Nadleśnictwo Stare Jabłonki: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
(Historia)
(Historia)
Linia 32: Linia 32:
  
 
Polityka leśna na tym terenie zmierzająca do ochrony lasów została zapoczątkowana przez Państwo Pruskie już w XVII w.
 
Polityka leśna na tym terenie zmierzająca do ochrony lasów została zapoczątkowana przez Państwo Pruskie już w XVII w.
Nadleśnictwo Stare Jabłonki zostało utworzone w 1868 r. Jego powierzchnia w kolejnych dziesięcioleciach zmieniała się, co było spowodowane głównie zmianami administracyjnymi. W 1973r. w wyniku reorganizacji w lasach do Nadleśnictwa Stare Jabłonki przyłączono część Nadleśnictwa Tabórz, Kudypy, Stawiguda i Olsztynek. Powierzchnia Nadleśnictwa wzrosła do 17560 ha. <br/>
+
Nadleśnictwo Stare Jabłonki zostało utworzone w 1868 r. Jego powierzchnia w kolejnych dziesięcioleciach zmieniała się, co było spowodowane głównie zmianami administracyjnymi. W 1973 r., w wyniku reorganizacji w lasach, do Nadleśnictwa Stare Jabłonki przyłączono część Nadleśnictwa Tabórz, Kudypy, Stawiguda i Olsztynek. Powierzchnia Nadleśnictwa wzrosła do 17560 ha. <br/>
  
 
== Zasoby leśne ==
 
== Zasoby leśne ==

Wersja z 12:08, 23 lip 2014

Nadleśnictwo Stare Jabłonki

Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Nadleśnictwo Stare Jabłonki
Nadleśnictwo Stare Jabłonki
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Nadleśnictwo Stare Jabłonki
Nadleśnictwo Stare Jabłonki
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }

Przedmiot działalności Prowadzenie gospodarstwa leśnego w zakresie hodowli, ochrony, ścinki i wyróbki drewna
Adres ul. Olsztyńska 2

14-133 Stare Jabłonki

E-mail starejablonki@olsztyn.lasy.gov.pl
Telefon (89) 641 14 73
Strona internetowa http://www.stare-jablonki.olsztyn.lasy.gov.pl/

Nadleśnictwo Stare Jabłonki – jest jednym z 33 nadleśnictw podlegających w strukturze organizacyjnej Lasów Państwowych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. Zajmuje powierzchnię 142 km2. Funkcję nadleśniczego w Nadleśnictwie Stare Jabłonki sprawuje pan Wojciech Wieciński. W strukturze Nadleśnictwa wyodrębniono: biuro nadleśnictwa i 7 leśnictw: Barduń, Białe Błota, Draby, Gąsiory, Laski, Perkunicha, Śmieszny Kąt.

Położenie

Nadleśnictwo Stare Jabłonki położone jest w zachodniej części województwie warmińsko-mazurskiego. Swoim zasięgiem obejmuje tereny powiatów: olsztyńskiego i ostródzkiego. Obszar zajmowany przez Nadleśnictwo Stare Jabłonki zaprezentowano na rysunku 1.

Rys. 1. Obszar Nadleśnictwa Stare Jabłonki

Nadleśnictwo Stare Jabłonki.jpeg

Źródło: http://www.stare-jablonki.olsztyn.lasy.gov.pl/polozenie#.U8-QreNFJUh


Historia

Obszar należący dzisiaj do Nadleśnictwa Stare Jabłonki zamieszkiwały od II w. n.e. plemiona pruskie, które w XIII w. zostały podbite przez Zakon Krzyżacki. Wraz z rozwojem osadnictwa na tym terenie nastąpiło gwałtowne zmniejszenie się powierzchni lasów. W tym też okresie sosna taborska stała się znanym i bardzo cenionym surowcem zarówno w Europie jak i na całym świecie.

Polityka leśna na tym terenie zmierzająca do ochrony lasów została zapoczątkowana przez Państwo Pruskie już w XVII w. Nadleśnictwo Stare Jabłonki zostało utworzone w 1868 r. Jego powierzchnia w kolejnych dziesięcioleciach zmieniała się, co było spowodowane głównie zmianami administracyjnymi. W 1973 r., w wyniku reorganizacji w lasach, do Nadleśnictwa Stare Jabłonki przyłączono część Nadleśnictwa Tabórz, Kudypy, Stawiguda i Olsztynek. Powierzchnia Nadleśnictwa wzrosła do 17560 ha.

Zasoby leśne

Uwarunkowania glebowo-klimatyczne powodują, że dominującymi typem siedliskowym występującym w Nadleśnictwie Stare Jabłonki są siedliska lasu mieszanego świeżego i boru mieszanego świeżego, ich udział wynosi odpowiednio: 51% i 36,6%. W drzewostanie obserwuje się przewagę sosny – 79,4%, w tym sosny taborskiej. %. Duży udział mają także: buk (7,4%), brzoza (6,2%), dąb (3,5%).

Obiekty edukacyjne

W Nadleśnictwie Stare Jabłonki urządzono leśna ścieżkę dydaktyczną „Nad Szelągiem". Ma ona 1,1 km długości. Wzdłuż ścieżki usytuowanych zostało 10 tablic edukacyjnych, zawierających informacje o obiektach i zagadnieniach gospodarki leśnej.

Źródło

http://www.stare-jablonki.olsztyn.lasy.gov.pl/