Nadleśnictwo Szczytno

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja MartaF (dyskusja | edycje) z dnia 15:32, 21 mar 2015

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Nadleśnictwo Szczytno

Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Nadleśnictwo Szczytno
Nadleśnictwo Szczytno
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Nadleśnictwo Szczytno
Nadleśnictwo Szczytno
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }

Przedmiot działalności prowadzenie gospodarstwa leśnego w zakresie ochrony, hodowli, ścinki i wyróbki drewna
Adres ul. Zbigniewa Sobieszczańskiego 4
12-100 Szczytno
E-mail szczytno@olsztyn.lasy.gov.pl
Telefon (89) 624 32 68
Strona internetowa www.szczytno.olsztyn.lasy.gov.pl

Nadleśnictwo Szczytno – jedno z 33 nadleśnictw podlegających w strukturze organizacyjnej Lasów Państwowych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. Zajmuje łączną powierzchnię 17426,99 ha. Funkcję nadleśniczego w Nadleśnictwie Szczytno sprawuje Janusz Kleszczewski. W strukturze Nadleśnictwa Szczytno wyodrębniono biuro Nadleśnictwa oraz 12 leśnictw: Ciemna Dąbrowa, Galwica, Gizewo, Lesiny, Lipnik, Lipowiec, Łuka, Narty, Nowiny, Piduń, Wesoły Grunt, Witówko.

Położenie

Nadleśnictwo Szczytno położone jest w województwa warmińsko-mazurskim. Swoim zasięgiem obejmuje obszary gminy: Jedwabno, Rozogi, Szczytno (miasto i gmina), Wielbark. Nadleśnictwo Szczytno nadzoruje gospodarkę leśną zarówno w lasach stanowiących własności Skarbu Państwa (16673,16 ha), jak i w lasach niepaństwowych stanowiących własność prywatną (753,83 ha).

Historia

Obszar administrowany obecnie przez Nadleśnictwo Szczytno porastała niegdyś puszcza pierwotna, której powierzchnia w następstwie kolonizacji i towarzyszącego jej karczowania oraz wypalania lasów systematycznie malała. Teren ten został podbity przez zakon krzyżacki. Powstanie Nadleśnictwa jest datowane na 1968 r., wówczas bowiem pojawiają się pierwsze wzmianki na temat prowadzenia gospodarki leśnej na tym obszarze. Lasy tworzące obręb Szczytno były lasami państwowymi do 1915 r. Po zakończeniu II wojny światowej w 1945 r w znacznie zmienionych granicach utworzone zostało Nadleśnictwo Szczytno. W kolejnych dziesięcioleciach jego powierzchnia ulegała znaczącym zmianom. W obecnym kształcie Nadleśnictwo istnieje od 1991 r.

Zasoby leśne

Typy siedliskowe występujące w Nadleśnictwie są silnie skorelowane z występującymi na tym terenie glebami, które nie należą do najżyźniejszych. Mimo to zidentyfikowano 14 spośród 15 wyróżnionych w Polsce nizinnych typów siedliskowych lasu. Cechą szczególną jest duży udział siedlisk wilgotnych i bagiennych. Wśród siedliskowych typów lasu w Nadleśnictwie największą powierzchnią (36%) zajmuje bór świeży, a kolejne 29% – bór mieszany świeży. Spory jest także udział lasu mieszanego wilgotnego (7,7%), lasu mieszanego świeżego (7,6%) oraz boru mieszanego wilgotnego (5,5%). Dominującym gatunkiem tworzącym drzewostan jest sosna. Pokrywa ona ok. 81,5% powierzchni.

Obiekty edukacyjne

W Nadleśnictwie Szczytno przygotowano ofertę edukacyjną skierowaną głównie do dzieci i młodzieży. Na terenie Nadleśnictwa przy leśniczówce Lipnik utworzono ścieżkę przyrodniczo-edukacyjną "Droga do Przyrody". Ma ona długość 1,7 km, wzdłuż ścieżki ustawiono tablice dydaktyczne o tematyce przyrodniczej i leśnej. Obok ścieżki edukacyjnej założono mini ogródek dendrologiczny, w którym zobaczyć można gatunki drzew i krzewów leśnych występujących na terenie Nadleśnictwa.

Bibliografia

szczytno.olsztyn.lasy.gov.pl [10.10.2014]
szczytno.lavinaplatform.com [10.10.2014]