Oferta eksportowa województwa warmińsko-mazurskiego: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
[wersja zweryfikowana][wersja zweryfikowana]
(Bibliografia)
Linia 131: Linia 131:
 
''Możliwości eksportowe województwa warmińsko-mazurskiego'' [katalogi eksportowe z lat 2009, 2010, 2011, 2012], Warmińsko-Mazurska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w Olsztynie.  
 
''Możliwości eksportowe województwa warmińsko-mazurskiego'' [katalogi eksportowe z lat 2009, 2010, 2011, 2012], Warmińsko-Mazurska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w Olsztynie.  
 
<br/>
 
<br/>
[[Kategoria:Gospodarka]] [[Kategoria: Powiat iławski]]  [[Kategoria: Powiat działdowski]][[Kategoria: Powiat piski]] [[Kategoria: Powiat elbląski]] [[Kategoria: Olsztyn]] [[Kategoria: Braniewo]] [[Kategoria: Bartoszyce]] [[Kategoria: Działdowo]][[Kategoria: Dobre Miasto (gmina miejsko-wiejska)]] [[Kategoria: Elbląg]] [[Kategoria: Ełk]] [[Kategoria: Giżycko]] [[Kategoria: Gołdap (gmina miejsko-wiejska)]] [[Kategoria: Iława]]  [[Kategoria: Kętrzyn]]  [[Kategoria: Lidzbark Warmiński]] [[Kategoria: Lubawa]] [[Kategoria: Mrągowo ]] [[Kategoria: Morąg (gmina miejsko-wiejska)]] [[Kategoria: Nidzica (gmina miejsko-wiejska)]] [[Kategoria: Ostróda]] [[ Kategoria: Olsztyn]] [[Kategoria: Olecko (gmina miejsko-wiejska)]] [[Kategoria: Pisz (gmina miejsko-wiejska)]] [[Kategoria: Olsztynek (gmina miejsko-wiejska)]]  [[Kategoria: Węgorzewo (gmina miejsko-wiejska)]] [[Kategoria: Susz]]
+
[[Kategoria:Gospodarka]] [[Kategoria: Powiat iławski]]  [[Kategoria: Powiat działdowski]][[Kategoria: Powiat piski]] [[Kategoria: Powiat elbląski]] [[Kategoria: Olsztyn]] [[Kategoria: Braniewo]] [[Kategoria: Bartoszyce]] [[Kategoria: Działdowo]][[Kategoria: Dobre Miasto (gmina miejsko-wiejska)]] [[Kategoria: Elbląg]] [[Kategoria: Ełk]] [[Kategoria: Giżycko]] [[Kategoria: Gołdap (gmina miejsko-wiejska)]] [[Kategoria: Iława]]  [[Kategoria: Kętrzyn]]  [[Kategoria: Lidzbark Warmiński]] [[Kategoria: Lubawa]] [[Kategoria: Mrągowo ]] [[Kategoria: Morąg (gmina miejsko-wiejska)]] [[Kategoria: Nidzica (gmina miejsko-wiejska)]] [[Kategoria: Ostróda]] [[ Kategoria: Olsztyn]] [[Kategoria: Olecko (gmina miejsko-wiejska)]] [[Kategoria: Pisz (gmina miejsko-wiejska)]] [[Kategoria: Olsztynek (gmina miejsko-wiejska)]]  [[Kategoria: Węgorzewo (gmina miejsko-wiejska)]] [[Kategoria: Susz (gmina miejsko-wiejska)]]

Wersja z 16:17, 6 mar 2015

Oferta eksportowa województwa warmińsko-mazurskiego – oferta przedsiębiorstw eksportowych z województwa warmińsko-mazurskiego eksportujących w głównej mierze towary z branży chemicznej, rolno-spożywczej, towary przemysłu lekkiego, towary drzewne i meblarskie oraz maszyny, urządzenia i systemy zabezpieczeń, a także jachty i łodzie.

Znaczenie dla regionu

W branży chemicznej w województwie warmińsko-mazurskim dominuje przede wszystkim Grupa Michelin obecna w Polsce od 1994 r. i zatrudniająca ponad 4 500 osób. W skład Grupy Michelin wchodzi fabryka w Olsztynie, w której mieści się siedziba spółki będącej jedną z największych struktur Grupy Michelin w Europie.

W regionie działają ponadto liczne małe i średnie przedsiębiorstwa produkujące różnego rodzaju opakowania oraz maszyny do pakowania. Na eksport przeznaczone są takie produkty, jak: worki i taśmy do pakowania produktów sypkich, torby reklamowe, taśmy do laminacji i nadruku, worki przemysłowe.

Do przedsiębiorstw eksportowych tego typu należą:

 • Fabryka Opakowań Foliowych ROSSOPLAST D. i R. Rossochaccy Sp. j. (Lidzbark Warmiński)
  Czechy, Litwa, Niemcy, Rosja
 • Peak Packaging Poland Sp. z o.o. (Bartoszyce)

Niemcy, Holandia, Anglia, Czechy, Hiszpania, Tajlandia, Szwajcaria, Węgry

 • Total Pack Sp. z o.o. (Olsztyn)

Łotwa, Estonia, Litwa, Rosja, Ukraina, Niemcy, Włochy

 • UNICORN Sp. z o.o. (Olsztyn)

Rosja, Litwa

Przemysł spożywczy w regionie posiada wysoki udział w produkcji sprzedanej przemysłu ogółem, duży poziom zatrudnienia oraz wysoki poziom dostępności do surowca (rolnictwo). Największe znaczenie w tej sekcji ma produkcja artykułów żywnościowych i napojów. Jej wartość stanowi około 1/3 wartości produkcji sprzedanej.

Region ma pozycję dominującą w skali kraju w zakresie produkcji mięsa drobiowego (przede wszystkim indyczego), wołowego i wieprzowego, wędlin, masła, piwa. Istotną pozycję w wolumenie produkcji spożywczej w warmińsko-mazurskim zajmują soki owocowe i warzywne, mrożonki, kasze, mąki, przetwory i galanteria mleczna, miód i ryby (wędzone i konserwy).

Przetwórstwo spożywcze oparte jest przede wszystkim na wysokiej jakości surowcach lokalnych. Przedsiębiorstwa przemysłu spożywczego współpracują z jednostkami badawczo-rozwojowymi zlokalizowanymi w regionie (głównie z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie), co przekłada się na wdrażanie wynalazków przede wszystkim w takich dziedzinach, jak mleczarstwo (nowe technologie serów dojrzewających, twarogów, śmietanki, kazeiny), przemysł mięsny oraz przetwórstwo owocowo-warzywne. Do przedsiębiorstw eksportowych tego typu należą:

 • Indykpol S.A. (Olsztyn)

Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Słowacja, Litwa

Europa Środkowa i Wschodnia, Bliski i Daleki Wschód

USA, Kanada

 • MAZURSKIE MIODY ZPH Karolina Bogdan Piasecki (Tomaszkowo)

kraje Unii Europejskiej

 • OCTIM Wytwórnia Octu i Musztardy Sp. z o.o. (Olsztynek)

kraje Unii Europejskiej

 • Pol-Foods Sp. z o.o. (Ełk)

kraje Unii Europejskiej, Kraje Nadbałtyckie, Kaliningrad, Ukraina, RPA

 • PPHU "Rolmax" Sp. z o.o. (Susz)

kraje Unii Europejskiej

 • Przetwórnia Owoców i Warzyw Robert Kowalkowski (Lubawa)

kraje Unii Europejskiej

 • P.W. DORYB Piotr Basiewicz (Ełk)

Niemcy, Dania, Holandia, Austria, Francja, Litwa, Łotwa, Estonia

 • Tahami Fish Sp. z o.o. (Olsztyn)

Niemcy, Francja, Holandia, Dania, Szwajcaria, Austria, Węgry, Rumunia, Finlandia, Kanada, USA, Litwa

 • Tymbark-MWS Sp. z o.o. S.K.A. (Olsztynek)

Europa, USA, Kanada, Bliski i Daleki Wschód

 • Zakłady cukiernicze JUTRZENKA – Dobre Miasto Sp. z o.o. (Dobre Miasto)

Niemcy, Kanada, Arabia Saudyjska, Węgry, Francja

Stale umacniająca się pozycja na rynku krajowym i zagranicznym przemysłu lekkiego wynika z faktu, iż wyroby produkowane przez przedsiębiorstwa zlokalizowane w województwie warmińsko-mazurskim cechują się innowacyjnymi rozwiązaniami zarówno w zakresie wzornictwa przemysłowego, jak i biotechnologii. Rozwój sektora wyrobów z surowców naturalnych, takich jak szkło, skóra, produkcja tekstyliów determinowany jest umiejętnym połączeniem innowacyjności, doświadczenia i tradycji Warmii i Mazur. Wyróżnić należy: tu:

Niemcy, Szwajcaria, Włochy, Słowenia, Słowacja, Hong Kong

 • Luxima S.A. (Ełk)

Austria, Niemcy, Ukraina, Czechy, Szwecja, Nowa Zelandia, Zjednoczone Emiraty Arabskie

kraje Unii Europejskiej

Holandia, Niemcy, Łotwa, Hiszpania

 • PATERS Zakład Produkcji Skórzanej (Elbląg)

kraje Unii Europejskiej

 • PHU EKO-AGROTECH Zbigniew Michałowski (Węgorzewo)

Słowacja

 • WARMIA S.A. (Kętrzyn)

Niemcy, Litwa, Łotwa, Słowacja

 • Szkło Sp. z o.o. (Lidzbark Warmiński)

Niemcy, Rosja, Dania, Austria, Litwa, Wielka Brytania, Holandia, Szwajcaria

 • Zakład poligraficzny "Spręcograf" s.c. Jacek Wachowski, Maciej Wachowski (Spręcowo)

Niemcy, Obwód Kaliningradzki

 • Zakład Produkcji Obuwia "Vi-GGa-Mi" Grzegorz Garbacz (Działdowo)

Szwajcaria (Bata)

Przemysł drzewny i meblarski jest gospodarczą wizytówką regionu. Generuje on wysoki udział w wartości sprzedanej przemysłu oraz zatrudnienia. Dodatkowo branża ta jest silnie zorientowana na eksport. Jako bardzo silna gałąź warmińsko-mazurskiej gospodarki przyciąga inwestorów zagranicznych, głównie napływ kapitału francuskiego, holenderskiego, niemieckiego, szwedzkiego. Województwo warmińsko-mazurskie posiada korzystne warunki do funkcjonowania przedsiębiorstw z branży drzewnej. Czynnikami sprzyjającymi prowadzenie działalności w branży są: odpowiedni klimat, duża powierzchnia lasów, bazy surowców własnych oraz położenie w sąsiedztwie województw z dużymi kompleksami leśnymi pozwalające na współpracę producentów i kooperantów, a także rozwinięta infrastruktura techniczna.

Region warmińsko-mazurski zajmuje czołowe miejsce w Polsce pod względem pozyskania drewna (powyżej średniej krajowej) oraz eksportu mebli i wyrobów stolarskich (około 15% produkcji krajowej). Na terenie województwa funkcjonuje wiele zakładów specjalizujących się w branży drzewnej lub z nią związanych (liczne tartaki, zakłady meblarskie). Terytorialnie największe skupiska firm przemysłu meblarskiego koncentrują się w powiatach: iławskim, działdowskim, piskim, elbląskim i olsztyńskim. Produkowane na Warmii i Mazurach okna i drzwi cechują się wysoką jakością i konkurencyjnymi cenami, co sprawia, że zarówno wielkość popytu krajowego, jak i zagranicznego (przede wszystkim w krajach Unii Europejskiej) kształtuje się na wysokim poziomie. Wymienić należy tu następujące przedsiębiorstwa eksportowe:

 • BRW Sofa Sp. z o.o. (Olsztyn)

Niemcy, Szwajcaria, Ukraina, Węgry, Czechy, Słowacja, Białoruś

Litwa, Niemcy, Norwegia, Łotwa, Rosja

 • Fabryka Mebli Stolpłyt Sp. z o.o. / Wójcik Fabryka Mebli Sp. z o.o. (Elbląg)

Niemcy, Austria, Wielka Brytania, Czechy, Chorwacja, Polska, Słowacja, Ukraina

 • Fabryka "SKLEJKA-PISZ" S.A. (Pisz)

ponad 25 krajów na świecie, m.in.: Niemcy, Francja

Niemcy, Francja, Austria, Włochy, Słowacja, Czechy, Litwa, Łotwa, kraje skandynawskie

 • LIBRO Marek Liberacki (Lubawa)

Niemcy

 • Mazurskie Okna (Olsztyn)

kraje Unii Europejskiej

Niemcy, Rumunia, Bułgaria

Szwecja, Norwegia, Ukraina, Rosja

 • SZYNAKA-MEBLE Sp. z o.o. (Lubawa)

Niemcy, Austria, Czechy, Słowacja, USA, Szwecja, Łotwa, Estonia, Chorwacja, Ukraina, Holandia, Finlandia

Produkcja maszyn i urządzeń zarówno dla rolnictwa, jak i przemysłu spożywczego oraz produkcja różnego rodzaju systemów zabezpieczeń odgrywa istotną rolę w gospodarce województwa. Choć przemysł w regionie skupia zaledwie 3% krajowego zatrudnienia i dostarcza 2,6% ogólnej wartości produkcji sprzedanej przemysłu, to produkcja maszyn do obróbki plastycznej metali zapewnia województwu pierwsze miejsce w kraju, dostarczając 46% produkcji krajowej. Wymienić należy następujące przedsiębiorstwa eksportowe:

 • Dramiński Elektronika w Rolnictwie (Olsztyn)

Urugwaj i inne kraje Ameryki Południowej, Niemcy, Francja, Rosja, Chorwacja, Korea Południowa, Rumunia

Rosja, Słowacja, Ukraina, Białoruś, kraje Unii Europejskiej

 • Firma "Polikarski" (Olsztyn)

kraje Unii Europejskiej

Włochy, Niemcy, Holandia, Rosja, Francja, Wielka Brytania, Szwajcaria

 • Obram Sp. z o.o. (Olsztyn)

Rosja, Białoruś, Ukraina, Indie, Kanada, Rumunia

Litwa, Ukraina, Łotwa

 • Tewes-Bis Sp. z o.o. (Olsztyn)

Litwa, Łotwa, Ukraina, Białoruś, Estonia, Rosja, Niemcy, Azja, Ameryce Środkowa i Południowa

Rosja, Niemcy, Ukraina, Mołdawia, Kazachstan, Grecja, Irlandia, Czechy, Rumunia, Bułgaria, Białoruś, Litwa

 • Zakład Urządzeń Technicznych "UNIMASZ" Sp. z o.o. (Olsztyn)

Niemcy, Holandia, Francja, Hiszpania, Włochy, Ukraina, Rosja, Serbia, Litwa, Łotwa

Zainteresowanie turystów zarówno krajowych, jak i zagranicznych regionem Warmii i Mazur wynika przede wszystkim z niepowtarzalnych walorów naturalnych województwa. Rozwojowi turystyki sprzyja położenie i struktura geograficzna regionu (jeziora, rzeki, system kanałów ze śluzami łączący zbiorniki wodne, lasy i puszcze), niski stopień zanieczyszczenia środowiska naturalnego oraz duża ilość zabytków (zamki gotyckie, kościoły). Region słynie z produkcji najwyższej klasy jachtów i łodzi, które cechuje wysoka jakość i komfort użytkowania. Producenci jachtów znajdują swoich odbiorców na całym świecie, nawet w odległej Australii. Przedsiębiorstwa eksportowe:

Holandia

 • Delphia Yachts Kot Sp. j. (Olecko)

Szwecja, Niemcy, Austria, sieć dilerska w Europie, Kanadzie, Japonii, Australii, Rosji

Kraje Unii Europejskiej

 • Nautiner Yachts Sp. z o.o. (Giżycko)

Niemcy, Wielka Brytania, Holandia, Włochy, Ukraina

 • PHGT "Pod Omegą" Stanisław Kasprzak Sp. j. (Iława)

Węgry, Czechy, Niemcy, Hiszpania, Austria

Bibliografia

Możliwości eksportowe województwa warmińsko-mazurskiego [katalogi eksportowe z lat 2009, 2010, 2011, 2012], Warmińsko-Mazurska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w Olsztynie.