Nadleśnictwo Mrągowo

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 15:47, 21 mar 2015 autorstwa MartaF (dyskusja | edycje) (Bibliografia)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nadleśnictwo Mrągowo

Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Nadleśnictwo Mrągowo
Nadleśnictwo Mrągowo
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Nadleśnictwo Mrągowo
Nadleśnictwo Mrągowo
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Przedmiot działalności prowadzenie gospodarstwa leśnego w zakresie ochrony, hodowli, ścinki i wyróbki drewna
Adres ul. Warszawska 49

11-700 Mrągowo

E-mail mragowo@olsztyn.lasy.gov.pl
Telefon (89) 741 22 36
Strona internetowa mragowo.olsztyn.lasy.gov.pl

Nadleśnictwo Mrągowo – jedno z 33 nadleśnictw podlegających w strukturze organizacyjnej Lasów Państwowych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. Zajmuje powierzchnię 19 964 ha, w tym powierzchnia leśna to 18 664 ha. Funkcję nadleśniczego w Nadleśnictwie Mrągowo sprawuje Jarosław Błyskun. W strukturze Nadleśnictwa Mrągowo wyodrębniono: biuro nadleśnictwa, szkółkę leśną oraz 14 leśnictw: Borowo, Borówko, Boże, Bredynki, Dębowo, Ganty, Grzybowo, Kromnice, Reszel, Sarż, Surmówka, Święta Lipka, Wola, Złoty Potok.

Położenie

Nadleśnictwo Mrągowo jest położone na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Swoim obszarem obejmuje tereny powiatów: mrągowskiego, kętrzyńskiego i olsztyńskiego. Na terenie Nadleśnictwa rozpoczyna się szlak rzeki Krutyni. Obszar zajmowany przez Nadleśnictwo Mrągowo zaprezentowano na rysunku 1.

Rys. 1. Obszar Nadleśnictwa Mrągowo

Nadleśnictwo Mrągowo.jpeg

Źródło: mragowo.olsztyn.lasy.gov.pl

Historia

Przed wiekami obszar, na którym obecnie administruje Nadleśnictwo Mrągowo, określany był mianem Galindii, od nazwy pruskiego plemienia zamieszkującego kiedyś te ziemie. Później tereny te zajął zakon krzyżacki.

W okresie międzywojennym Nadleśnictwo istniało pod nazwą Ganten, z którego po II wojnie światowej utworzono Nadleśnictwo Sorkwity z siedzibą w Sorkwitach. W skład ówczesnego Nadleśnictwa weszły dawne lasy państwowe, lasy obszarnicze, lasów komunalne i lasy średniej i drobnej własności prywatnej, przejęte na mocy dekretu. W roku 1958, po zlikwidowaniu Rejonu Lasów Państwowych w Mrągowie, siedzibę Nadleśnictwa przeniesiono do Mrągowa.

Zasoby leśne

Na terenie Nadleśnictwa Mrągowo obserwuje się przewagę siedlisk lasowych (76%), zdecydowanie mniej jest siedlisk borowych (17%) i ols (5%). Wśród gatunków lasotwórczych dominują drzewa iglaste, w tym: sosny i modrzewie – 42%, świerk – 15%,. Spośród gatunków liściastych licznie występują brzozy – 17% i dęby – 14%.

Obiekty edukacyjne

Na terenie Nadleśnictwa Mrągowo jest wiele obiektów edukacyjnych. Jednym z nich jest wiata edukacyjna "Zielona Klasa", w której jest możliwe prowadzenie zajęć, np. z przyrody. Działa także Izba Edukacyjna, którą zlokalizowana w Leśnictwie Borowo. Można w niej obejrzeć m.in. maszyny i narzędzia wykorzystywane dawniej w leśnictwie czy budki lęgowe dla ptaków.

W Nadleśnictwie zaprojektowano także aż 5 ścieżek edukacyjnych. Są to:

  • ścieżka dydaktyczno-ekologiczna "Park Sorkwicki"
  • ścieżka edukacyjna "Borowski Las"
  • ścieżka przyrodnicza "Jary Lampasza"
  • ścieżka edukacyjno-przyrodnicza "Tajemnice Lasu"
  • ścieżka edukacyjno-widokowa "Źródełko miłości"

Bibliografia

mragowo.olsztyn.lasy.gov.pl [25.02.20215]
mragowo.lavinaplatform.com [25.02.20215]