Obszary o słabym dostępie do usług publicznych: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
m (Zastępowanie tekstu - "Kategoria:Gospodarka komunalna" na " ")
 
(Nie pokazano 19 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
'''''Obszary o słabym dostępie do usług publicznych''''' – jeden z obszarów strategicznej interwencji województwa warmińsko-mazurskiego. Składa się z gmin dla których wskaźniki charakteryzujące usługi publiczne kształtowały się poniżej średniej wojewódzkiej<ref>[http://strategia2025.warmia.mazury.pl/artykul/25/49/zaktualizowane-opracowanie-pn-konkurencyjnosc-warmii-i-mazur-diagnoza-problemowa.html ''Konkurencyjność Warmii i Mazur - diagnoza problemowa''], str. 104</ref>.
+
'''Obszary o słabym dostępie do usług publicznych''' – jeden z obszarów strategicznej interwencji [[Województwo warmińsko-mazurskie|województwa warmińsko-mazurskiego]]. Składa się z gmin, dla których wskaźniki charakteryzujące usługi publiczne kształtowały się poniżej średniej wojewódzkiej<ref>[http://strategia2025.warmia.mazury.pl/artykul/25/49/zaktualizowane-opracowanie-pn-konkurencyjnosc-warmii-i-mazur-diagnoza-problemowa.html Dziemianowicz Wojciech, Szlachta Jacek, ''Konkurencyjność Warmii i Mazur diagnoza problemowa'', Olsztyn 2012, s.104, strategia2025.warmia.mazury.pl] [22.04.2014]</ref>.
 
<br/><br/>
 
<br/><br/>
 
== Wprowadzenie ==
 
== Wprowadzenie ==
''Obszary o słabym dostępie do usług publicznych'' to jeden z dziewięciu obszarów strategicznej interwencji (OSI) zidentyfikowanych podczas procesu aktualizacji [[strategia rozwoju województwa|strategii rozwoju województwa]] warmińsko-mazurskiego w 2013 r.
+
"Obszary o słabym dostępie do usług publicznych" są jednym z dziewięciu obszarów strategicznej interwencji (OSI) zidentyfikowanych podczas procesu aktualizacji [[strategia rozwoju województwa|Strategii rozwoju województwa warmińsko-mazurskiego]] w 2013 r.
  
 
Obszary strategicznej interwencji odzwierciedlają potencjały i problemy rozwojowe w układzie terytorialnym, które są przedmiotem zainteresowania Strategii. OSI dotyczą zarówno obszarów o szczególnym potencjale rozwojowym, jak i tych, które wymagają troski ze względu na występujące zapóźnienia.
 
Obszary strategicznej interwencji odzwierciedlają potencjały i problemy rozwojowe w układzie terytorialnym, które są przedmiotem zainteresowania Strategii. OSI dotyczą zarówno obszarów o szczególnym potencjale rozwojowym, jak i tych, które wymagają troski ze względu na występujące zapóźnienia.
  
Kryterium wyboru samorządów zaliczonych do tego obszaru stanowiły wyniki badania usług publicznych w gminach województwa warmińsko-mazurskiego przeprowadzonego w ramach diagnozy problemowej konkurencyjności Warmii i Mazur.
+
Kryterium wyboru samorządów zaliczonych do tego obszaru stanowiły wyniki badania usług publicznych w gminach województwa warmińsko-mazurskiego przeprowadzonego w ramach diagnozy problemowej konkurencyjności [[Warmia|Warmii]] i [[Mazury|Mazur]].
  
 
== Lokalizacja ==
 
== Lokalizacja ==
 +
Na podstawie przyjętego kryterium do OSI "Obszary o słabym dostępie do usług publicznych" zaliczono gminy przedstawione na rysunku 1.
  
Na podstawie przyjętego kryterium do OSI ''Obszary o słabym dostępie do usług publicznych'' zaliczono gminy przedstawione na rysunku 1.
+
'''Rys. 1. OSI "Obszary o słabym dostępie do usług publicznych"'''.
 
+
'''Rys. 1. OSI ''Obszary o słabym dostępie do usług publicznych'''''
+
  
 
[[Plik:Obszary o słabym dostępie do usług publicznych.jpg]]
 
[[Plik:Obszary o słabym dostępie do usług publicznych.jpg]]
  
''Źródło'': [http://strategia2025.warmia.mazury.pl/artykul/25/49/zaktualizowane-opracowanie-pn-konkurencyjnosc-warmii-i-mazur-diagnoza-problemowa.html ''Konkurencyjność Warmii i Mazur - diagnoza problemowa''].
+
Źródło: [http://strategia2025.warmia.mazury.pl/artykul/25/49/zaktualizowane-opracowanie-pn-konkurencyjnosc-warmii-i-mazur-diagnoza-problemowa.html Dziemianowicz Wojciech, Szlachta Jacek, ''Konkurencyjność Warmii i Mazur diagnoza problemowa'', Olsztyn 2012, strategia2025.warmia.mazury.pl] [22.04.2014].
  
 
== Charakterystyka ==
 
== Charakterystyka ==
 
+
Obszar OSI zamieszkuje niecałe 8% ludności województwa. Zdecydowana większość zaliczonych do niego gmin charakteryzuje się niską lub bardzo niską konkurencyjnością. Ponadto niezbyt korzystnie prezentują się dane dotyczące aktywności przedsiębiorców krajowych i zagranicznych. Również napływ środków zewnętrznych do tych gmin jest bardzo niski. Problemy widoczne są także w sferze społecznej, na co nakładają się dodatkowo kłopoty komunikacyjne – w szczególności niekorzystne są czasy dojazdu do miast powiatowych.
Obszar OSI zamieszkuje niecałe 8% ludności województwa. Zdecydowana większość zaliczonych tu gmin charakteryzuje się niską lub bardzo niską konkurencyjnością. Ponadto, niezbyt korzystnie prezentują się dane dotyczące aktywności przedsiębiorców krajowych i zagranicznych. Również napływ środków zewnętrznych do tych gmin jest bardzo niski. Problemy widoczne są także w sferze społecznej, na co nakładają się dodatkowo kłopoty komunikacyjne – w szczególności niekorzystne są czasy dojazdu do miast powiatowych.
+
  
 
Do atutów OSI zaliczyć można:
 
Do atutów OSI zaliczyć można:
 
+
*bliskość [[Olsztyn|Olsztyna]] i [[Elbląg|Elbląga]], a także [[Ełk|Ełku]] i innych miast powiatowych
*bliskość Olsztyna i Elbląga, a także Ełku i innych miast powiatowych,
+
*w niektórych gminach bliskość silnego miasta powiatowego
*w niektórych przypadkach bliskość silnego miasta powiatowego,
+
*relatywnie dobrze rozwinięte funkcje turystyczne
*relatywnie dobrze rozwinięte funkcje turystyczne,
+
*poprawę konkurencyjności dynamicznej w części gmin
*poprawę konkurencyjności dynamicznej w kilku gminach,
+
*duże nasycenie obiektami zabytkowymi
*duże nasycenie obiektami zabytkowymi.
+
 
+
 
Wśród słabości tego OSI wskazać należy:
 
Wśród słabości tego OSI wskazać należy:
 
+
*zmniejszającą się liczbę ludności i ujemne saldo migracji
*zmniejszającą się liczbę ludności i ujemne saldo migracji,
+
*problemy na rynku pracy oraz ubytek miejsc pracy
*problemy na rynku pracy oraz ubytek miejsc pracy,
+
*niską przedsiębiorczość i niewielki przyrost nowych podmiotów gospodarczych
*niską przedsiębiorczość i niewielki przyrost nowych podmiotów gospodarczych,
+
*bardzo niskie wskaźniki przyrostu powierzchni mieszkaniowej
*bardzo niskie wskaźniki przyrostu powierzchni mieszkaniowej,
+
*niski poziom zamożności oraz małe wykorzystanie środków Unii Europejskiej
*niski poziom zamożności oraz małe wykorzystanie środków UE,
+
*bardzo zróżnicowany poziom potencjału rozwojowego
*bardzo zróżnicowany poziom potencjału rozwojowego,
+
*małe zainteresowanie inwestorów zagranicznych
*małe zainteresowanie inwestorów zagranicznych,
+
*niską, ale bardzo zróżnicowaną konkurencyjność wojewódzką oraz niską konkurencyjność krajową
*niską, ale bardzo zróżnicowaną konkurencyjność wojewódzką oraz niską konkurencyjność krajową,
+
*niski udział pracujących w usługach rynkowych
*niski udział pracujących w usługach rynkowych,
+
*duże zróżnicowanie nasycenia organizacjami społecznymi
*duże zróżnicowanie nasycenia organizacjami społecznymi,
+
*bardzo duże zróżnicowanie liczby korzystających z noclegów
*bardzo duże zróżnicowanie liczby korzystających z noclegów,
+
*niską jeziorność
*niską jeziorność,
+
*niską aktywność społeczną (za wyjątkiem kilku gmin)
*wysoką aktywność społeczną (co dotyczy tylko kilku gmin),
+
*znaczne odległości czasowe od miast powiatowych
*znaczne odległości czasowe od miast powiatowych,
+
*słabą jakość stron www z punktu widzenia inwestorów i turystów (poza kilkoma wyjątkami)
*słabą jakość stron www z punktu widzenia inwestorów i turystów (poza kilkoma wyjątkami).
+
{{Przypisy}}
 
+
<references/>
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
[http://strategia2025.warmia.mazury.pl/artykul/25/49/zaktualizowane-opracowanie-pn-konkurencyjnosc-warmii-i-mazur-diagnoza-problemowa.html ''Konkurencyjność Warmii i Mazur - diagnoza problemowa'']
+
[http://strategia2025.warmia.mazury.pl/artykul/25/49/zaktualizowane-opracowanie-pn-konkurencyjnosc-warmii-i-mazur-diagnoza-problemowa.html Dziemianowicz Wojciech, Szlachta Jacek, ''Konkurencyjność Warmii i Mazur diagnoza problemowa'', Olsztyn 2012, strategia2025.warmia.mazury.pl] [22.04.2014]<br/>
 +
[http://strategia2025.warmia.mazury.pl/artykuly/72/strategia-2025.html ''Strategia rozwoju społeczno-gospodarczego województwa warmińsko-mazurskiego do roku 2025'', strategia2025.warmia.mazury.pl] [22.04.2014]<br/>
  
[http://strategia2025.warmia.mazury.pl/artykuly/72/strategia-2025.html ''Strategia rozwoju społeczno-gospodarczego województwa warmińsko-mazurskiego do roku 2025'']
+
[[Kategoria:Gospodarka]]
<br/>
+
 
+
{{Przypisy}}
+
<references/>
+
<br/>
+
  
[[Kategoria:Gospodarka]][[Kategoria:Rozwój regionalny]][[Kategoria:Obszary strategicznej interwencji]]<br />
+
 +
[[Kategoria:Pozostałe kategorie ekonomiczne]]
 +
[[Kategoria: 1990-]]

Aktualna wersja na dzień 14:00, 18 mar 2015

Obszary o słabym dostępie do usług publicznych – jeden z obszarów strategicznej interwencji województwa warmińsko-mazurskiego. Składa się z gmin, dla których wskaźniki charakteryzujące usługi publiczne kształtowały się poniżej średniej wojewódzkiej[1].

Wprowadzenie

"Obszary o słabym dostępie do usług publicznych" są jednym z dziewięciu obszarów strategicznej interwencji (OSI) zidentyfikowanych podczas procesu aktualizacji Strategii rozwoju województwa warmińsko-mazurskiego w 2013 r.

Obszary strategicznej interwencji odzwierciedlają potencjały i problemy rozwojowe w układzie terytorialnym, które są przedmiotem zainteresowania Strategii. OSI dotyczą zarówno obszarów o szczególnym potencjale rozwojowym, jak i tych, które wymagają troski ze względu na występujące zapóźnienia.

Kryterium wyboru samorządów zaliczonych do tego obszaru stanowiły wyniki badania usług publicznych w gminach województwa warmińsko-mazurskiego przeprowadzonego w ramach diagnozy problemowej konkurencyjności Warmii i Mazur.

Lokalizacja

Na podstawie przyjętego kryterium do OSI "Obszary o słabym dostępie do usług publicznych" zaliczono gminy przedstawione na rysunku 1.

Rys. 1. OSI "Obszary o słabym dostępie do usług publicznych".

Obszary o słabym dostępie do usług publicznych.jpg

Źródło: Dziemianowicz Wojciech, Szlachta Jacek, Konkurencyjność Warmii i Mazur – diagnoza problemowa, Olsztyn 2012, strategia2025.warmia.mazury.pl [22.04.2014].

Charakterystyka

Obszar OSI zamieszkuje niecałe 8% ludności województwa. Zdecydowana większość zaliczonych do niego gmin charakteryzuje się niską lub bardzo niską konkurencyjnością. Ponadto niezbyt korzystnie prezentują się dane dotyczące aktywności przedsiębiorców krajowych i zagranicznych. Również napływ środków zewnętrznych do tych gmin jest bardzo niski. Problemy widoczne są także w sferze społecznej, na co nakładają się dodatkowo kłopoty komunikacyjne – w szczególności niekorzystne są czasy dojazdu do miast powiatowych.

Do atutów OSI zaliczyć można:

 • bliskość Olsztyna i Elbląga, a także Ełku i innych miast powiatowych
 • w niektórych gminach bliskość silnego miasta powiatowego
 • relatywnie dobrze rozwinięte funkcje turystyczne
 • poprawę konkurencyjności dynamicznej w części gmin
 • duże nasycenie obiektami zabytkowymi

Wśród słabości tego OSI wskazać należy:

 • zmniejszającą się liczbę ludności i ujemne saldo migracji
 • problemy na rynku pracy oraz ubytek miejsc pracy
 • niską przedsiębiorczość i niewielki przyrost nowych podmiotów gospodarczych
 • bardzo niskie wskaźniki przyrostu powierzchni mieszkaniowej
 • niski poziom zamożności oraz małe wykorzystanie środków Unii Europejskiej
 • bardzo zróżnicowany poziom potencjału rozwojowego
 • małe zainteresowanie inwestorów zagranicznych
 • niską, ale bardzo zróżnicowaną konkurencyjność wojewódzką oraz niską konkurencyjność krajową
 • niski udział pracujących w usługach rynkowych
 • duże zróżnicowanie nasycenia organizacjami społecznymi
 • bardzo duże zróżnicowanie liczby korzystających z noclegów
 • niską jeziorność
 • niską aktywność społeczną (za wyjątkiem kilku gmin)
 • znaczne odległości czasowe od miast powiatowych
 • słabą jakość stron www z punktu widzenia inwestorów i turystów (poza kilkoma wyjątkami)

Przypisy

Bibliografia

Dziemianowicz Wojciech, Szlachta Jacek, Konkurencyjność Warmii i Mazur – diagnoza problemowa, Olsztyn 2012, strategia2025.warmia.mazury.pl [22.04.2014]
Strategia rozwoju społeczno-gospodarczego województwa warmińsko-mazurskiego do roku 2025, strategia2025.warmia.mazury.pl [22.04.2014]