Nadleśnictwo Parciaki

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja MartaF (dyskusja | edycje) z dnia 16:37, 21 mar 2015

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Nadleśnictwo Parciaki

Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Nadleśnictwo Parciaki
Nadleśnictwo Parciaki
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Nadleśnictwo Parciaki
Nadleśnictwo Parciaki
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }

Przedmiot działalności prowadzenie gospodarstwa leśnego w zakresie ochrony, hodowli, ścinki i wyróbki drewna
Adres Budziska 1

06-323 Jednorożec

E-mail parciaki@olsztyn.lasy.gov.pl
Telefon (29) 751 83 76
Strona internetowa http://www.parciaki.olsztyn.lasy.gov.pl/

Nadleśnictwo Parciaki – jedno z 33 nadleśnictw podlegających w strukturze organizacyjnej Lasów Państwowych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. Funkcję nadleśniczego w Nadleśnictwie Parciaki pełni Marian Firer. W strukturze Nadleśnictwa Parciaki wyodrębniono: biuro nadleśnictwa oraz 10 leśnictw: Bramura, Budziska, Chorzele, Grądy, Jastrząbka, Klin, Majdan, Olszewka, Rupin, Suche.

Położenie

Nadleśnictwo Parciaki położone jest w województwie mazowieckim. Swym zasięgiem obejmuje 3 powiaty: makowski (gminy: Czerwonka, Krasnosielc, Płoniawy-Bramura, Sypniewo), przasnyski (gminy: Chorzele, Jednorożec) oraz ostrołęcki (gmina Baranowo). Zasięg terytorialny Nadleśnictwa zaprezentowano na rysunku 1.

Rys. 1. Zasięg terytorialny Nadleśnictwa Parciaki

Parciaki.jpeg

Źródło: parciaki.olsztyn.lasy.gov.pl

Historia

Lasy należące aktualnie do Nadleśnictwa Parciaki to teren Puszczy Kurpiowskiej. Do połowy XVI w. był to ogromny kompleks leśny, stanowiący własność książąt mazowieckich, a następnie królów polskich. Prowadzona tu gospodarka oparta była głównie na eksploatacji bogactw naturalnych. Zajmowano się m.in. rybactwem, myślistwem, bartnictwem, przeróbką drewna, a także wydobywaniem rudy darniowej i wytapianiem żelaza. Później rozwinęło się rolnictwo. Pozyskiwanie nowych obszarów pod uprawy poprzez karczowanie lasów doprowadziło do fragmentaryzacji puszczy.

Nadleśnictwo Parciaki powstało w 1981 r., w następstwie podzielenia Nadleśnictwa Przasnysz na dwie odrębne jednostki.

Zasoby leśne

Obszar, na którym znajdują się lasy Nadleśnictwa Parciaki, zaliczany jest do Zielonych Płuc Polski. Charakteryzuje się on rozległymi terenami rolnym, leśnymi oraz dobrym stanem środowiska przyrodniczego. Dominującym w lasach Nadleśnictwa typem siedliskowym lasu są bór świeży (53,4%) i bór mieszany świeży (14,2%). Udział siedlisk lasowych to łącznie 27,4%, przy czym największy jest udział lasu mieszanego świeżego (16,7%). Ponadto na powierzchni 216 ha, tj. ok. 2% powierzchni leśnej Nadleśnictwa, występuje bór suchy (chrobotkowego).

Głównym gatunkiem tworzącym drzewostan jest sosna pospolita, zajmująca 87,9% powierzchni w całym Nadleśnictwie. Oprócz tego występują: olsza czarna (4,6%), brzoza brodawkowata (3,3%), dąb (3,2%), świerk (0,6%), jesion (0,2%), osika (0,1%) i modrzew (0,1%). W lasach Nadleśnictwa praktycznie nie występują drzewostany bukowe i jodłowe, natomiast świerk pojawia się sporadycznie.

Obiekty edukacyjne

Przygotowana przez Nadleśnictwo Parciaki oferta edukacyjna skierowana do dzieci i młodzieży obejmuje:

  • leśną ścieżkę przyrodniczo-edukacyjną "Pod Sosnami", o długości o 3 km, wzdłuż której rozmieszczono tablice edukacyjne zawierające informacje na temat budowy i funkcjonowania ekosystemów leśnych, znaczenia ekologicznego, produkcyjnego i społecznego lasów, zagrożeń i ochrony lasów, ochrony przyrody, zadań leśników i leśnictwa
  • wiatę "Zielona Klasa"
  • wiatę edukacyjno-turystyczną przy rezerwacie "Zwierzyniec"
  • salę edukacyjną, zlokalizowana w Budziskach, która może jednorazowo pomieścić 80 osób, wyposażona została w pomoce dydaktyczne w formie tablic tematycznych, prezentacji graficznych, gablot z owadami i roślinami oraz dermoplasty zwierząt występujących na terenie Puszczy Kurpiowskiej

Bibliografia

parciaki.olsztyn.lasy.gov.pl [25.02.2015]
parciaki.lavinaplatform.com [25.02.2015]