Niepubliczna Szkoła Podstawowa i Oddział Przedszkolny im. Kaprów Polskich w Suchaczu: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
 
(Nie pokazano 5 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
 
{{Szkolnictwo infobox  
 
{{Szkolnictwo infobox  
|Nazwa_instytucji =  ...Wymagane...
+
|Nazwa_instytucji =  Niepubliczna Szkoła Podstawowa i Oddział Przedszkolny im. Kaprów Polskich w Suchaczu
|Grafika          =  Koala.jpg (nazwa zdjęcia)... opcja
+
|Grafika          =   
|Opis_grafiki    =  ...Wymagane...
+
|Opis_grafiki    =   
|Data_założenia  =  ...Wymagane...
+
|Data_założenia  =  1804 r.
 
|Poziom_szkoły    =  podstawowy
 
|Poziom_szkoły    =  podstawowy
 
|Podtyp_szkoły    =  szkoła podstawowa
 
|Podtyp_szkoły    =  szkoła podstawowa
 
|Profil          =
 
|Profil          =
 
|Adres            =  Suchacz, ul. Zakopiańska 3, 82-340 Tolkmicko  
 
|Adres            =  Suchacz, ul. Zakopiańska 3, 82-340 Tolkmicko  
|Patron          =  ...Opcjonalne...
+
|Patron          =  Kaprowie Polscy
 
}}
 
}}
  
''' Hasło_do_definicji ''' – Placówka oświatowa w [[województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko-mazurskim]]. Obecnie funkcję dyrektora pełni [[Janina Piotrowska]].
+
'''Niepubliczna Szkoła Podstawowa i Oddział Przedszkolny im. Kaprów Polskich w Suchaczu''' – Placówka oświatowa w [[województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko-mazurskim]] z oddziałem przedszkolnym. Obecnie funkcję dyrektora pełni [[Janina Piotrowska]].
<br/>
+
<br/><br/>
 
 
 
== Historia ==
 
== Historia ==
W Suchaczu pierwsza szkoła powstała w 1804 roku. We wcześniejszych latach dzieci musiały uczęszczać do szkoły w Łęczu. Pierwszym nauczycielem w Suchaczu był krawiec Walentyn Blitschau, który nauczał 17-cioro dzieci w swoim własnym domu. Wynagrodzenie jego wynosiło 18 talarów rocznie. Latem odbywało sie 15, a zimą 30 godzin lekcyjnych. W 1811 roku zmarł nauczyciel Blitschau i do 1812 roku miejsce to było niezajęte. W 1812 roku krawiec Fryderyk Kempowski z Pagórek objął stanowisko nauczyciela. Nauczał także w swoim prywatnym domu. Dom ten był wybudowany z małym podcieniem przez Jana Gehrmann'a w 1765 roku. Część gospodarcza domu zbudowana była z cegieł z cegielni Otto Droese z Suchacza.
+
Pierwsza szkoła w [[Suchacz|Suchaczu]] powstała w 1804 r., a jej pierwszym nauczycielem był krawiec Walentyn Blitschau, który nauczał 17 dzieci w swoim domu. Po 1835 r. opiekę nad szkołą przejęło państwo. Następnie w 1838 r. gmina zakupiła dom z muru pruskiego (nr 37), w którym zorganizowała szkołę. Z kolei w 1878 r. wybudowany nowy obiekt szkolny.
Od rodziny Kempowskich wynajmowano jedno pomieszczenie na izbę szkolną. Nauczyciel-krawiec w momencie gdy dzieci zajęte były pracą pisemną mógł wykonywać jednocześnie swój drugi zawód. Przez parę następnych lat, po rezygnacji Kempowskiego, dzieci chodziły do szkoły w Łęczu, gdzie nauczał je organista Gottfried Quintern. W 1829 roku w Suchaczu przybyło dzieci i zaczęto rozmyślać, aby ponownie mieć własnego nauczyciela. Zatrudniono kucharza Jana Bucholz'a mimo nie zdanego przez niego egzaminu eliminacyjnego. Z powodu braku nauczycieli pracował on w Suchaczu aż do swojej śmierci do 1835 roku. W następnych latach opiekę nad szkołą przejęło państwo i do Suchacza wysłano młodego seminarzystę Augustyna Waltera, który już po dwóch latach przeniósł się do Elbląga. Następnym nauczycielem był Enderling. W 1838 roku gmina zakupiła dom z muru pruskiego (nr.37) i urządziła w nim szkołę. Jesienią 1838 roku pastor z Łęcza Szymon Plehwe poświęcił szkołę. Nauczyciel Enderlin był w Suchaczu do swojej śmierci do 1869 roku. Po nim stanowisko to objął nauczyciel Topel.
 
W 1878 roku zbudowano nowy masywny dom z przeznaczeniem na szkołę.
 
Majstrem budowlanym był Karl Schmalfeld, który był także założycielem cegielni w Pęklewie. Dostawcą cegieł była cegielnia w Kadynach. Parcelę pod szkołę wielkości 0,63 ha. zakupiła gmina od Augustyna Doell'a.
 
 
 
Nauczyciel Wilhelm Kozłowski, pracujący w latach 1881-1898, założył na terenie szkolnym sad. Często w pogodne dni pod drzewami odbywały się tam lekcje.
 
  
Jako, że w Suchaczu przybywało dzieci, podjęto więc w 1891 roku decyzję dobudowania do pierwotnego budynku nawy poprzecznej, w której na parterze znajdowało sie drugie pomieszczenie klasowe, a na piętrze 2 pokoje. Starsze pomieszczenia przebudowano na mieszkania dla nauczycieli. Mieszkanie pierwszego nauczyciela składało się z czterech pokoi, kuchni, piwnicy i pomieszczenia gospodarczego. Natomiast mieszkanie drugiego nauczyciela składało się z jednego pomieszczenia i kuchni.
+
Liczba dzieci pobierających naukę była zmienna. Od 17 uczniów w 1804 r., do 63 w 1861 r. W czasie I wojny światowej było 140 uczniów, w 1932 r – 97, a w 1945 r – 90. Najwięcej dzieci pochodziło z rodzin robotników zatrudnionych w cegielniach.  
  
Jako pierwszy nauczyciel w latach 1898 – 1904 działał Otto Kukowski. Po nim od 1904 do 1910 działał Schmidt, który także przeniesiony został niedaleko Gdańska. W 1891 – 1907 jako drudzy nauczyciele pracowali: Emil Patzke, Lettau, Halfpad, Radtke, panna Warkentin, Schwarz.
+
Po II wojnie światowej (1947 r.) w Suchaczu powołano szkołę centralną, do której uczęszczały dzieci z Suchacza i Kamionka Wielkiego. W szkole pracowało wówczas 5 nauczycieli, a uczęszczało do niej 130 dzieci. Z kolei1 września 1957 r. Szkoła Podstawowa w Suchaczu została przeniesiona do "zamku", który wcześniej był hotelem.
 
 
W 1910 roku następcą Schmidta został Georg Wichmann, pracujący w Suchaczu do 1945 roku. Jako drudzy nauczyciele zatrudnieni byli: panna Marta Leu, Dietrich, Herbert Hein, Joachim Wenzel. W czasie wojny tego ostatniego zastępowała Irma Lorenzen.
 
 
 
Nauczyciel Hein założył we wsi chór i orkiestrę składającą się z 16 mężczyzn. W wyniku prześladowań ze strony NSDAP musiał opuścić Suchacz.
 
 
 
Lekcje w Suchaczu odbywały się przed 1900 rokiem przedpołudniem i dwa razy popołudniu. Latem od 7 do 12-ej, zimą od 8 do 13-ej rano. Pierwsze klasy miały pensum godzin w wysokości 16 – 18 tygodniowo. Wyższe klasy około 32 godziny. 1. i 4. klasy uczyły się razem w jednym, następne od 5 do 8-ej w drugim pomieszczeniu. Początek roku szkolnego przypadał zawsze na Wielkanoc. Raz w miesiącu urządzano dzień wędrowca i w ten sposób poznawano dokładnie otaczające tereny. Zimą organizowano biegi narciarskie i jeżdżono na łyżwach.
 
 
 
Wakacje letnie trwały 4 tygodnie, jesienne tz. kartoflane 3 tygodnie, na Boże Narodzenie i Wielkanoc uczniowie mieli 2 tygodnie wolnego.
 
 
 
Liczba dzieci była zmienna. Od 17 uczniów w 1804 roku, do 63 w 1861 roku. W czasie I wojny światowej było 140 uczniów. W 1932 – 97 dzieci, 1945 – 90. Najwięcej dzieci pochodziło z rodzin robotników zatrudnionych w cegielniach.
 
 
 
Po II wojnie światowej urządzono w Suchaczu centralną szkołę. Uczęszczały do niej dzieci z Suchacza i Kamionka Wielkiego. W szkole pracowało 5 nauczycieli, a religię wykładał młody ksiądz z Poznania. Do szkoły uczęszczało 130 dzieci. Klasy od 1 do 3 miały lekcje w starej szkole, a klasy 4 – 7 w zameczku.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
W 1947 roku jak pisze kronikarz "została zorganizowana szkoła podstawowa w Suchaczu o czterech oddziałach i jednym nauczycielu"
 
  W 1953 roku do szkoły uczęszczało już osiem klas.
 
  Z dniem 1 września 1957 roku Szkoła Podstawowa w Suchaczu z ciasnego budynku parterowego zostaje przeniesiona do "zamku" o malowniczym położeniu. Wcześniej budynek ten był hotelem. Do użytku szkolnego budynek ten został oddany już w roku 1956. W okresie jesiennym został przeprowadzony remont częściowy: malowanie i naprawa dachu. Po tym remoncie wprowadzili się na piętro nauczyciele. Część dolna nie została zagospodarowana, dlatego przed wprowadzeniem dzieci do pomieszczeń (klas) należało pomalować, posprzątać i urządzić klasy.
 
  Na początku 2005 roku podjęto decyzję o zamknięciu Szkoły Podstawowej w Suchaczu. Stowarzyszenie Miłośników Suchacza i Okolicy w Suchaczu  zdecydowało się reaktywować  podstawówkę na nowych zasadach. Przygotowania trwały przez kilka miesięcy i w końcu w roku szkolnym 2005/2006  udało się stworzyć nowe odnowione klasy, dzięki pomocy wielu serdecznych ludzi.
 
  14 września 2007 roku odbyło się uroczyste rozpoczęcie kampanii nadania imienia szkole. Szkoła od tego momentu stara się o nadanie jej imienia "Kaprów Polskich". Pewnie zastanawiacie się skąd ta nazwa pochodzi? Otóż ma to związek z wydarzeniem historycznym sprzed ponad pięciu wieków. Na wysokości Suchacza 15 września 1463 roku miała miejsce największa w historii naszego kraju bitwa morska w której licząca 30 okrętów. Gdańsko- elbląska flota kaperska całkowicie zniszczyła liczącą 44 okręty flotę Zakonu Krzyżackiego, płynącą na odsiecz  Zamko Mewe  (współczesny Gniew). Tego dnia w szkole odbył się konkurs plastyczny, oraz biegi przełajowe, a rodzice przygotowali poczęstunek dla dzieci.
 
  30 maja 2008 roku  Suchacz stał się  "Wioską Kaperską",  w tym dniu Niepublicznej Szkole  Podstawowej w Suchaczu  nadano imię "Kaprów Polskich". Pomysłodawcami i organizatorami święta Suchacza są Stowarzyszenie Miłośników Suchacza i Okolicy w Suchaczu, Szkoła Podstawowa i mieszkańcy Suchacza. Uroczystość rozpoczęła się przed południem na plaży Mszą Świętą, potem delegacja złożyła kwiaty pod pomnikiem poległych marynarzy. Następnie przy dźwiękach Orkiestry Reprezentacji Marynarki Wojennej w Gdyni udaliśmy się do szkoły, gdzie odsłonięto tablice pamiątkową. Po zakończonej uroczystości, odbył się festyn na plaży.
 
  
 +
Na początku 2005 r. zdecydowano o likwidacji Szkoły Podstawowej w Suchaczu. Wówczas Stowarzyszenie Miłośników Suchacza i Okolicy w Suchaczu zdecydowało się reaktywować placówkę, ale na nowych zasadach. Rok szkolny 2005/2006 rozpoczęty został w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Suchaczu. Wkrótce nadano jej imię Kaprów Polskich. Odbyło się to w czasie uroczystości 30 maja 2008 r., na której odsłonięto także tablice pamiątkową Patrona szkoły.
 
<br/>
 
<br/>
  
 
== Działalność ==
 
== Działalność ==
    zajęcia teatralne
+
Szkoła oferuje uczniom szereg zajęć pozalekcyjnych, m.in.: zajęcia teatralne, zajęcia czytelnicze, zajęcia historyczne, zajęcia przyrodnicze, zajęcia matematyczne, zajęcia z języka niemieckiego, zajęcia z języka angielskiego, koło informatyczne, gry i zabawy dla klas młodszych, zajęcia z "Ortograffiti"- dla uczniów z trudnościami dydaktycznymi. Podejmując zaś współpracę z Fundacją Rozwoju Wolontariatu, organizuje również zajęcia "Tańczący z ogniami", Graffiti, zajęcia sportowe i turystyczne, zajęcia w terenie poszukiwanie skarbów oraz zabawy z chustą.
    zajęcia czytelnicze
 
    zajęcia historyczne
 
    zajęcia przyrodnicze
 
    zajęcia matematyczne
 
    zajęcia z języka niemieckiego
 
    zajęcia z języka angielskiego
 
    koło informatyczne
 
    gry i zabawy dla klas młodszych
 
    zajęcia z "Ortograffiti"- dla uczniów z trudnościami dydaktycznymi
 
  
Współpracujemy z Fundacją Rozwoju Wolontariatu dzięki którym zorganizowane są zajęcia "Tańczący z ogniami", Graffiti, zajęcia sportowe i turystyczne, zajęcia w terenie poszukiwanie skarbów oraz zabawy z chustą.
+
Tradycją szkoły stały się organizowanie we współpracy ze [[Stowarzyszenie "Suchacz Taka Wieś|Stowarzyszeniem "Suchacz Taka Wieś"]] festynów rodzinnych oraz wizyt studyjnych, w ramach których odbywają się warsztaty lepienia pierogów, bicia monet, szycia sakiewek, malowanie na szkle.
 
 
W naszej szkole odbywają się w wizyty studyjne w ramach których odbywają się warsztaty lepienia pierogów, bicia monet, szycia sakiewek, malowanie na szkle. Warsztaty prowadzą członkowie stowarzyszenia, koło gospodyń i rodzice.
 
 
 
Tradycją szkoły stało się organizowanie we współpracy ze Stowarzyszeniem festynów rodzinnych.
 
<br/>
 
  
 
== Cele i zadania ==
 
== Cele i zadania ==
Szkoła realizuje cele i zadania określone w ustawie o systemie oświaty, wydanych na jej podstawie aktach wykonawczych oraz programie wychowawczym i programie profilaktyki szkolnej.
+
Szkoła realizuje cele i zadania określone w ustawie o systemie oświaty oraz wydanych na jej podstawie aktach wykonawczych.
<br/>
 
 
 
== Kadra pedagogiczna ==
 
Grono pedagogiczne w roku szkolnym 2014/2015:
 
*edukacja wczesnoszkolna –
 
*język polski –
 
*język angielski –
 
*matematyka –
 
*zajęcia komputerowe –
 
*przyroda –
 
*historia –
 
*religia –
 
*plastyka –
 
*muzyka –
 
*zajęcia techniczne –
 
*wychowanie fizyczne –
 
*biblioteka –
 
*świetlica szkolna –
 
*pedagog szkolny –
 
<br/>
 
  
 
== Osiągnięcia ==
 
== Osiągnięcia ==
2013 r
+
Sukcesem Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Kaprów Polskich w Suchaczu zakończył się "Sprawdzian szóstoklasisty" w 2013 r., w czasie którego osiągnięto wynik 25.1 pkt., co uplasowało placówkę na 6 pozycji (wynik wyżej średniej) w 9-punktowej skali, a tym samym na 2 miejscu w [[Tolkmicko (gmina miejsko-wiejska)|gminie Tolkmicko]].
Sukcesem Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Kaprów Polskich w Suchaczu zakończył się majowy sprawdzian szóstoklasisty przeprowadzony przez Okręgową Komisję Egazminacyjną. Szkoła osiągnęła średni wynik 25.1 pkt. co daje 6 pozycję (wynik wyżej średni) w 9-punktowej staninie, a tym samym 2. miejsce w gminie Tolkmicko.
 
 
 
Na tak dobry wynik duży wpływ mają m.in. osiągnięcia wielu uczniów miejscowej szkoły. Na przykład w wojewódzkim konkursie matematycznym w finale znalazło się aż dwóch uczniów NSP: Dawid Stokłosiński i Aleksander Strzelecki. Finalistą ogólnopolskiego konkursu przyrodniczego zorganizowanym przez Galileo w Warszawie został Adrian Okrój. Także w tym konkursie znakomite wyniki uzyskali jeszcze inni uczniowie suchaczańskiej podstawówki: Paulina Bernecka, Weronika Ostrowska, Aleksander Strzelecki i Dawid Stokłosiński, Wiktoria Stokłosińska, Sebastian Borecki, Sebastian Bojarski i Karolina Karwel. Z kolei w konkursie polonistycznym 12. miejsce zajęli: Paulina Bernecka i Adrian Okrój. Oboje uzyskali bardzo dobry wynik. W jeszcze innym konkursie pn. EKO-Planeta Paulina Bernecka i Julia Zielińska uzyskały bardzo dobre oceny. Na uwagę zasługuje wspomniany już Adrian Okrój, który w ogólnopolskim konkursie Inspektorii Salezjańskiej o św. Janie Bosko zdobył 2. miejsce i otrzymał w nagrodę tablet. Słowa uznania dla wszystkich nagrodzonych uczniów i gratulacje dla kadry pedagogicznej, która tak starannie potrafiła przygotować swoich podopiecznych do organizowanych specjalistycznych konkursów edukacyjnych. Janina Piotrowska, dyrektorka NSP, nie kryła wzruszenia i zadowolenia  z tego faktu: - Jesteśmy dumni z wyników, szczególnie tych, które dają naszej szkole mocną pozycję wśród innych placówek.
 
<br/>
 
  
== Absolwenci ==
+
Uczniowie zdobywają laury głównie w konkursach przedmiotowych, m.in. matematycznych, przyrodniczych, polonistycznych.
...
 
<br/>
 
  
 
== Ciekawostki ==
 
== Ciekawostki ==
Na rzecz szkoły działa m.in. Stowarzyszenie Suchacz Taka Wieś (SSTW)
+
Imię szkoły związane jest z wydarzeniem historycznym sprzed ponad pięciu wieków, które miało miejsce na wysokości Suchacza 15 września 1463 r. Była to największa w historii naszego kraju bitwa morska, w której licząca 30 okrętów gdańsko-elbląska flota kaperska całkowicie zniszczyła liczącą 44 okręty flotę [[Zakon krzyżacki|zakonu krzyżackiego]] płynącą na odsiecz zamkowi Mewe (współczesny Gniew).
 
 
  
edukacyjny amerykańskiej agencji kosmicznej NASA., dedykowany do szkół na całym świecie. W ramach projektu uczniowie szkół nawiązują łączność z Międzynarodową Stacja Kosmiczną (ISS) zadając pytania kosmonautom. Akcja cieszy się dużym zainteresowaniem, a w kolejce do takiego seansu jest bardzo dużo szkół z całego świata. Stowarzyszenie Suchacz TAKA Wieś podjęło już stosowne czynności organizacyjne aby programem ARISS objęta została miejscowa Szkoła Podstawowa. W tym ambitnym przedsięwzięciu wezmą udział jeszcze inne organizacje ze Stowarzyszeniem Miłośników Suchacza i Okolic na czele.
+
W 2011 r. Szkoła Podstawowa i Oddział Przedszkolny w Suchaczu wpisana została na listę placówek oczekujących na łączność z Międzynarodową Stacją Kosmiczną ISS w ramach programu edukacyjnego ARISS, amerykańskiej agencji kosmicznej NASA. W ramach projektu uczniowie szkół nawiązują łączność z Międzynarodową Stacją Kosmiczną zadając kosmonautom pytania.  
informujemy, że Szkoła Podstawowa i Oddział Przedszkolny w Suchaczu wpisana została na listę placówek oczekujących na łączność z Międzynarodową Stacją Kosmiczną ISS w ramach programu edukacyjnego ARISS. Lista chętnych do takiego połącznia jest długa ale czas oczekiwania wypełniany będzie starannymi przygotowaniami zarówno do samego kontaktu radiowego z ISS jak i planowanego Festynu Kosmicznego.  
 
<br/>
 
  
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
<br/>
+
[http://www.suchacz.com.pl suchacz.com.pl][27.11.2014]<br/>
[http://www.suchacz.com.pl Suchacz][27.11.2014]<br/>
+
[http://www.szkolnictwo.pl szkolnictwo.pl][27.11.2014]<br/>
[http://www.szkolnictwo.pl Szkolnictwo][27.11.2014]<br/>
+
[http://www.suchacz.eu/news.php?readmore=1416 suchacz.eu][27.11.2014]
[http://www.suchacz.eu/news.php?readmore=1416 Suchacz2][27.11.2014]
 
 
<br/>
 
<br/>
  
[[Kategoria: Szkolnictwo]][[Kategoria: Szkoła podstawowa]]<br />
+
[[Kategoria: Szkolnictwo]][[Kategoria: Szkoły podstawowe]] [[Kategoria: Tolkmicko (gmina miejsko-wiejska)]]

Aktualna wersja na dzień 00:22, 26 lut 2015

Niepubliczna Szkoła Podstawowa i Oddział Przedszkolny im. Kaprów Polskich w Suchaczu

Data założenia: 1804 r.
Poziom szkoły: podstawowy
Podtyp szkoły: szkoła podstawowa
Adres: Suchacz, ul. Zakopiańska 3, 82-340 Tolkmicko
Patron: Kaprowie Polscy


Niepubliczna Szkoła Podstawowa i Oddział Przedszkolny im. Kaprów Polskich w Suchaczu – Placówka oświatowa w województwie warmińsko-mazurskim z oddziałem przedszkolnym. Obecnie funkcję dyrektora pełni Janina Piotrowska.

Historia

Pierwsza szkoła w Suchaczu powstała w 1804 r., a jej pierwszym nauczycielem był krawiec Walentyn Blitschau, który nauczał 17 dzieci w swoim domu. Po 1835 r. opiekę nad szkołą przejęło państwo. Następnie w 1838 r. gmina zakupiła dom z muru pruskiego (nr 37), w którym zorganizowała szkołę. Z kolei w 1878 r. wybudowany nowy obiekt szkolny.

Liczba dzieci pobierających naukę była zmienna. Od 17 uczniów w 1804 r., do 63 w 1861 r. W czasie I wojny światowej było 140 uczniów, w 1932 r – 97, a w 1945 r – 90. Najwięcej dzieci pochodziło z rodzin robotników zatrudnionych w cegielniach.

Po II wojnie światowej (1947 r.) w Suchaczu powołano szkołę centralną, do której uczęszczały dzieci z Suchacza i Kamionka Wielkiego. W szkole pracowało wówczas 5 nauczycieli, a uczęszczało do niej 130 dzieci. Z kolei1 września 1957 r. Szkoła Podstawowa w Suchaczu została przeniesiona do "zamku", który wcześniej był hotelem.

Na początku 2005 r. zdecydowano o likwidacji Szkoły Podstawowej w Suchaczu. Wówczas Stowarzyszenie Miłośników Suchacza i Okolicy w Suchaczu zdecydowało się reaktywować placówkę, ale na nowych zasadach. Rok szkolny 2005/2006 rozpoczęty został w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Suchaczu. Wkrótce nadano jej imię Kaprów Polskich. Odbyło się to w czasie uroczystości 30 maja 2008 r., na której odsłonięto także tablice pamiątkową Patrona szkoły.

Działalność

Szkoła oferuje uczniom szereg zajęć pozalekcyjnych, m.in.: zajęcia teatralne, zajęcia czytelnicze, zajęcia historyczne, zajęcia przyrodnicze, zajęcia matematyczne, zajęcia z języka niemieckiego, zajęcia z języka angielskiego, koło informatyczne, gry i zabawy dla klas młodszych, zajęcia z "Ortograffiti"- dla uczniów z trudnościami dydaktycznymi. Podejmując zaś współpracę z Fundacją Rozwoju Wolontariatu, organizuje również zajęcia "Tańczący z ogniami", Graffiti, zajęcia sportowe i turystyczne, zajęcia w terenie poszukiwanie skarbów oraz zabawy z chustą.

Tradycją szkoły stały się organizowanie we współpracy ze Stowarzyszeniem "Suchacz Taka Wieś" festynów rodzinnych oraz wizyt studyjnych, w ramach których odbywają się warsztaty lepienia pierogów, bicia monet, szycia sakiewek, malowanie na szkle.

Cele i zadania

Szkoła realizuje cele i zadania określone w ustawie o systemie oświaty oraz wydanych na jej podstawie aktach wykonawczych.

Osiągnięcia

Sukcesem Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Kaprów Polskich w Suchaczu zakończył się "Sprawdzian szóstoklasisty" w 2013 r., w czasie którego osiągnięto wynik 25.1 pkt., co uplasowało placówkę na 6 pozycji (wynik wyżej średniej) w 9-punktowej skali, a tym samym na 2 miejscu w gminie Tolkmicko.

Uczniowie zdobywają laury głównie w konkursach przedmiotowych, m.in. matematycznych, przyrodniczych, polonistycznych.

Ciekawostki

Imię szkoły związane jest z wydarzeniem historycznym sprzed ponad pięciu wieków, które miało miejsce na wysokości Suchacza 15 września 1463 r. Była to największa w historii naszego kraju bitwa morska, w której licząca 30 okrętów gdańsko-elbląska flota kaperska całkowicie zniszczyła liczącą 44 okręty flotę zakonu krzyżackiego płynącą na odsiecz zamkowi Mewe (współczesny Gniew).

W 2011 r. Szkoła Podstawowa i Oddział Przedszkolny w Suchaczu wpisana została na listę placówek oczekujących na łączność z Międzynarodową Stacją Kosmiczną ISS w ramach programu edukacyjnego ARISS, amerykańskiej agencji kosmicznej NASA. W ramach projektu uczniowie szkół nawiązują łączność z Międzynarodową Stacją Kosmiczną zadając kosmonautom pytania.

Bibliografia

suchacz.com.pl[27.11.2014]
szkolnictwo.pl[27.11.2014]
suchacz.eu[27.11.2014]