Nadleśnictwo Olsztyn: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
(Położenie)
 
(Nie pokazano 17 wersji utworzonych przez 3 użytkowników)
Linia 2: Linia 2:
 
  |Nazwa              = Nadleśnicwto Olsztyn
 
  |Nazwa              = Nadleśnicwto Olsztyn
 
  |kod mapy            = PL-WN
 
  |kod mapy            = PL-WN
  |stopniN            =  
+
  |stopniN            = 53
  |minutN              =  
+
  |minutN              = 47
  |sekundN            =  
+
  |sekundN            = 33.3
  |stopniE            =  
+
  |stopniE            = 20
  |minutE              =  
+
  |minutE              = 38.4
  |sekundE            =
+
  |sekundE            = 54.5
 
  |Przedmiot działalności      = prowadzenie gospodarstwa leśnego w zakresie ochrony, hodowli, ścinki i wyróbki drewna
 
  |Przedmiot działalności      = prowadzenie gospodarstwa leśnego w zakresie ochrony, hodowli, ścinki i wyróbki drewna
  |Adres              =
+
  |Adres              = ul. Marii Zientary-Malewskiej 51/53<br/>10-308 Olsztyn
ul. Marii Zientary-Malewskiej 51/53
+
10-308 Olsztyn
+
 
  |E-mail              = olsztyn@olsztyn.lasy.gov.pl
 
  |E-mail              = olsztyn@olsztyn.lasy.gov.pl
 
  |Telefon            = (89) 52 68 917
 
  |Telefon            = (89) 52 68 917
 
  |Strona internetowa  = www.olsztyn.olsztyn.lasy.gov.pl
 
  |Strona internetowa  = www.olsztyn.olsztyn.lasy.gov.pl
 
}}
 
}}
 
+
''' Nadleśnictwo Olsztyn ''' –  jest jednym z 33 nadleśnictw podlegających w strukturze organizacyjnej Lasów Państwowych [[Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie|Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie]]. Zajmuje powierzchnię 15997,97 ha. Funkcję nadleśniczego w Nadleśnictwie Olsztyn sprawuje [[Wojciech Abramczyk]]. W strukturze nadleśnictwa Olsztyn wyodrębniono: biuro nadleśnictwa i 10 leśnictw: [[Dąbrówka]], [[Gaj]], [[Graszk]], [[Kośno]], [[Mazuchy]], [[Mędryny]], [[Nowa Wieś]], [[Wadąg]], [[Wyrandy]], [[Zazdrość]].<br/><br/>
''' Nadleśnictwo Olsztyn ''' –  jest jednym z 33 nadleśnictw podlegających w strukturze organizacyjnej Lasów Państwowych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. Zajmuje powierzchnię 15997,97 ha. Funkcję nadleśniczego w Nadleśnictwie Kudypy sprawuje pan Wojciech Abramczyk. W strukturze nadleśnictwa Olsztyn wyodrębniono: biuro nadleśnictwa i 10 leśnictw: Dąbrówka, Gaj, Graszk, Kośno, Mazuchy, Mędryny, Nowa Wieś, Wadąg, Wyrandy, Zazdrość.<br/>
+
 
== Położenie ==
 
== Położenie ==
Nadleśnictwo Olsztyn położone jest na pograniczu Warmii i Mazur. Swoim obszarem obejmuje tereny gmin: Barczewo, Olsztyn, Pasym, Purda.
+
Nadleśnictwo Olsztyn położone jest na pograniczu [[Warmia|Warmii]] i [[Mazury|Mazur]]. Swoim obszarem obejmuje tereny gmin: [[Barczewo (gmina miejsko-wiejska)|Barczewo]], [[Olsztyn|Olsztyn]], [[Pasym (gmina miejsko-wiejska)|Pasym]], [[Purda (gmina wiejska)|Purda]].
Położenie geograficzne zawiera się 200 28' do 200 45' długości geograficznej wschodniej i 53035' do 530 55' szerokości geograficznej północnej.
+
Położenie geograficzne zawiera się od 200 28' do 200 45' długości geograficznej wschodniej i od 530 35' do 530 55' szerokości geograficznej północnej. Obszar zajmowany przez Nadleśnictwo Olsztyn zaprezentowano na rysunku 1.
  
[[Plik:Olsztyn.jpeg]]
+
'''Rys. 1. Obszar Nadleśnictwa Olsztyn'''
 +
 
 +
 
 +
[[Plik:Nadleśnictwo Olsztyn.jpeg]]
 +
 
 +
''Źródło'': [http://www.olsztyn.olsztyn.lasy.gov.pl/lasy-nadlesnictwa#.U8-EpONFJUg olsztyn.olsztyn.lasy.gov.pl]
 
<br/>
 
<br/>
  
 
== Historia ==
 
== Historia ==
...
+
W czasach historycznych obszar zajmowany obecnie przez Nadleśnictwo Olsztyn miał charakter puszczy pierwotnej i był zamieszkiwany przez [[Prusowie|pruskie]] plemię Sasinów. Plemię to zostało skolonizowane przez [[zakon krzyżacki|zakon krzyżacki]]. Następnie ziemie te przypadły Kościołowi, a władzę nad nimi sprawowali [[biskupi warmińscy]]. W tym czasie podzielono je na komornictwa (komturie), a zarządzane były przez komorników (komturów). Od 1466 r. cała Warmia, a zatem również komornictwo olsztyńskie, jako [[Prusy Królewskie]] znalazły się pod berłem Korony Polskiej. Stan ten trwał nieprzerwanie do pierwszego rozbioru Polski w 1772 r. W czasie rozbiorów dobra kościelne zostały upaństwowione. Większość podolsztyńskich lasów stanowiła własność państwową, a lasy położone na północ i północny wschód od miasta należały do okolicznych majątków i gospodarstw. Po II wojnie światowej prywatne byłego obrębu Łyna upaństwowiono.
 
<br/>
 
<br/>
 
== Zasoby leśne ==
 
== Zasoby leśne ==
...
+
W nadleśnictwie Olsztyn wyróżniono 14 typów siedliskowych lasu. Dominują siedliska boru mieszanego świeżego i lasu mieszanego świeżego. W drzewostanie obserwuje się przewagę sosny (77,8%). Duży udział ma także dąb (7,2%), brzoza (6,3%) i świerk (5,5%).
 
<br/>
 
<br/>
 
== Obiekty edukacyjne ==
 
== Obiekty edukacyjne ==
...
+
W nadleśnictwie Olsztyn wyodrębniono kilka obiektów edukacyjnych. Na uwagę zasługuje wieża obserwacyjno-widokowa nad [[Jezioro Kielarskie|jeziorem Kielarskim]], z której rozpościera się widok na sąsiadujące pola i lasy. Celem jej powstania było kształtowanie świadomości ekologicznej społeczeństwa oraz zwrócenie uwagi na piękno przyrody. Ponadto na terenie nadleśnictwa utworzono 4 ścieżki przyrodnicze:
<br/>
+
* Ścieżka przyrodniczo-leśna "Mendryny" o długości ok. 3,5 km, wzdłuż której rozmieszczono tablice informujące o gospodarce leśnej, mające przybliżyć osobom zwiedzającym zagadnienia dotyczące leśnictwa oraz umożliwić bliższe poznanie procesów rządzących środowiskiem leśnym
== Dane kontaktowe ==
+
* Ścieżka dydaktyczna "Dąbrówka" o długości ok. 1 km
...
+
* Ścieżka przyrodniczo-leśna "[[Jezioro Kośno"]], o długości 15 km, zlokalizowana wokół jeziora Kośno. Na trasie ścieżki rozmieszczono 20 tablic informacyjnych, zawierających charakterystykę niektórych gatunków roślin i zwierząt, które można napotkać podczas wędrówki
 +
* Ścieżka przyrodniczo-leśna "Zazdrość", o długości ok. 6 km
 +
Ponadto w nadleśnictwie Olsztyn (leśnictwo Dąbrówka) funkcjonuje Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych.  
 
<br/>
 
<br/>
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
...
+
[http://www.olsztyn.olsztyn.lasy.gov.pl/ olsztyn.olsztyn.lasy.gov.pl] [20.08.2014]<br/>
<br/>
+
[http://olsztyn.lavinaplatform.com/ olsztyn.lavinaplatform.com] [20.08.2014]<br/>
 +
<br/>  
  
[[Kategoria: Gospodarka]][[Kategoria: Leśnictwo]]<br />
+
[[Kategoria: Gospodarka]][[Kategoria: Leśnictwo i łowiectwo]][[Kategoria: Powiat olsztyński]][[Kategoria:Powiat szczycieński]] [[Kategoria: 1990-]]<br />

Aktualna wersja na dzień 15:43, 21 mar 2015

Nadleśnicwto Olsztyn

Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Nadleśnicwto Olsztyn
Nadleśnicwto Olsztyn
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Nadleśnicwto Olsztyn
Nadleśnicwto Olsztyn
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }

Przedmiot działalności prowadzenie gospodarstwa leśnego w zakresie ochrony, hodowli, ścinki i wyróbki drewna
Adres ul. Marii Zientary-Malewskiej 51/53
10-308 Olsztyn
E-mail olsztyn@olsztyn.lasy.gov.pl
Telefon (89) 52 68 917
Strona internetowa www.olsztyn.olsztyn.lasy.gov.pl

Nadleśnictwo Olsztyn – jest jednym z 33 nadleśnictw podlegających w strukturze organizacyjnej Lasów Państwowych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. Zajmuje powierzchnię 15997,97 ha. Funkcję nadleśniczego w Nadleśnictwie Olsztyn sprawuje Wojciech Abramczyk. W strukturze nadleśnictwa Olsztyn wyodrębniono: biuro nadleśnictwa i 10 leśnictw: Dąbrówka, Gaj, Graszk, Kośno, Mazuchy, Mędryny, Nowa Wieś, Wadąg, Wyrandy, Zazdrość.

Położenie

Nadleśnictwo Olsztyn położone jest na pograniczu Warmii i Mazur. Swoim obszarem obejmuje tereny gmin: Barczewo, Olsztyn, Pasym, Purda. Położenie geograficzne zawiera się od 200 28' do 200 45' długości geograficznej wschodniej i od 530 35' do 530 55' szerokości geograficznej północnej. Obszar zajmowany przez Nadleśnictwo Olsztyn zaprezentowano na rysunku 1.

Rys. 1. Obszar Nadleśnictwa Olsztyn


Nadleśnictwo Olsztyn.jpeg

Źródło: olsztyn.olsztyn.lasy.gov.pl

Historia

W czasach historycznych obszar zajmowany obecnie przez Nadleśnictwo Olsztyn miał charakter puszczy pierwotnej i był zamieszkiwany przez pruskie plemię Sasinów. Plemię to zostało skolonizowane przez zakon krzyżacki. Następnie ziemie te przypadły Kościołowi, a władzę nad nimi sprawowali biskupi warmińscy. W tym czasie podzielono je na komornictwa (komturie), a zarządzane były przez komorników (komturów). Od 1466 r. cała Warmia, a zatem również komornictwo olsztyńskie, jako Prusy Królewskie znalazły się pod berłem Korony Polskiej. Stan ten trwał nieprzerwanie do pierwszego rozbioru Polski w 1772 r. W czasie rozbiorów dobra kościelne zostały upaństwowione. Większość podolsztyńskich lasów stanowiła własność państwową, a lasy położone na północ i północny wschód od miasta należały do okolicznych majątków i gospodarstw. Po II wojnie światowej prywatne byłego obrębu Łyna upaństwowiono.

Zasoby leśne

W nadleśnictwie Olsztyn wyróżniono 14 typów siedliskowych lasu. Dominują siedliska boru mieszanego świeżego i lasu mieszanego świeżego. W drzewostanie obserwuje się przewagę sosny (77,8%). Duży udział ma także dąb (7,2%), brzoza (6,3%) i świerk (5,5%).

Obiekty edukacyjne

W nadleśnictwie Olsztyn wyodrębniono kilka obiektów edukacyjnych. Na uwagę zasługuje wieża obserwacyjno-widokowa nad jeziorem Kielarskim, z której rozpościera się widok na sąsiadujące pola i lasy. Celem jej powstania było kształtowanie świadomości ekologicznej społeczeństwa oraz zwrócenie uwagi na piękno przyrody. Ponadto na terenie nadleśnictwa utworzono 4 ścieżki przyrodnicze:

  • Ścieżka przyrodniczo-leśna "Mendryny" o długości ok. 3,5 km, wzdłuż której rozmieszczono tablice informujące o gospodarce leśnej, mające przybliżyć osobom zwiedzającym zagadnienia dotyczące leśnictwa oraz umożliwić bliższe poznanie procesów rządzących środowiskiem leśnym
  • Ścieżka dydaktyczna "Dąbrówka" o długości ok. 1 km
  • Ścieżka przyrodniczo-leśna "Jezioro Kośno", o długości 15 km, zlokalizowana wokół jeziora Kośno. Na trasie ścieżki rozmieszczono 20 tablic informacyjnych, zawierających charakterystykę niektórych gatunków roślin i zwierząt, które można napotkać podczas wędrówki
  • Ścieżka przyrodniczo-leśna "Zazdrość", o długości ok. 6 km

Ponadto w nadleśnictwie Olsztyn (leśnictwo Dąbrówka) funkcjonuje Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych.

Bibliografia

olsztyn.olsztyn.lasy.gov.pl [20.08.2014]
olsztyn.lavinaplatform.com [20.08.2014]