Nadleśnictwo Dobrocin

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja MartaF (dyskusja | edycje) z dnia 16:56, 21 mar 2015

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Nadleśnictwo Dobrocin

Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Nadleśnictwo Dobrocin
Nadleśnictwo Dobrocin
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Nadleśnictwo Dobrocin
Nadleśnictwo Dobrocin
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }

Przedmiot działalności prowadzenie gospodarstwa leśnego w zakresie ochrony, hodowli, ścinki i wyróbki drewna
Adres Dobrocin 20

14-330 Małdyty

E-mail dobrocin@olsztyn.lasy.gov.pl
Telefon (89) 758 17 72
Strona internetowa http://www.dobrocin.olsztyn.lasy.gov.pl/

Nadleśnictwo Dobrocin – jedno z 33 nadleśnictw podlegających w strukturze organizacyjnej Lasów Państwowych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. Funkcję nadleśniczego w Nadleśnictwie Dobrocin pełni Szymon Nowak. W strukturze Nadleśnictwa Dobrocin wyszczególniono: biuro nadleśnictwa i 10 leśnictw: Buczyniec, Kwiatowo, Morąg, Nowy Dwór, Roje, Sambród, Strzała, Tomlak, Włodowo, Zamczysko.

Położenie

Nadleśnictwo Dobrocin położone jest w środkowo-zachodniej części województwie warmińsko-mazurskim. Jego położenie geograficzne to: 53°54’15.6” długości geograficznej północnej i 19°50’20.4” szerokości geograficznej wschodniej. Obszar Nadleśnictwa zaprezentowano na rysunku 1.

Rys. 1. Obszar Nadleśnictwa Dobrocin

Dobrocin 1.jpeg

Źródło: dobrocin.olsztyn.lasy.gov.pl

Historia

Obszar dzisiejszego Nadleśnictwa Dobrocin przed wiekami zamieszkiwali Pomezanie i Pogezanie. W latach 1233-1234 Krzyżacy wspierani przez książąt polskich podbili Pomezanię.

W okresie międzywojennym lasy należące aktualnie do Nadleśnictwa Dobrocin stanowiły majątek wielkich właścicieli ziemskich. Po II wojnie światowej w 1945 r. na terenie tym utworzono Nadleśnictwo Wielasy i Nadleśnictwo Ponarzyny. Następnie w 1954 r. Nadleśnictwo Wielasy zostało podzielone na dwa: Zielonkę Pasłęcką i Dobrocin, które w 1959 r. połączono w jedno o nazwie Dobrocin. Z kolei na początku stycznia 1973 r. Nadleśnictwa Ponarzyny i Dobrocin połączono w jedno, które funkcjonuje do dziś pod nazwą Nadleśnictwo Dobrocin.

Obiekty edukacyjne

Działalność edukacyjna w Nadleśnictwie Dobrocin prowadzona jest od 2003 r. W tym celu utworzono punkt edukacji ekologicznej "Modrzewie koło Dobrocinka". Na ścieżce edukacyjnej zlokalizowanych jest 8 tablic, które zawierają informacje na temat zwierząt leśnych, drzew liściastych i iglastych, ptaków drapieżnych, warstwowej budowy lasu, biodegradacji odpadów, przekroju poprzecznego drzewa, a także ptasiego budzika.

Bibliografia

dobrocin.olsztyn.lasy.gov.pl [25.02.2015]
dobrocin.lavinaplatform.com [25.02.2015]