Parafia Prawosławna pw. Przemienienia Pańskiego w Mrągowie

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 22:50, 19 gru 2013 autorstwa Kinlis (dyskusja) (Historia parafii)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Parafia Prawosławna pw. Przemienienia Pańskiego

Siedziba Mrągowo
Adres ul. Franklina D. Roosevelta 3, 11-700 Mrągowo
Data powołania 1948
Wyznanie prawosławne
Kościół Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny
Diecezja białostocko-gdańska
Dekanat Olsztyn
Cerkiew Cerkiew pw. Przemienienia Pańskiego
Wspomnienie liturgiczne Przemienienia Pańskiego (6/19 sierpnia)
Parafia Prawosławna pw. Przemienienia Pańskiego w Mrągowie


Parafia Prawosławna pw. Przemienienia Pańskiego w Mrągowie prawosławna parafia leżąca w dekanacie Giżycko – św. Krzysztofa należącym do diecezji ełckiej.[1] Erygowana w 1962. Mieści się przy ulicy Giżyckiej. itd.

Historia parafii

Początki parafii prawosławnej w Mrągowie, związane są z przybyciem na te tereny w ramach Akcji „Wisła” ludności wyznania prawosławnego. Wierni z Boginki Pańskiej, Choroszczynki, Dąbrowicy Dużej, Dobratycz, Leniuszek, Zahorowa oraz z innych miejscowości okolic Hrubieszowa, zostali osiedleni w powiecie mrągowskim w lipcu 1947 r. Ponad 50 rodzin znalazło nowe miejsce zamieszkania w poniemieckich majątkach w Gajnie, Jędrychowie, Nawiadach, Popowie i Zdrojowie, w których w wielu przypadkach mieszkało już kilka rodzin wyznania rzymsko-katolickiego, bądź ewangelicko- augsburskiego. Wysiedlona ludność starała się nie załamywać duchowo, mimo że niemal co nocy pod ich domami pojawiała się milicja, która obserwowała zachowanie nowo przybyłej ludności.

Prawosławnym, którzy znaleźli się na nowych terenach, brakowało przede wszystkim świątyni, gdzie mogliby tak jak dawniej wznosić modlitwy według swojej tradycji. Dlatego też wiadomość od diaka Włodzimierza Kuryłowicza o istniejącej już cerkwi w Wojnowie była dla nich ogromnym zaskoczeniem i jednocześnie nieopisaną radością. Pierwsze Święta Bożego Narodzenia na Ziemiach Odzyskanych prawosławni mieli możliwość przeżycia w sposób o jakim marzyli. Duża odległość i brak środków komunikacji była jednak uciążliwe i dlatego też zrodziła się myśl, aby utworzyć nową parafię, która mieściłaby się w Mrągowie. Inicjatorem i organizatorem tego pomysłu był wcześniej wspomniany diakon Kuryłowicz, który przybył do Mrągowa z Narewki w woj. Podlaskim. Dzięki jego staraniom, już w 1948 roku przekazano prawosławnym niewielką kapliczkę na cmentarzu ewangelicko – augsburskim, którą zaadaptowano na cerkiew. W tej skromnej świątyni pierwsze Święte Liturgie odprawiał ks. Eugeniusz Naumow z Olsztyna. Na starostę cerkiewnego wybrano Jana Surmionka, który pełnił tę funkcję do śmierci, tj. do 1964 roku.

W 1950 roku obsługę duszpasterską w mrągowskiej parafii powierzono ks. Anatolowi Bodnarowi, który na nabożeństwa dojeżdżał z Orzysza, gdzie był proboszczem. W tym też czasie diak Kuryłowicz przyjął święcenia diakońskie i wspólnie z ks. Anatolem służył w nowoutworzonej parafii w Mrągowie. Obaj księża, chcąc aby wierni mogli w pełni oddać się modlitwie, postarali się o skromne wyposażenie cerkwi. Parafia posiadała również chór, w składzie którego były m.in. takie osoby jak: Dobrodziej, Klimowicz, Skowyrko czy Waszczuk. W tej niewielkiej kapliczce udzielono w tym okresie wiele ślubów i chrztów. Po jakimś czasie diak Kuryłowicz przyjął święcenia kapłańskie i powierzono mu probostwo parafii w Ornecie.

W 1953 roku proboszczem tutejszej parafii został ks. Aleksander Mamczur, który również dojeżdżał na nabożeństwa z Orzysza. W okresie tym była możliwość powrotu wysiedleńców w swoje rodzinne strony, z czego wiele rodzin skorzystało, co umniejszyło parafię. Znaleźli się również tacy, którzy przyzwyczaili się do życia na nowych terenach i swoją przyszłość chcieli budować już na ziemi mrągowskiej

Dzięki staraniom proboszcza i wiernych, miasto przekazało parafii kilka arów ziemi z przeznaczeniem na utworzenie prawosławnego cmentarza przy obecnej ul. Brzozowej.

W 1958 roku obsługę duszpasterską w Mrągowie objął ks. Paweł Biełoboki. Świątynia, w której modlili się prawosławni, wymagała gruntownego remontu. Parafianie nie byli jednak w stanie naprawić przeciekającego dachu i spróchniałej podłogi, dlatego postarano się o nowy budynek, który można byłoby zaadoptować na cerkiew. Ostatecznie wynajęto prawosławnym świątynię przy ulicy Roosevelta 3, która została wzniesiona jako synagoga w latach 1895 – 1896.

Ponieważ świątynia nie była własnością parafii prawosławnej ubiegali się o nią również baptyści, dla których oddzielono balkon na chórze i pomieszczenie obok. Taka sytuacja trwała do połowy lat 80 – tych i była bardzo uciążliwa dla wiernych. Kościół stał się własnością parafii prawosławnej dopiero w 1971 roku.

W grudniu 1961 roku proboszczem parafii został ks. Aleksander Makal, który dojeżdżał z Wojnowa. Młody duszpasterz włożył wiele serca i wysiłku, aby przygotować cerkiew do należytego wyglądu. Pomagali w tym wierni wśród których byli m.in. Paweł Czyżewski, Jan Czyżewski, Józef Juszczuk i Mikołaj Romaniuk. We własnym zakresie wykonali oni ikonostas, zaś ikony, Królewskie Wrota i Raspiatije ks. Aleksander wraz z Antonim Segieniem przywieźli z Pogłosek. Pierwsza Święta Liturgia w odremontowanej świątyni miała miejsce już jesienią 1962 roku. Chór prowadziła Matuszka Irena Makal, w czym pomagała jej m.in. Olga Romaniuk i Anna Danieluk. Od 1964 roku nowym starostą został Makary Łyszczuk. Ks. Makal wprowadził do życia parafialnego naukę religii dla dzieci i młodzieży.

W maju 1971 roku parafię w Mrągowie przejął ks. Aleksander Szełomow, który również dojeżdżał z Wojnowa. W 1974 roku nowym starostą cerkiewnym został Józef Juszczuk, który niestrudzenie pełni tę funkcję do dnia dzisiejszego. Ks. Szełomow niósł posługę duszpasterską w tutejszej parafii do maja 1982 roku, tj. do momentu objęcia probostwa przez ks. Stefana Urbanowicza, który opiekował się duchowo wiernymi przez 3 lata.

W 1985 roku obowiązki duszpasterskie powierzono ks. Jerzemu Czurakowi. W połowie lat 90 – tych parafia poczyniła starania o zakup plebanii. Inicjatywa ta nie została jednak wtedy zrealizowana.

W lutym 1996 roku na stanowisko proboszcza powołano ks. Igora Siegienia. Dzięki wielkim staraniom młodego księdza i starosty Juszczuka udało się kupić mieszkanie parafialne przy ulicy Wolności 3 w Mrągowie. Poświęcenia plebani, które miało miejsce w lutym 1997 roku, dokonał Jego Eminencja Wielce Błogosławiony Sawa Metropolita Warszawski i Całej Polski.

Największym przedsięwzięciem był całkowity remont świątyni wewnątrz, wybudowanie nowego ikonostasu, zakupienie efektownych ikon, rzeźbionych Królewskich Wrót oraz powiększenie części ołtarzowej. Mrągowska cerkiew wzbogaciła się również o nowe anałoje, panikadiło, panichidnik, świeczniki, chorągiowe, Grób Pański, Płaszczenicę i wiele innych przedmiotów sakralnych upiększających świątynię.

Wierni zawdzięczają przeprowadzenie kapitalnego remontu świątyni przede wszystkim dzięki ofiarności ks. Anatola Siegienia z Cleavend (USA), który swoim imponującym gestem przyczynił się do odrodzenia parafii.

Dnia 22 sierpnia 1999 roku odbyło się poświęcenie świątyni po jej kapitalnym remoncie. Konsekracja cerkwi połączona została ze świętem parafialnym. Uroczystościom przewodniczył Zwierzchnik Kościoła Prawosławnego w Polsce Jego Eminencja Wielce Błogosławiony Sawa Metropolita Warszawski i Całej Polski w asyście Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Biskupa Jakuba. Za pomoc przy remoncie najaktywniejsi zostali nagrodzeni przez Święty Synod Biskupów Orderami Świętej Równej Apostołom Marii Magdaleny.

Od 2000 roku proboszcz mrągowskiej parafii pełni jednocześnie obowiązki proboszcza w parafii p.w. Św. Jerzego w Orzyszu, i obsługuje Klasztor w Wojnowie.

W 2002 roku obowiązki duszpasterskie powierzono ks. Piotrowi Kosińskiemu z Olsztyna, aby w sierpniu tegoż roku przekazać parafię ks. Adamowi Stefanowiczowi. Chórem, w którym śpiewają m.in. Józef Juszczuk, Maria Romaniuk, Jerzy Romaniuk, Halina Jaszczuk, Mirosława Nestoruk i Ewa Sańko, od wielu lat zajmuje się Anna Nestoruk. Parafia mrągowska doczekała się dwóch kapłanów: ks. diakona Piotra Nestoruka i ks. proboszcza Jarosława Jaszczuka.

W sezonie letnim 2010,2011 kościół udostępniono zwiedzającym.

Kler parafialny

....

Filie parafii

...

Zobacz też

Diecezja białostocko-gdańska

http://www.cerkiew.pl

Parafia Prawosławna pw. Przemienienia Pańskiego w Mrągowie

Bibliografia

...