Minty: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
[wersja zweryfikowana][wersja zweryfikowana]
 
Linia 30: Linia 30:
 
}}
 
}}
 
''' Minty ''' (niem. ''Minten'') – wieś sołecka położona w [[województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko-mazurskim]], w [[powiat bartoszycki|powiecie bartoszyckim]], w [[Bartoszyce (gmina wiejska)|gminie Bartoszyce]]. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa olsztyńskiego.
 
''' Minty ''' (niem. ''Minten'') – wieś sołecka położona w [[województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko-mazurskim]], w [[powiat bartoszycki|powiecie bartoszyckim]], w [[Bartoszyce (gmina wiejska)|gminie Bartoszyce]]. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa olsztyńskiego.
 
+
Miejscowość w 2010 roku liczyła 436 mieszkańców (łącznie z [[Brzostkowo|Brzostkowem]], [[Szwarunki|Szwarunkami]] i [[Szwaruny|Szwarunami]]). W skład sołectwa wchodzą wsie: Minty, Brzostkowo, Szwaruny i Szwarunki. Obecnie funkcję sołtysa sprawuje [[Bogusław Łatanyszyn]]<ref>[http://gmina-bartoszyce.pl/wykaz-soltysow/ gmina-bartoszyce.pl] </ref>.
Miejscowość w 2010 roku liczyła 436 mieszkańców (łącznie z [[Brzostkowo|Brzostkowem]], [[Szwarunki|Szwarunkami]] i [[Szwaruny|Szwarunami]]). W skład sołectwa wchodzą wsie: Minty, Brzostkowo, Szwaruny i Szwarunki. Obecnie funkcję sołtysa sprawuje [[Wanda Narkowicz]]<ref>[http://gmina-bartoszyce.pl/wykaz-soltysow/ gmina-bartoszyce.pl] [05.03.2014]</ref>.
+
 
<br/><br/>
 
<br/><br/>
 
== Położenie ==
 
== Położenie ==

Aktualna wersja na dzień 10:02, 4 maj 2016

Minty

Minty. Wjazd do wsi.Źródło: www.atlaswsi.pl
Minty. Wjazd do wsi.
Źródło: www.atlaswsi.pl
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat bartoszycki
Gmina Bartoszyce
Liczba ludności (2010) 436[1]
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Minty
Minty
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Minty
Minty
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }

Minty (niem. Minten) – wieś sołecka położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie bartoszyckim, w gminie Bartoszyce. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa olsztyńskiego. Miejscowość w 2010 roku liczyła 436 mieszkańców (łącznie z Brzostkowem, Szwarunkami i Szwarunami). W skład sołectwa wchodzą wsie: Minty, Brzostkowo, Szwaruny i Szwarunki. Obecnie funkcję sołtysa sprawuje Bogusław Łatanyszyn[2].

Położenie

Wieś położona jest w północnej części województwa warmińsko-mazurskiego, na Równinie Sępopolskiej, nad Pisą, 7,5 km na południe od Bartoszyc; przebiega przez nią droga krajowa nr 57 w kierunku Bisztynka.

Dzieje miejscowości

Wieś powstała w ramach kolonizacji północnych obszarów państwa zakonu krzyżackiego. Została założona w 1330 roku na prawie chełmińskim. Była to wieś zasiedlona przez osadników niemieckich; w przywileju lokacyjnym wyraźnie zakazano Prusom osiedlania się w niej. W XVIII wieku – do reform uwłaszczeniowych na początku następnego stulecia – była to wieś królewska (państwowa). W 1857 roku Minty liczyły 142 mieszkańców. Do 1945 roku wieś należała do parafii ewangelickiej w Galinach.

Po II wojnie światowej Minty stały się siedzibą sołectwa; zostały ponownie zasiedlone już w latach 1945–1946. W tym samym czasie przejściowo znajdowała się tu siedziba Nadleśnictwa Bartoszyce, które organizował nadleśniczy Paweł Stadnicki. W latach 1954–1972 wieś wchodziła w skład gromady Galiny, a następnie – gminy Galiny. W 1978 roku Minty miały 73 indywidualne gospodarstwa rolne, które łącznie zajmowały powierzchnię 646 ha. Według spisu powszechnego z 1983 roku wieś składała się z 62 budynków mieszkalnych; znajdowała się tu siedziba leśnictwa, filia szkoły podstawowej, punkt biblioteczny oraz prywatne przedsiębiorstwo remontowo-budowlane. Minty liczyły wówczas 404 mieszkańców. Obecnie we wsi funkcjonuje świetlica.

Przypisy

  1. Łącznie: Minty, Brzostkowo, Szwarunki, Szwaruny.
  2. gmina-bartoszyce.pl

Bibliografia

Bartoszyce. Z dziejów miasta i okolic, red. Andrzej Wakar, Olsztyn 1987.
Statistisch-Topographisches Adreß-Handbuch von Ostpreussen, Commission bei Wilhelm Koch, Königsberg 1857.
Studium uwarunkowań i zagospodarowania przestrzennego gminy Bartoszyce [05.03.2014]
Danych Lokalnych GUS [05.03.2014]
Deutsche Verwaltungsgeschichte [05.03.2014]