Nadleśnictwo Dwukoły

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja MartaF (dyskusja | edycje) z dnia 15:52, 21 mar 2015

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Nadleśnictwo Dwukoły

Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Nadleśnictwo Dwukoły
Nadleśnictwo Dwukoły
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Nadleśnictwo Dwukoły
Nadleśnictwo Dwukoły
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }

Przedmiot działalności prowadzenie gospodarstwa leśnego w zakresie ochrony, hodowli, ścinki i wyróbki drewna
Adres Dwukoły 2

13-240 Iłowo-Osada

E-mail dwukoly@olsztyn.lasy.gov.pl
Telefon (23) 654 10 84; (23) 654 19 86; (23) 654 14 61; (23) 655 91 22
Strona internetowa http://www.dwukoly.olsztyn.lasy.gov.pl/

Nadleśnictwo Dwukoły – jedno z 33 nadleśnictw podlegających w strukturze organizacyjnej Lasów Państwowych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. Nadleśnictwo Dwukoły zarządza ponad 18 tys. ha lasów państwowych i 15 tys. ha lasów innych własności. Funkcję nadleśniczego w Nadleśnictwie Dwukoły sprawuje Andrzej Wójcicki. W strukturze wyodrębniono: biuro nadleśnictwa oraz 16 leśnictw: Białuty, Bieżany, Chrapoń, Głęboka, Iłowo, Kęczewo, Krajewo (szkółka), Krzeczanowo, Łomia, Mostowo, Narzym, Ratowo, Strzegowo, Szydłowo, Wieczfnia, Zielona .

Położenie

Nadleśnictwo Dwukoły położone jest na terenie dwóch województw: mazowieckiego (powiaty: mławski, płoński, żuromiński) oraz warmińsko-mazurskiego (powiat działdowski). Obszar Nadleśnictwa położony jest w dorzeczu rzeki Wkry (dopływ Narwi). Obszar Nadleśnictwa zaprezentowano na rysunku 1.

Rys. 1. Obszar Nadleśnictwa Dwukoły

Dwukoły 1.jpeg

Źródło: dwukoly.lavinaplatform.com

Historia

Gospodarkę leśną na terenie należącym dzisiaj do Nadleśnictwa Dwukoły zapoczątkowano w drugiej połowie XVIII w. Wówczas po wyrębach powierzchni leśnych zaczęto stosować siew nasion. Większość lasów była własnością prywatną. Tylko największe kompleksy leśne należały do państwa. Nadleśnictwo pod nazwą Dwukoła istniało już w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej część dużych i średnich lasów prywatnych przejęto na własność państwa i utworzono Nadleśnictwo Dwukoły, które w 1950 r. podzielono na dwa, jedno funkcjonowało pod dotychczasową nazwą, a drugie pod nazwą Nadleśnictwo Mława. Z Nadleśnictwa Mława w 1965 r. wydzielono Nadleśnictwo Żuromin. Ostatecznie w 1973 r. Nadleśnictwa Dwukoły, Mława i Żuromin zostały połączone i funkcjonują pod nazwą Nadleśnictwo Dwukoły.

Zasoby leśne

W Nadleśnictwie Dwukoły 50% siedlisk stanowi bór mieszany świeży. Wysoki jest także udział lasu mieszanego świeżego (18%) i boru świeżego (17%). Dominującym gatunkiem drzew jest sosna (69%). Dość licznie występuje także brzoza (12%), dąb (8%) i olcha (7%). Obok drzew ważnymi elementami składowymi leśnego ekosystemu są krzewy i runo. Na terenie Nadleśnictwa występuje kilkadziesiąt gatunków roślin podlegających ochronie gatunkowej, m.in. obuwik pospolity, kukułka szerokolistna, wawrzynek wilczełyko, pełnik europejski, grążel żółty, pierwiosnka lekarska, naparstnica żółta, widłak goździsty i jałowcowaty.

Lasy Nadleśnictwa zamieszkiwane są przez wiele gatunków zwierząt. Część z nich, np. łasica, orzesznica, popielica, koszatka, mroczki jest całkowicie chroniona.

Obiekty edukacyjne

W Nadleśnictwie Dwukoły utworzono izbę edukacyjną "Dziupla" wyposażoną w sprzęt multimedialny, a także pomoce dydaktyczne: lornetki, lupy, kompasy, siatki do łapania owadów oraz materiały informacyjne i literaturę.

Zaprojektowano dwie ścieżki edukacyjne zaopatrzone w tablice informujące o życiu lasu, jego mieszkańcach, środowisku przyrodniczym, zagrożeniach i formach ochrony przyrody. Są to:

  • "Leśne przedszkole" - położona na terenie leśnictwa Krajewo,
  • "Po naukę w las" - zlokalizowana jest na terenie leśnictwa Głęboka.

Bibliografia

dwukoly.olsztyn.lasy.gov.pl [25.02.2015]
dwukoly.lavinaplatform.com [25.02.2015]