Omule

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj


Omule

Państwo  Polska
Województwo Warmińsko-Mazurskie
Powiat Iławski
Gmina Lubawa
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Omule
Omule
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Omule
Omule
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Omule (niem. Omulle, w latach 1942-1945 miejscowość nosiła nazwę Mole) – wieś sołecka w Polsce znajdująca się w województwie warmińsko-mazurskim, powiecie iławskim. Przynależy do gminy Lubawa. Miejscowość położona 6 km na południowy wschód od Lubawy. Należała do klucza lubawskiego. Wieś w latach 1975-1998 przynależała administracyjnie do województwa olsztyńskiego.


Charakterystyka fizjograficzna:

W okolicach Omula występują pagórki morenowe. Zbudowane są z materiału żwirowo – kamienistego, z głazami o średnicy do 1,5 m. Najczęściej można spotkać tu głazy granitowe, gnejsy oraz piaskowce, kwarcyty i paleozoiczne wapienie.


Dzieje miejscowości:

Wieś powstała po roku 1303. W 1338 roku Omule były wsią czynszową, ulokowaną na prawie chełmińskim. Obszar w 1570 roku liczył 60 łanów ziemi. W roku 1682 biskup Opaliński nadał swojemu czynszownikowi Stanisławowi Oczkowskiemu 6 łanów na 40 lat. Władze pruskie przejęły Omule w 1773 roku. W 1789 roku we wsi było trzydzieści zagród. Znajdowała się także karczma. Areał wsi w 1885 roku wynosił 957 ha. We wsi mieszkało 469 osób, w tym 401 katolików oraz 68 ewangelików. Szkoła w Omulu była już przed 1797 rokiem. Wówczas uczył w niej Andrzej Łasiński. Po drugiej wojnie światowej we wsi Omule, oddalonej od głównych dróg handlowych oraz ośrodków kulturalno – oświatowych, przez okres kilkunastu lat, poza czteroklasową szkołą podstawową, nie było tu innych ośrodków kultury. W latach sześćdziesiątych we wsi nastąpiło znaczne ożywienie społeczno – gospodarcze. We wsi powstał wówczas również ośrodek kultury, w którym mieściły się KGW, miejscowa OSP, biblioteka, koło ZSMP. W roku 1978 we wsi Omule mieszkało 496 ludzi.


Ludzie związani z miejscowością:



Zabytki:


Gospodarka:


Kultura:



Bibliografia:

Omule, w: Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich7, t. , red. B. Chlebowski, Warszawa 1886.
Śliwiński Józef, ‘’Lubawa, z dziejów miasta i okolic’’, Olsztyn 1982.
Panfil Jan, Pojezierze Mazurskie, Warszawa 1968.
Michniewska-Szczepkowska Barbara, Szczepkowski Bohdan, Województwo olsztyńskie, środowisko geograficzne tekst i mapy krajoznawcze, Olsztyn 1969.

Zobacz też

Asiuulek (dyskusja) 19:47, 23 wrz 2013 (CEST)