Nadleśnictwo Myszyniec

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja MartaF (dyskusja | edycje) z dnia 16:46, 21 mar 2015

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Nadleśnictwo Myszyniec

Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Nadleśnictwo Myszyniec
Nadleśnictwo Myszyniec
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Nadleśnictwo Myszyniec
Nadleśnictwo Myszyniec
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }

Przedmiot działalności prowadzenie gospodarstwa leśnego w zakresie ochrony, hodowli, ścinki i wyróbki drewna
Adres Zawodzie 3

07-430 Myszyniec

E-mail myszyniec@olsztyn.lasy.gov.pl
Telefon (29) 772 14 13
Strona internetowa myszyniec.olsztyn.lasy.gov.pl

Nadleśnictwo Myszyniec – jedno z 33 nadleśnictw podlegających w strukturze organizacyjnej Lasów Państwowych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. Powierzchnia, którą zarządza Nadleśnictwo, ma obszar 17881 ha, z czego 17280 ha to lasy państwowe. Funkcję nadleśniczego w Nadleśnictwie Myszyniec pełni Andrzej Głuszek. W strukturze Nadleśnictwa Myszyniec wyodrębniono: biuro nadleśnictwa, szkółkę gospodarczą oraz 18 leśnictw: Białusny Lasek, Brzozowy Kąt, Czarnia, Dęby, Dylewo, Kadzidło, Karaska, Lipniki, Niedźwiedź, Podgórze, Rudne, Rutkowo, Serafin, Siarcza Łąka, Surowe, Warmiak, Wykrot, Zdunek.

Położenie

Nadleśnictwo Myszyniec położone jest na terenie Równiny Kurpiowskiej w północnej części województwa mazowieckiego. Swoim zasięgiem obejmuje obszar gmin: Myszyniec, Czarnia, Łyse i Kadzidło. Obszar Nadleśnictwa zaprezentowano na rysunku 1.

Rys. 1. Obszar Nadleśnictwa Myszyniec

Myszyniec 2.jpeg


Źródło: myszyniec.olsztyn.lasy.gov.pl

Historia

Obszar obecnie administrowany przez Nadleśnictwo Myszyniec porastała niegdyś Puszcza Kurpiowska. Od wieków średnich tereny te należały do książąt mazowieckich, a następnie przeszły na własność Królestwa. Od XVII do XIX w., wraz z przyrostem liczby ludności i intensywnym użytkowaniem lasu, powierzchnia puszczy pierwotnej zmalała. Z kolei w XIX w. pod zaborami w rezultacie niekontrolowanej wycinki drzew poczyniono w drzewostanach Puszczy ogromne spustoszenia.

Przypuszcza się, że Nadleśnictwo Myszyniec powstało w 1887 r. Po powołaniu Rejonów Lasów Państwowych w 1959 r. Nadleśnictwo Myszyniec weszło w skład Rejonu Lasów Państwowych w Ostrołęce. W 1975 r. włączono je do Okręgowego Zarządu Lasów Państwowych w Olsztynie, aktualnie - Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

Zasoby leśne

Na terenie Nadleśnictwa Myszyniec występuje przewaga drzew iglastych. Jest to uwarunkowane głównie piaszczystymi glebami występującymi na tym terenie. Dominującym typem siedliskowym lasu jest bór świeży (67%), bór mieszany wilgotny (10%) i bór mieszany świeży (6%). Wśród gatunków tworzących drzewostan wyraźnie zaznacza się przewaga sosny (85%), ale występują także brzoza (7,7%), olsza (4,3%), świerk (2%).

Obiekty edukacyjne

W Nadleśnictwie Myszyniec utworzono ścieżkę edukacji ekologicznej "Torfowisko Serafin". Dużą jej atrakcją jest drewniana kładka mająca kilkaset metrów długości, biegnąca w głąb rezerwatu Torfowisko Serafin. Na początku ścieżki umieszczono tablicę informującą o rezerwacie. Dwie pozostałe ścieżki edukacyjne: w Wachu i "jezioro Kursko" zorganizowano jako ścieżki rowerowe (każda o długości ok. 16 km). W ten sposób połączono walory rekreacyjne terenu z możliwościami edukowania.

Ponadto przez teren Nadleśnictwa przebiega turystyczny "Szlak Barci Kurpiowskich".

Bibliografia

myszyniec.olsztyn.lasy.gov.pl [25.02.2015]
myszyniec.lavinaplatform.com [25.02.2015]