Niepubliczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Hartowcu: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
(Utworzono nową stronę "{{Szkolnictwo infobox |Nazwa_instytucji = Niepubliczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Hartowcu |Grafika = Koala.jpg (nazwa zdjęcia)... opcja |Opis_grafiki ...")
 
(Bibliografia)
 
(Nie pokazano 12 wersji utworzonych przez 3 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
 
{{Szkolnictwo infobox  
 
{{Szkolnictwo infobox  
 
|Nazwa_instytucji =  Niepubliczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Hartowcu
 
|Nazwa_instytucji =  Niepubliczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Hartowcu
|Grafika          =  Koala.jpg (nazwa zdjęcia)... opcja
+
|Grafika          =   
|Opis_grafiki    =  ...Wymagane...
+
|Opis_grafiki    =   
|Data_założenia  =  1999
+
|Data_założenia  =  2002
 
|Poziom_szkoły    =  ponadpodstawowy
 
|Poziom_szkoły    =  ponadpodstawowy
 
|Podtyp_szkoły    =  gimnazjum
 
|Podtyp_szkoły    =  gimnazjum
Linia 9: Linia 9:
 
|Patron          =  Jan Paweł II
 
|Patron          =  Jan Paweł II
 
}}
 
}}
 
+
''' Niepubliczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Hartowcu ''' – placówka oświatowa w [[Województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko-mazurskim]]. Dyrektorem szkoły jest [[Bogusław Łukwiński]].
''' Hasło_do_definicji ''' – Niepubliczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Hartowcu. Placówka oświatowa w województwie [[warmińsko-mazurskie|warmińsko-mazurskim]]. Dyrektorem Gimnazjum jest mgr Bogusław Łukwiński.<br/>
+
<br/><br/>
 
== Historia ==
 
== Historia ==
Historia Niepublicznego Gimnazjum w Hartowcu związana jest z reformą szkolnictwa z 1999 r. i powstaniem 6-klasowych szkół podstawowych i gimnazjum, zamiast dotychczasowej 8–klasowej szkoły podstawowej. Ambicją mieszkańców Hartowca stało się wtedy utworzenie placówki gimnazjalnej tak, aby szkoła była jak najbliżej środowiska rodzinnego ucznia. W pierwszym roku wprowadzenia reformy w latach 1999/2000 w Hartowcu utworzono oddział zamiejscowy Gimnazjum w Rybnie, do którego uczęszczało 21 uczniów z Hartowca, Jeglii, Gronowa i Zwiniarza. Począwszy od nowego roku szkolnego zlikwidowano wszystkie oddziały zamiejscowe i utworzono jedno gimnazjum w Rybnie.
+
Gimnazjum w [[Hartowiec|Hartowcu]] powstało z inicjatywy mieszkańców miejscowości, przede wszystkim rodziców przyszłych uczniów. W celu powołania szkoły założono w 2001 roku [[Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Wsi Hartowiec]], a na pierwszym Walnym Zgromadzeniu wybrano władze (27 marca 2001).  
  
+
Pierwsze próby otwarcia placówki Niepubliczne Gimnazjum w [[Hartowiec|Hartowcu]] nie powiodły się, bowiem placówka nie otrzymała pozwolenia na działalność w formie wpisu do ewidencji prowadzonej przez Wójta Gminy. W tej sytuacji rodzice zajęli część szkoły i rozpoczęli akcję protestacyjną z nocnymi dyżurami, która trwała do 2002 roku. Do "nielegalnej" szkoły, do której uczęszczało 36 uczniów, przyjeżdżali przedstawiciele różnych urzędów i mediów (TVP). Dzięki nagłośnieniu sprawy, mediacji p. Rubczewskiej, a także po odwołaniu dotychczasowego wójta, nowy wójt [[Edmund Ligman]] wydał w 2002 roku pozwolenie na działalność pierwszej niepublicznej placówki oświatowej w powiecie [Powiat działdowski|działdowskim]].
  
Hartowieccy rodzice postanowili jednak, aby idea gimnazjum w Hartowcu została wprowadzona w życie i w dniu 01 września 2000 r. zawiązali akcję protestacyjną, która polegała na niepuszczeniu dzieci z Hartowca do gimnazjum w Rybnie. Mediacji pomiędzy Zarządem Gminy Rybno z Wójtem Markiem Dzieńkowskim na czele a strajkującymi rodzicami podjął się warmińsko-mazurski Kurator Oświaty. Do Hartowca przybyli przedstawiciele kuratorium w osobach: v-ce Kuratora Mirosława Hartunga i wizytatora Piotra Szczyglaka. Na czele komitetu strajkowego stanął zaś Andrzej Kornacki. Po dwóch dniach negocjacji podpisano porozumienie w wyniku, którego ustalono, że:
+
W 2005 roku szkoła otrzymała imię Jana Pawła II. Na uroczystej mszy został poświęcony także sztandar szkoły ufundowany przez rodziców i nauczycieli. Na dawnym boisku szkoły postawiono pomnik Jana Pawła II sfinansowany przez Zarząd Stowarzyszenia.
 +
1 września 2010 roku odbyła się w [[Hartowiec|Hartowcu]] Wojewódzka Inaugurację Roku Szkolnego 2010/2011. Był to dowód uznania dla osiągnięć Niepublicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II i sąsiadującej z nim [[Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Hartowcu|Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej]]. Na uroczystości obecni byli przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich i lokalnych.
  
      dzieci z Hartowca posłane zostaną na najbliższy rok szkolny do gimnazjum publicznego w Rybnie
+
== Cele i zadania ==
 
+
Gimnazjum realizuje w swojej pracy dydaktyczno-wychowawczej zasady humanizmu, wiary i miłości do Boga i drugiego człowieka, które głosił jej Patron.
    rodzice w ciągu następnego zbliżającego się roku szkolnego stworzą stowarzyszenie, którego jednym z celów będzie prowadzenie gimnazjum społecznego z siedzibą w Hartowcu
 
 
 
      Zarząd Gminy Rybno przeprowadzi remont budynku szkolnego i zrealizuje planowaną budowę sali gimnastycznej na potrzeby Szkoły Podstawowej i planowanego gimnazjum
 
 
 
      nauka w nowym gimnazjum miała się rozpocząć 01 września 2001 roku.
 
 
 
 
 
 
 
 
Rok szkolny 2000/2001 upłynął w szkole pod znakiem remontu. Wybudowano salę gimnastyczną, którą oddano do publicznego użytku 21 kwietnia 2001 roku. Wymieniono stolarkę okienną i drzwiową ze starej zużytej drewnianej na PCV, położono podłogi z paneli MDF, obiekt przystosowano tak, aby funkcjonowały w nim dwie placówki - zgodnie z ówczesnymi wymogami oświatowymi. Warto też dodać, że połowę środków na remont (200 tys. zł.) przekazał ówczesny Wojewoda Warmińsko-Mazurski Zbigniew Babalski – po osobistych zresztą zabiegach części mieszkańców Hartowca.
 
 
 
 
 
 
Rodzice zaś intensywnie rozpoczęli realizację zobowiązania prowadzącego do utworzenia stowarzyszenia. Na pierwszym spotkaniu powołano komitet założycielski w skład, którego weszły następujące osoby: Bogusław Łukwiński, Wiesław Labicki, Małgorzata Kwaśniewska, Maria Szczypska, Teresa Różańska.
 
 
 
 
 
 
Ustalono, że zakładana organizacja będzie nosić nazwę Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Hartowiec. Bogusław Łukwiński nawiązał kontakt z Federacją Inicjatyw Oświatowych w Warszawie, która zaproponowała w oparciu o własne doświadczenia zakładania małych szkół projekt statutu. Statut dostosowano do miejscowych potrzeb i warunków, i do Sądu Rejestrowego złożono stosowny wniosek. Stowarzyszenie zarejestrowano w dniu 06 marca 2001 r. a pierwsze Walne Zgromadzenie odbyło się w dniu 27 marca 2001 r. w remizie strażackiej w Hartowcu. Wybrano pierwsze władze tj. Zarząd w osobach: Prezes Stanisław Dominik Wiśniewski, Janina Piotrowicz, Irena Kowalkowska oraz Komisję Rewizyjną, w skład której weszli: Andrzej Kornacki, Jerzy Babalski, Stanisław Susek.
 
 
 
 
 
 
Niestety przed planowanym rozpoczęciem roku szkolnego i otwarciem nowej placówki pod nazwą Niepubliczne Gimnazjum w Hartowcu Zarząd Stowarzyszenia nie otrzymał od Samorządu Gminy Rybno izb lekcyjnych, a tym samym pozwolenia na działalność w formie wpisu do ewidencji prowadzonej przez Wójta Gminy. W dniu 28.08.2001 r. rodzice zajęli część szkoły przeznaczoną na potrzeby nowo utworzonego gimnazjum, rozpoczynając tym samym akcję protestacyjną w formie strajku okupacyjnego. Na czele komitetu strajkowego stanął ponownie Andrzej Kornacki.
 
 
 
 
 
 
  
Zdecydowano, że w dniu 01 września rozpoczną się zajęcia szkolne dla uczniów gimnazjum. Zatrudniono panią Bożenę Sławińską jako Dyrektora Szkoły oraz nauczycieli w osobach: Edwarda Marszelewskiego, Kazimierza Lenckowskiego, Doroty Wiśniewskiej, Doroty Brzezińskiej, Mirosława Szczepańskiego, Witolda Fafińskiego, Lucyny Jabłońskiej, Agnieszki Kowalkowskiej – Różańskiej, Henryka Mężykowskiego i Księdza Marka Wysieckiego. W nielegalnej szkole rozpoczęło naukę 36 uczniów w tym klasie pierwszej 16, drugiej 12 i trzeciej 8. Zorganizowano meble do klas wraz z ławkami i stolikami, tablice, segmenty itp. Okupacja trwała nieprzerwanie do 14 stycznia 2002 roku. Wyznaczano nawet nocne dyżury. W miarę upływu czasu dochodziło do coraz większych napięć pomiędzy Samorządem Gminy Rybno a strajkującymi. Miały miejsce m.in. ze strony Wójta i Zarządu: zastraszanie rodziców karami finansowymi za niespełnienie obowiązku szkolnego przez ich dzieci, zastraszanie nauczycieli sympatyzujących z rodzicami utratą pracy, wizyty policji, próby odcinania ogrzewania oraz groźba nieklasyfikowania uczniów i konsekwencji powtarzania klasy. Miało miejsce też wiele prób mediacji pomiędzy skonfliktowanymi stronami. Pojawili się m.in. Prezes Federacji Inicjatyw Oświatowych Pani Alina Kozińska-Bałdyga, przedstawiciel KO w Olsztynie w osobie Pań Wizytator Ireny Anny Rubczewskiej, Starosta Dziadowski Marian Janicki, dwukrotnie Telewizja Polska oraz liczni przedstawiciele mediów lokalnych i ogólnopolskich. Podczas drugiej wizyty Telewizji Polski i reporterów Teleexpresu w grudniu 2000 roku przy dużym udziale mediatora osobie Pani Rubczewskiej Wójt Marek Dzieńkowskim stwierdził, że wyda pozwolenie na działalność szkoły. Jednak na posiedzeniu Zarządu Gminy Rybno nie oddano w użytkowanie Stowarzyszenia izb lekcyjnych i innych pomieszczeń na potrzeby działalności statutowej. Sytuacja zmieniła się diametralnie po odwołaniu przez Radę Gminy Rybno dotychczasowego Wójta. Nowo powołany Wójt Edmund Ligman w dniu 14 stycznia 2002 roku wpisał do rejestru szkół niepublicznych Hartowieckie gimnazjum i tym samym rozpoczął się nowy etap - legalnej już działalności pierwszej niepublicznej placówki oświatowej w powiecie dziadowskim.
 
<br/>
 
== Cele i zadania ==
 
...
 
<br/>
 
 
== Kadra pedagogiczna ==
 
== Kadra pedagogiczna ==
...
+
* biologia - mgr Iwona Cybulska
<br/>
+
* chemia - mgr Iwona Cybulska
 +
* fizyka - mgr Kazimierz Lenckowski
 +
* geografia - mgr Stanisław Prabucki
 +
* historia - mgr Witold Fafiński
 +
* informatyka - mgr Agnieszka Kowalkowska-Różańska
 +
* j. angielski - mgr Jacek Dąbrowski
 +
* j. polski - mgr Dorota Brzezińska
 +
* j. niemiecki - mgr Barbara Hartfelder
 +
* matematyka - mgr Zenon Laskowski
 +
* muzyka - mgr Małgorzata Nichczyńska
 +
* plastyka - mgr Małgorzata Nichczyńska
 +
* religia - ks. mgr Sławomir Skonieczka
 +
* technika - mgr Agnieszka Kowalkowska-Różańska
 +
* wych. do życia w rodzinie - mgr Małgorzata Nichczyńska
 +
* wych. fizyczne - mgr Grażyna Wiergowska, mgr Karol Rykaczewski
 +
* zajęcia artystyczne - mgr Dorota Brzezińska, mgr Iwona Łukwińska
 
== Osiągnięcia ==
 
== Osiągnięcia ==
...
+
Uczniowie Gimnazjum uzyskują znaczące wyniki w nauce i sporcie, a także zajmują wysokie miejsca w różnych konkursach, np. recytatorskich.
<br/>
+
 
== Absolwenci ==
 
...
 
<br/>
 
 
== Ciekawostki ==
 
== Ciekawostki ==
 
Gimnazjum im. Jana Pawła II w Hartowcu posiada swój hymn:
 
Gimnazjum im. Jana Pawła II w Hartowcu posiada swój hymn:
1.My, Jana Pawła uczniowie,
 
słowa Ojca w czyn chcemy przemieniać,
 
pomagać ludziom i wciąż pamiętać.
 
 
Ref:
 
Twoje myśli, które drogi wskazują.
 
Twoje słowa, które uczą mądrością.
 
Twoje czyny przepełnione miłością,
 
by na zawsze czyste serce już mieć.
 
  
2. Trudno być dobrym człowiekiem,
+
My, Jana Pawła uczniowie,<br/>
gdy świat pędzi i goni bez celu,
+
słowa Ojca w czyn chcemy przemieniać,<br/>
dlatego razem przypomnieć warto
+
pomagać ludziom i wciąż pamiętać.<br/>
 +
Ref: Twoje myśli, które drogi wskazują,<br/>
 +
Twoje słowa, które uczą mądrością,<br/>
 +
Twoje czyny przepełnione miłością,<br/>
 +
By na zawsze czyste serce już mieć.<br/>
 +
Trudno być dobrym człowiekiem,<br/>
 +
Gdy świat pędzi i goni bez celu,<br/>
 +
Dlatego razem przypomnieć warto<br/>
 +
Ref.<br/>
  
Ref:
+
Szkoła organizuje warsztaty dla nauczycieli z województwa warmińsko-mazurskiego. We wrześniu 2014 roku zorganizowała gry terenowe "Ino mi się ..., czyli gra o wszystko".
Twoje myśli, które drogi wskazują.
 
Twoje słowa, które uczą mądrością.
 
Twoje czyny przepełnione miłością,
 
by na zawsze czyste serce już mieć.
 
  
<br/>
 
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
<br/>
+
[http://digooarti.nazwa.pl/hartowiec/gimnazjumhartowiec/index.php Niepubliczne Gimnazjum W Hartowcu] [14.10.2014]
...
 
 
<br/>
 
<br/>
  
[[Kategoria: Szkolnictwo]]<br />
+
[[Kategoria: Szkolnictwo]][[Kategoria: Gimnazja]] [[Kategoria: Powiat działdowski]][[Kategoria: Rybno (gmina wiejska)]][[Kategoria: Szkoły niepubliczne]]

Aktualna wersja na dzień 23:56, 17 mar 2015

Niepubliczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Hartowcu

Data założenia: 2002
Poziom szkoły: ponadpodstawowy
Podtyp szkoły: gimnazjum
Adres: Hartowiec 40, 13-220 Rybno
Patron: Jan Paweł II

Niepubliczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Hartowcu – placówka oświatowa w województwie warmińsko-mazurskim. Dyrektorem szkoły jest Bogusław Łukwiński.

Historia

Gimnazjum w Hartowcu powstało z inicjatywy mieszkańców miejscowości, przede wszystkim rodziców przyszłych uczniów. W celu powołania szkoły założono w 2001 roku Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Wsi Hartowiec, a na pierwszym Walnym Zgromadzeniu wybrano władze (27 marca 2001).

Pierwsze próby otwarcia placówki Niepubliczne Gimnazjum w Hartowcu nie powiodły się, bowiem placówka nie otrzymała pozwolenia na działalność w formie wpisu do ewidencji prowadzonej przez Wójta Gminy. W tej sytuacji rodzice zajęli część szkoły i rozpoczęli akcję protestacyjną z nocnymi dyżurami, która trwała do 2002 roku. Do "nielegalnej" szkoły, do której uczęszczało 36 uczniów, przyjeżdżali przedstawiciele różnych urzędów i mediów (TVP). Dzięki nagłośnieniu sprawy, mediacji p. Rubczewskiej, a także po odwołaniu dotychczasowego wójta, nowy wójt Edmund Ligman wydał w 2002 roku pozwolenie na działalność pierwszej niepublicznej placówki oświatowej w powiecie [Powiat działdowski|działdowskim]].

W 2005 roku szkoła otrzymała imię Jana Pawła II. Na uroczystej mszy został poświęcony także sztandar szkoły ufundowany przez rodziców i nauczycieli. Na dawnym boisku szkoły postawiono pomnik Jana Pawła II sfinansowany przez Zarząd Stowarzyszenia. 1 września 2010 roku odbyła się w Hartowcu Wojewódzka Inaugurację Roku Szkolnego 2010/2011. Był to dowód uznania dla osiągnięć Niepublicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II i sąsiadującej z nim Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej. Na uroczystości obecni byli przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich i lokalnych.

Cele i zadania

Gimnazjum realizuje w swojej pracy dydaktyczno-wychowawczej zasady humanizmu, wiary i miłości do Boga i drugiego człowieka, które głosił jej Patron.

Kadra pedagogiczna

  • biologia - mgr Iwona Cybulska
  • chemia - mgr Iwona Cybulska
  • fizyka - mgr Kazimierz Lenckowski
  • geografia - mgr Stanisław Prabucki
  • historia - mgr Witold Fafiński
  • informatyka - mgr Agnieszka Kowalkowska-Różańska
  • j. angielski - mgr Jacek Dąbrowski
  • j. polski - mgr Dorota Brzezińska
  • j. niemiecki - mgr Barbara Hartfelder
  • matematyka - mgr Zenon Laskowski
  • muzyka - mgr Małgorzata Nichczyńska
  • plastyka - mgr Małgorzata Nichczyńska
  • religia - ks. mgr Sławomir Skonieczka
  • technika - mgr Agnieszka Kowalkowska-Różańska
  • wych. do życia w rodzinie - mgr Małgorzata Nichczyńska
  • wych. fizyczne - mgr Grażyna Wiergowska, mgr Karol Rykaczewski
  • zajęcia artystyczne - mgr Dorota Brzezińska, mgr Iwona Łukwińska

Osiągnięcia

Uczniowie Gimnazjum uzyskują znaczące wyniki w nauce i sporcie, a także zajmują wysokie miejsca w różnych konkursach, np. recytatorskich.

Ciekawostki

Gimnazjum im. Jana Pawła II w Hartowcu posiada swój hymn:

My, Jana Pawła uczniowie,
słowa Ojca w czyn chcemy przemieniać,
pomagać ludziom i wciąż pamiętać.
Ref: Twoje myśli, które drogi wskazują,
Twoje słowa, które uczą mądrością,
Twoje czyny przepełnione miłością,
By na zawsze czyste serce już mieć.
Trudno być dobrym człowiekiem,
Gdy świat pędzi i goni bez celu,
Dlatego razem przypomnieć warto
Ref.

Szkoła organizuje warsztaty dla nauczycieli z województwa warmińsko-mazurskiego. We wrześniu 2014 roku zorganizowała gry terenowe "Ino mi się ..., czyli gra o wszystko".

Bibliografia

Niepubliczne Gimnazjum W Hartowcu [14.10.2014]