Nadleśnictwo Susz

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja MartaF (dyskusja | edycje) z dnia 16:45, 21 mar 2015

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Nadleśnictwo Susz

Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Nadleśnictwo Susz
Nadleśnictwo Susz
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Nadleśnictwo Susz
Nadleśnictwo Susz
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }

Przedmiot działalności prowadzenie gospodarstwa leśnego w zakresie hodowli, ochrony, ścinki i wyróbki drewna
Adres ul. Piastowska 36B
14-240 Susz
E-mail susz@olsztyn.lasy.gov.pl
Telefon (55) 24 27 200
Strona internetowa susz.olsztyn.lasy.gov.pl

Nadleśnictwo Susz – jedno z 33 nadleśnictw podlegających w strukturze organizacyjnej Lasów Państwowych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. Zajmuje powierzchnię 23114,65 ha, w tym powierzchnia leśna stanowi 21052,15 ha. Funkcję nadleśniczego w Nadleśnictwie Susz sprawuje Jacek Karczewski. W strukturze Nadleśnictwa Susz wyodrębniono: biuro Nadleśnictwa, szkółkę leśną Białe Błota oraz 16 leśnictw: Bornice, Bukownica, Dębina, Jawty, Jeziorno, Kamieniec, Kisielice, Królewskie, Lipowo, Michałowo, Mortąg, Rożek, Susz, Szwalewo, Uroczysko, Zieleń.

Położenie

Nadleśnictwo Susz obejmuje swoim obszarem południowo-zachodnie tereny województwa warmińsko-mazurskiego (powiat iławski) oraz południowo-wschodnie tereny województwa pomorskiego (powiaty kwidzyński i sztumski).

Historia

Nadleśnictwo Susz utworzono w 1972 r. W jego skład weszły Nadleśnictwa: Jeziorno, Stary Dzierzgoń i Susz. Duża część obszarów administrowanych obecnie przez Nadleśnictwo pokryta była na przestrzeni dziejów lasami i znajdowała się we władaniu państwa oraz dużych właścicieli, dzięki czemu nie zamieniono przeznaczenia tych terenów na użytki rolne.

Zasoby leśne

Duża część obszaru Nadleśnictwa Susz to tereny równinne i lekko pofalowane, szczególnie w okolicach licznych jezior i cieków wodnych. Dominującym typem siedliskowym w Nadleśnictwie jest las świeży i las mieszany świeży. Siedliska lasowe zajmują łącznie 75,2%. Udział siedlisk borowych wynosi 16,9%, a ols – 7,9%. Dominującym gatunkiem w drzewostanie jest sosna, występuje ona na 61,2% powierzchni leśnej zalesionej. Relatywnie wysoki jest też udział buków 16%.

Nadleśnictwo Susz słynie zarówno w kraju, jak i za granicą, z plantacji nasiennych sosny taborskiej (cenionej za wyjątkowej jakości drewno), brzozy brodawkowatej, lipy drobnolistnej i świerka pospolitego.

Obiekty edukacyjne

W Nadleśnictwie Susz zaprojektowano dwie ścieżki edukacyjne:

  • ścieżka edukacyjna "Jasne" – wyznaczono w niej dwa szlaki: krótszy o długości 3 km i dłuższy o długości 4,5 km, wzdłuż ścieżki rozmieszczono 24 tablice edukacyjne, zawierające informacje na temat procesów zachodzących w lesie oraz prac wykonywanych przez leśników (rys. 1.)

Rys. 1. Przebieg ścieżki edukacyjnej "Jasne"

Ścieżka Jasne1.jpeg

Źródło: susz.olsztyn.lasy.gov.pl

  • ścieżka edukacyjna "Jezioro Suskie" – ma ok. 1 km. długości, wzdłuż ścieżki ustawiono 12 tablic edukacyjnych informujących m.in. o roli lasów w Polsce, zagrożeniach związanych z działalnością człowieka, ochronie przyrody i łowiectwie

Bibliografia

susz.olsztyn.lasy.gov.pl [10.10.2014]
susz.lavinaplatform.com [10.10.2014]