Odnawialne źródła energii

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj

Odnawialne źródła energii – źródła energii, których wykorzystywanie nie wiąże się z długotrwałym ich deficytem, ponieważ ich zasób odnawia się w krótkim czasie. Takimi źródłami są między innymi wiatr, promieniowanie słoneczne, opady, pływy morskie, fale morskie, woda, biomasa i geotermia. Od początku XXI wieku światowe inwestycje w odnawialne źródła energii rosną w sposób wykładniczy. Jest to spowodowane z jednej strony spadkiem ich cen, a z drugiej strony dopłatami wprowadzanymi przez wiele państw.

Ogólna charakterystyka

W Polsce odnawialne źródła energii zaspokajają około 4% zapotrzebowania na energię. Głównymi źródłami są: biomasa (2%), wiatr (1,1%) oraz hydroenergetyka (0,5%).

Znaczenie dla regionu

W województwie warmińsko-mazurskim za główne nośniki energii odnawialnej uważa się: biomasę we wszystkich postaciach, energię wody, energię wiatru, pompy ciepła, energię słoneczną oraz energię geotermalną. W 2010 roku zużycie energii za pośrednictwem nośników energii odnawialnej stanowiło 10,78% w ogólnej wartości zużycia nośników energii.

Bibliografia

pl.wikipedia.org, Odnawialne źródła energii [05.12.2013]
Warmińsko-Mazurska Agencja Energetyczna [05,12.2013]