielkopolskim) – aptekarz, działacz plebiscytowy na Mazurach.

Życiorys

Syn nauczyciela Konstantego Beckera i Antoniny z domu Pietrosińskiej.

Szkoła i wykształcenie

Studiował farmację we Wrocławiu i w Greifswaldzie.

Praca

Pracę aptekarza rozpoczął w Katowicach, następnie przeniósł się do Poznania. Ostatecznie trafił do Gelsenkirchen w Westfalii. W 1911 roku kupił aptekę w Wielbarku. W latach 1914–1915 służył w wojsku niemieckim jako aptekarz.

Działalność społeczna i polityczna

W Niemczech nawiązał kontakty w ruchem polskim, w którego działaniach zaczął aktywnie uczestniczyć. Po przeprowadzce do Wielbarka rozpoczął współpracę z Mazurską Partią Ludową. W 1919 roku został członkiem Mazurskiej Rady Ludowej, Mazurskiego Związku Ludowego i Komitetu Mazurskiego. Z ramienia tej ostatniej organizacji w latach 1919–1920 odbywał podróże do Polski jako tajny kurier na trasie Olsztyn–Warszawa.

Został dwukrotnie pobity przez niemieckie bojówki w trakcie wieców w Wielbarku i w Szczytnie. 7 lutego 1920 roku razem z Fryderykiem Leykiem powitał w imieniu Mazurskiego Związku Ludowego przybyłego do Działdowa gen. Józefa Hallera. Apteka Beckera stała się miejscem przerzutowym dla łączników i działaczy plebiscytowych, którzy przybywali przez tzw. zieloną granicę do Szczytna i Olsztyna. Przez cały okres pobytu w Wielbarku Pelagia Becker (z domu Szorc) wspierała działania męża. 25 lipca 1920 roku władze niemieckie wysiedliły przymusowo Beckerów. Michał Becker osiadł w Lesznie Wielkopolskim, gdzie do 1932 roku prowadził aptekę.

Bibliografia

Oracki Tadeusz,Słownik biograficzny Warmii, Mazur i Powiśla XIX i XX wieku, Warszawa 1983.