Niepubliczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Hartowcu: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
(Bibliografia)
 
(Nie pokazano 6 wersji utworzonych przez 3 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
 
{{Szkolnictwo infobox  
 
{{Szkolnictwo infobox  
 
|Nazwa_instytucji =  Niepubliczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Hartowcu
 
|Nazwa_instytucji =  Niepubliczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Hartowcu
|Grafika          =  Koala.jpg (nazwa zdjęcia)... opcja
+
|Grafika          =   
|Opis_grafiki    =  ...Wymagane...
+
|Opis_grafiki    =   
 
|Data_założenia  =  2002
 
|Data_założenia  =  2002
 
|Poziom_szkoły    =  ponadpodstawowy
 
|Poziom_szkoły    =  ponadpodstawowy
Linia 9: Linia 9:
 
|Patron          =  Jan Paweł II
 
|Patron          =  Jan Paweł II
 
}}
 
}}
 
+
''' Niepubliczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Hartowcu ''' – placówka oświatowa w [[Województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko-mazurskim]]. Dyrektorem szkoły jest [[Bogusław Łukwiński]].
''' Hasło_do_definicji ''' – Niepubliczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Hartowcu. Placówka oświatowa w województwie [[warmińsko-mazurskie|warmińsko-mazurskim]]. Dyrektorem Gimnazjum jest mgr Bogusław Łukwiński.<br/>
+
<br/><br/>
 
== Historia ==
 
== Historia ==
Gimnazjum w Hartowcu powstało z inicjatywy mieszkańców miejscowości, a przede wszystkim rodziców uczniów. Założono w 2001 roku Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Hartowiec. Na Walnym Zgromadzeniu wybrano pierwsze władze (27 marca 2001).
+
Gimnazjum w [[Hartowiec|Hartowcu]] powstało z inicjatywy mieszkańców miejscowości, przede wszystkim rodziców przyszłych uczniów. W celu powołania szkoły założono w 2001 roku [[Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Wsi Hartowiec]], a na pierwszym Walnym Zgromadzeniu wybrano władze (27 marca 2001).  
Planowane rozpoczęcie roku szkolnego i otwarcie placówki Niepubliczne Gimnazjum w Hartowcu początkowo nie doszło do skutku, bowiem placówka nie otrzymała pozwolenia na działalność w formie wpisu do ewidencji prowadzonej przez Wójta Gminy.
 
W tej sytuacji rodzice zajęli w 2001 roku część szkoły i rozpoczęli akcje protestacyjną, która trwała do 2002 roku. Do "nielegalnej" szkoły uczęszczało 36 uczniów. W tym czasie szkołę odwiedzali przedstawiciele różnych urzędów i TVP, zaś strajkujący rodzice dyżurowali nawet w nocy.Dzięki mediacji p. Rubczewskiej, a także po odwołaniu dotychczasowego wójta, nowy wójt Edmund Ligman wydał w 2002 roku pozwolenie na działalność pierwszej niepublicznej placówki oświatowej w powiecie dziadowskim. Lata 2002-2005 to okres formowania się charakteru placówki meandrującej w kierunku edukacji dla zrównoważonego rozwoju pochylania się nad uczniem z problemami edukacyjnymi, wskazywania uczniom dróg indywidualnego rozwoju i  pokazywania, że uczeń małej szkoły wiejskiej może tyle samo a nawet więcej niż jego rówieśnik z dużego miasta. Ukoronowaniem działań tego etapu stało się nadanie imienia szkole. Miało to miejsce w dniu 21 czerwca 2005 roku na pamiątkę 75 rocznicy chrztu patrona Jana Pawła II.
 
  
+
Pierwsze próby otwarcia placówki Niepubliczne Gimnazjum w [[Hartowiec|Hartowcu]] nie powiodły się, bowiem placówka nie otrzymała pozwolenia na działalność w formie wpisu do ewidencji prowadzonej przez Wójta Gminy. W tej sytuacji rodzice zajęli część szkoły i rozpoczęli akcję protestacyjną z nocnymi dyżurami, która trwała do 2002 roku. Do "nielegalnej" szkoły, do której uczęszczało 36 uczniów, przyjeżdżali przedstawiciele różnych urzędów i mediów (TVP). Dzięki nagłośnieniu sprawy, mediacji p. Rubczewskiej, a także po odwołaniu dotychczasowego wójta, nowy wójt [[Edmund Ligman]] wydał w 2002 roku pozwolenie na działalność pierwszej niepublicznej placówki oświatowej w powiecie [Powiat działdowski|działdowskim]].
  
Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. w Kościele parafialnym p.w. Podwyższenia Krzyża Św. w Hartowcu pod przewodnictwem Księdza Biskupa Józefa Szamockiego. Poświęcony został sztandar szkoły ufundowany ze składek nauczycieli, rodziców i uczniów. Zarząd Stowarzyszenia zakupił zaś betonowy pomnik Jana Pawła II, który stanął na dawnym boisku szkolnym. Podczas uroczystości nadania imienia w przepięknej scenografii uczniowie przywitali gości tradycyjnym polonezem, a także przedstawili wzruszającą część artystyczną nawiązującą do myśli i przesłania dopiero, co zmarłego patrona.
+
W 2005 roku szkoła otrzymała imię Jana Pawła II. Na uroczystej mszy został poświęcony także sztandar szkoły ufundowany przez rodziców i nauczycieli. Na dawnym boisku szkoły postawiono pomnik Jana Pawła II sfinansowany przez Zarząd Stowarzyszenia.
 +
1 września 2010 roku odbyła się w [[Hartowiec|Hartowcu]] Wojewódzka Inaugurację Roku Szkolnego 2010/2011. Był to dowód uznania dla osiągnięć Niepublicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II i sąsiadującej z nim [[Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Hartowcu|Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej]]. Na uroczystości obecni byli przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich i lokalnych.
  
+
== Cele i zadania ==
 +
Gimnazjum realizuje w swojej pracy dydaktyczno-wychowawczej zasady humanizmu, wiary i miłości do Boga i drugiego człowieka, które głosił jej Patron.
  
Od tej pory cała społeczność szkolna stara się realizować wskazówki patrona dotyczące zasad humanizmu, wiary i miłości do Boga i drugiego człowieka poprzez: realizację projektu „Jesteśmy Wielką Rodziną” ze szkołami im. Jana Pawła II w Łabowej, Istebnej a obecnie z Luszowic, współpracę międzynarodową z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie, uczestnictwo w Igrzyskach Szkół im. Jana Pawła II w Diecezji Chełmińskiej, udział w corocznych Zjazdach Rodziny Szkół Jana Pawła II w Częstochowie.
 
 
 
 
W dowód uznania dla osiągnięć Niepublicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II i sąsiadującej z nim Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej 01 września 2010 roku zorganizowano w Hartowcu Wojewódzką Inaugurację Roku Szkolnego 2010/2011. Na uroczystości obecni byli przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich i lokalnych w osobach: Posła Stanisława Żelichowskiego, Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Mariana Podziewskiego, V-ce Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jolanty Szulc, przedstawiciela Ministerstwa Edukacji Narodowej Emilii Wojdyły, Warmińsko–Mazurskiego Kuratora Oświaty Małgorzaty Bogdanowicz-Bartnikowskiej, Starosty Mariana Janickiego i Wójta Gminy Rybno Edmunda Ligmana.
 
 
(zdjęcia z nadania imienia)
 
<br/>
 
== Cele i zadania ==
 
...
 
<br/>
 
 
== Kadra pedagogiczna ==
 
== Kadra pedagogiczna ==
 
* biologia - mgr Iwona Cybulska
 
* biologia - mgr Iwona Cybulska
Linia 51: Linia 40:
 
* wych. fizyczne - mgr Grażyna Wiergowska, mgr Karol Rykaczewski
 
* wych. fizyczne - mgr Grażyna Wiergowska, mgr Karol Rykaczewski
 
* zajęcia artystyczne - mgr Dorota Brzezińska, mgr Iwona Łukwińska
 
* zajęcia artystyczne - mgr Dorota Brzezińska, mgr Iwona Łukwińska
<br/>
 
 
== Osiągnięcia ==
 
== Osiągnięcia ==
Uczniowie Gimnazjum uzyskują znaczące wyniki w nauce i sporcie, a także zajmują wysokie miejsca w różnych konkursach, np. recytatorskim.
+
Uczniowie Gimnazjum uzyskują znaczące wyniki w nauce i sporcie, a także zajmują wysokie miejsca w różnych konkursach, np. recytatorskich.
<br/>
+
 
<br/>
 
 
== Ciekawostki ==
 
== Ciekawostki ==
 
Gimnazjum im. Jana Pawła II w Hartowcu posiada swój hymn:
 
Gimnazjum im. Jana Pawła II w Hartowcu posiada swój hymn:
My, Jana Pawła uczniowie,
+
 
słowa Ojca w czyn chcemy przemieniać,
+
My, Jana Pawła uczniowie,<br/>
pomagać ludziom i wciąż pamiętać.
+
słowa Ojca w czyn chcemy przemieniać,<br/>
* My, Jana Pawła uczniowie,słowa Ojca w czyn chcemy przemieniać,pomagać ludziom i wciąż pamiętać.
+
pomagać ludziom i wciąż pamiętać.<br/>
*Ref:
+
Ref: Twoje myśli, które drogi wskazują,<br/>
Twoje myśli, które drogi wskazują.Twoje słowa, które uczą mądrością.Twoje czyny przepełnione miłością,by na zawsze czyste serce już mieć.
+
Twoje słowa, które uczą mądrością,<br/>
*Trudno być dobrym człowiekiem,gdy świat pędzi i goni bez celu,dlatego razem przypomnieć warto
+
Twoje czyny przepełnione miłością,<br/>
*Ref:Twoje myśli, które drogi wskazują.Twoje słowa, które uczą mądrością.Twoje czyny przepełnione miłością,by na zawsze czyste serce już mieć.
+
By na zawsze czyste serce już mieć.<br/>
Szkoła organizuje warsztaty dla nauczycieli z województwa [[warmińsko-mazurskie|warmińsko-mazurskiego]]. We wrześniu 2014 roku zorganizowała gry terenowe "Ino mi się ..., czyli gra o wszystko".
+
Trudno być dobrym człowiekiem,<br/>
<br/>
+
Gdy świat pędzi i goni bez celu,<br/>
 +
Dlatego razem przypomnieć warto<br/>
 +
Ref.<br/>
 +
 
 +
Szkoła organizuje warsztaty dla nauczycieli z województwa warmińsko-mazurskiego. We wrześniu 2014 roku zorganizowała gry terenowe "Ino mi się ..., czyli gra o wszystko".
 +
 
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
<br/>
+
[http://digooarti.nazwa.pl/hartowiec/gimnazjumhartowiec/index.php Niepubliczne Gimnazjum W Hartowcu] [14.10.2014]
http://digooarti.nazwa.pl/hartowiec/gimnazjumhartowiec/index.php[14.10.2014]
 
 
<br/>
 
<br/>
  
[[Kategoria: Szkolnictwo]][[Kategoria: gimnazjum]]<br />
+
[[Kategoria: Szkolnictwo]][[Kategoria: Gimnazja]] [[Kategoria: Powiat działdowski]][[Kategoria: Rybno (gmina wiejska)]][[Kategoria: Szkoły niepubliczne]]

Aktualna wersja na dzień 22:56, 17 mar 2015

Niepubliczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Hartowcu

Data założenia: 2002
Poziom szkoły: ponadpodstawowy
Podtyp szkoły: gimnazjum
Adres: Hartowiec 40, 13-220 Rybno
Patron: Jan Paweł II

Niepubliczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Hartowcu – placówka oświatowa w województwie warmińsko-mazurskim. Dyrektorem szkoły jest Bogusław Łukwiński.

Historia

Gimnazjum w Hartowcu powstało z inicjatywy mieszkańców miejscowości, przede wszystkim rodziców przyszłych uczniów. W celu powołania szkoły założono w 2001 roku Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Wsi Hartowiec, a na pierwszym Walnym Zgromadzeniu wybrano władze (27 marca 2001).

Pierwsze próby otwarcia placówki Niepubliczne Gimnazjum w Hartowcu nie powiodły się, bowiem placówka nie otrzymała pozwolenia na działalność w formie wpisu do ewidencji prowadzonej przez Wójta Gminy. W tej sytuacji rodzice zajęli część szkoły i rozpoczęli akcję protestacyjną z nocnymi dyżurami, która trwała do 2002 roku. Do "nielegalnej" szkoły, do której uczęszczało 36 uczniów, przyjeżdżali przedstawiciele różnych urzędów i mediów (TVP). Dzięki nagłośnieniu sprawy, mediacji p. Rubczewskiej, a także po odwołaniu dotychczasowego wójta, nowy wójt Edmund Ligman wydał w 2002 roku pozwolenie na działalność pierwszej niepublicznej placówki oświatowej w powiecie [Powiat działdowski|działdowskim]].

W 2005 roku szkoła otrzymała imię Jana Pawła II. Na uroczystej mszy został poświęcony także sztandar szkoły ufundowany przez rodziców i nauczycieli. Na dawnym boisku szkoły postawiono pomnik Jana Pawła II sfinansowany przez Zarząd Stowarzyszenia. 1 września 2010 roku odbyła się w Hartowcu Wojewódzka Inaugurację Roku Szkolnego 2010/2011. Był to dowód uznania dla osiągnięć Niepublicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II i sąsiadującej z nim Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej. Na uroczystości obecni byli przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich i lokalnych.

Cele i zadania

Gimnazjum realizuje w swojej pracy dydaktyczno-wychowawczej zasady humanizmu, wiary i miłości do Boga i drugiego człowieka, które głosił jej Patron.

Kadra pedagogiczna

  • biologia - mgr Iwona Cybulska
  • chemia - mgr Iwona Cybulska
  • fizyka - mgr Kazimierz Lenckowski
  • geografia - mgr Stanisław Prabucki
  • historia - mgr Witold Fafiński
  • informatyka - mgr Agnieszka Kowalkowska-Różańska
  • j. angielski - mgr Jacek Dąbrowski
  • j. polski - mgr Dorota Brzezińska
  • j. niemiecki - mgr Barbara Hartfelder
  • matematyka - mgr Zenon Laskowski
  • muzyka - mgr Małgorzata Nichczyńska
  • plastyka - mgr Małgorzata Nichczyńska
  • religia - ks. mgr Sławomir Skonieczka
  • technika - mgr Agnieszka Kowalkowska-Różańska
  • wych. do życia w rodzinie - mgr Małgorzata Nichczyńska
  • wych. fizyczne - mgr Grażyna Wiergowska, mgr Karol Rykaczewski
  • zajęcia artystyczne - mgr Dorota Brzezińska, mgr Iwona Łukwińska

Osiągnięcia

Uczniowie Gimnazjum uzyskują znaczące wyniki w nauce i sporcie, a także zajmują wysokie miejsca w różnych konkursach, np. recytatorskich.

Ciekawostki

Gimnazjum im. Jana Pawła II w Hartowcu posiada swój hymn:

My, Jana Pawła uczniowie,
słowa Ojca w czyn chcemy przemieniać,
pomagać ludziom i wciąż pamiętać.
Ref: Twoje myśli, które drogi wskazują,
Twoje słowa, które uczą mądrością,
Twoje czyny przepełnione miłością,
By na zawsze czyste serce już mieć.
Trudno być dobrym człowiekiem,
Gdy świat pędzi i goni bez celu,
Dlatego razem przypomnieć warto
Ref.

Szkoła organizuje warsztaty dla nauczycieli z województwa warmińsko-mazurskiego. We wrześniu 2014 roku zorganizowała gry terenowe "Ino mi się ..., czyli gra o wszystko".

Bibliografia

Niepubliczne Gimnazjum W Hartowcu [14.10.2014]