Mniejszość żydowska na Warmii i Mazurach: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
(Bibliografia)
 
(Nie pokazano 4 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
''' Mniejszość żydowska na Warmii i Mazurach ''' <br/>
+
''' Mniejszość żydowska na Warmii i Mazurach ''' – jedna z mniejszości zamieszkujących [[województwo warmińsko-mazurskie]].
 +
<br/><br/>
 
== Historia ==
 
== Historia ==
Żydzi pojawili się pod koniec XIII wieku na ziemiach Warmii i Mazur. Dzięki sekularyzacji Prus w 1525 roku i zawarciu traktatu krakowskiego rozwinął się handel obwoźny z mieszkańcami Krakowa. Stał się domeną ludności żydowskiej. W wieku XVIII pojawiła się polityka antyżydowska, utrudniająca im handel. Polepszyły ją prawa nadawane w XIX wieku, jak ustawa Fryderyka II z 1847 roku o położeniu Żydów. W latach 20. i 30.tych XX wieku bojówki antysemickie represjonowały Żydów. Ludność żydowska została w większości wywieziona do obozów zagłady podczas II wojny światowej. Synagogi oraz kirkuty uległy dewastacji podczas walk.
+
Żydzi pojawili się na ziemiach [[Warmia|Warmii]] i [[Mazury|Mazur]] pod koniec XIII wieku. Dzięki sekularyzacji Prus w 1525 roku i zawarciu traktatu krakowskiego rozwinął się handel obwoźny z mieszkańcami Krakowa. Stał się on domeną ludności żydowskiej.  
<br/>
+
W wieku XVIII zaczęła rozwijać się polityka antyżydowska utrudniająca handel. Sytuację polepszyły prawa nadawane w XIX wieku (ustawa Fryderyka II z 1847 roku o położeniu Żydów).  
 +
 
 +
W latach 20. i 30. XX wieku bojówki antysemickie represjonowały Żydów. Ludność żydowska została w większości wywieziona do obozów zagłady podczas II wojny światowej. Synagogi oraz kirkuty uległy dewastacji.
 +
 
 
== Liczebność ==
 
== Liczebność ==
Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 roku, na terenie Warmii i Mazur, przynależność do mniejszości żydowskiej zadeklarowało 19 osób. Na terenie województwa warmińsko-mazurskiego znajduje się 51 cmentarzy, na których pochowano przedstawicieli tej mniejszości.  
+
Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 roku na terenie Warmii i Mazur przynależność do mniejszości żydowskiej zadeklarowało 19 osób.  
<br/>
+
 
 +
Na terenie województwa warmińsko-mazurskiego znajduje się 51 cmentarzy, na których pochowano przedstawicieli tej mniejszości.  
 +
 
 
== Kultura ==
 
== Kultura ==
W Olsztynie od czterech lat (od 2010 roku) organizowane są Dni Kultury Żydowskiej, przy organizacji których aktywnie uczestniczy fundacja „Borussia” oraz Stowarzyszenie na Rzecz Kultury Żydowskiej B’Jachad, której aktywnym działaczem jest Ewa Pohlke, która promuje również kulturę żydowską podczas organizowanych imprez wielokulturowych w szkołach w Olsztynie, jak np. w gimnazjum nr 3. W tym roku (2014) obchodzona jest 25 rocznica istnienia Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Wojewoda Marian Podziewski postanowił, wspólnie z wymienionymi powyżej organizacjami, włączyć się w ogólnopolską akcję upamiętnienia osób, które uhonorowano Medalem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.
+
W [[Olsztyn|Olsztynie]] od czterech lat (od 2010 roku) organizowane są [[lkwim:  Dni Kultury Żydowskiej w Olsztynie|Dni Kultury Żydowskiej]], w organizacji których aktywnie uczestniczy [[lkwim: Wspólnota Kulturowa Borussia|fundacja Borussia]] oraz Stowarzyszenie na rzecz Kultury Żydowskiej B’Jachad, której aktywnym działaczem jest Ewa Pohlke promująca również kulturę żydowską podczas organizowanych imprez wielokulturowych w szkołach w Olsztynie (np. w gimnazjum nr 3).  
<br/>
+
 
 +
W roku 2014 obchodzono 25. rocznicę istnienia Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Wojewoda [[Marian Podziewski]] postanowił wspólnie z wymienionymi wyżej organizacjami włączyć się w ogólnopolską akcję upamiętnienia osób, które uhonorowano Medalem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.
 +
==Zobacz też==
 +
[[lkwim: Bet Tahara w Olsztynie|Bet Tahara w Olsztynie]]<br/>
 +
[[Żydzi na Warmii i Mazurach]]<br/>
 +
[[Synagoga w Dąbrównie]]<br/>
 +
 
 
== Bibliografia ==  
 
== Bibliografia ==  
[ http://www.wm.uw.olsztyn.pl/ ] <br/> [ http://pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria:Cmentarze_%C5%BCydowskie_w_wojew%C3%B3dztwie_warmi%C5%84sko-mazurskim ] <br/> [ http://www.fzp.net.pl/historia/zydzi-w-prusach-wschodnich ] <br/>
+
[http://www.wm.uw.olsztyn.pl/ wm.uw.olsztyn.pl] [20.02.2015] <br/>
[[Kategoria: Społeczeństwo]][[Kategoria: Społeczeństwo obywatelskie]][[Kategoria: Mniejszości]]
+
[http://pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria:Cmentarze_%C5%BCydowskie_w_wojew%C3%B3dztwie_warmi%C5%84sko-mazurskim pl.wikipedia.org] [20.02.2015] <br/>  
 +
[http://www.fzp.net.pl/historia/zydzi-w-prusach-wschodnich fzp.net.pl] [20.02.2015] <br/>
 +
[[Kategoria: Społeczeństwo]][[Kategoria:Społeczeństwo]][[Kategoria: Mniejszości narodowe i etniczne]] [[Kategoria: Olsztyn]] [[Kategoria: 1201-1300]]

Aktualna wersja na dzień 21:48, 21 mar 2015

Mniejszość żydowska na Warmii i Mazurach – jedna z mniejszości zamieszkujących województwo warmińsko-mazurskie.

Historia

Żydzi pojawili się na ziemiach Warmii i Mazur pod koniec XIII wieku. Dzięki sekularyzacji Prus w 1525 roku i zawarciu traktatu krakowskiego rozwinął się handel obwoźny z mieszkańcami Krakowa. Stał się on domeną ludności żydowskiej. W wieku XVIII zaczęła rozwijać się polityka antyżydowska utrudniająca handel. Sytuację polepszyły prawa nadawane w XIX wieku (ustawa Fryderyka II z 1847 roku o położeniu Żydów).

W latach 20. i 30. XX wieku bojówki antysemickie represjonowały Żydów. Ludność żydowska została w większości wywieziona do obozów zagłady podczas II wojny światowej. Synagogi oraz kirkuty uległy dewastacji.

Liczebność

Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 roku na terenie Warmii i Mazur przynależność do mniejszości żydowskiej zadeklarowało 19 osób.

Na terenie województwa warmińsko-mazurskiego znajduje się 51 cmentarzy, na których pochowano przedstawicieli tej mniejszości.

Kultura

W Olsztynie od czterech lat (od 2010 roku) organizowane są Dni Kultury Żydowskiej, w organizacji których aktywnie uczestniczy fundacja Borussia oraz Stowarzyszenie na rzecz Kultury Żydowskiej B’Jachad, której aktywnym działaczem jest Ewa Pohlke promująca również kulturę żydowską podczas organizowanych imprez wielokulturowych w szkołach w Olsztynie (np. w gimnazjum nr 3).

W roku 2014 obchodzono 25. rocznicę istnienia Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Wojewoda Marian Podziewski postanowił wspólnie z wymienionymi wyżej organizacjami włączyć się w ogólnopolską akcję upamiętnienia osób, które uhonorowano Medalem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

Zobacz też

Bet Tahara w Olsztynie
Żydzi na Warmii i Mazurach
Synagoga w Dąbrównie

Bibliografia

wm.uw.olsztyn.pl [20.02.2015]
pl.wikipedia.org [20.02.2015]
fzp.net.pl [20.02.2015]