Parafia greckokatolicka pw. Świętego Andrzeja w Bartoszycach

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Parafia Greckokatolicka pw. św. Andrzeja

Siedziba Bartoszyce
Adres ul. Poniatowskiego 4a, 11-200 Bartoszyce
Data powołania 1983
Wyznanie katolickie
Kościół obrządku bizantyjsko-ukraińskiego
Archieparchia przemysko-warszawska
Dekanat olsztyński
Cerkiew Cerkiew św. Andrzeja Apostoła w Bartoszycach
Wspomnienie liturgiczne 13 grudzień


Parafia Greckokatolicka pw. św. Andrzeja w Bartoszycach greckokatolicka parafia leżąca w dekanacie olsztyńskim, należącym do Archieparchii przemysko-warszawskiej. Erygowana w 1983 r. Mieści się przy ul. Poniatowskiego 4a w Bartoszycach.

Historia parafii

W 1982 r. biskup Jan Obłąk zezwolił na sprawowanie kultu Bożego w obrządku grekokatolickim w Kościele św. Brunona w Bartoszycach. Do 1989 r. parafia obejmowała dekanat bartoszycki i dekanat reszelski, diecezji warmińskiej. W jej jurysdykcji znalazły się miejscowości: Bartoszyce, Bezledy, Chełmiec, Dąbrowa, Galiny, Kiertyny, Liski, Łabędnik, Łobzowo, Minty, Okapa, Osieka, Połęcze, Posłusze, Rodnowo, Roskajmy, Sędławki, Skitno, Smolanka, Sokolica, Studzieniec, Sułowo, Szwarunki, Szylina Wielka, Śmiardowo, Tolko, Turcz, Wiatrowiec, Witki, Wojciechy, Wola, Wozławki, Wyrwilty oraz Bisztynek, Łankiejmy, Korsze, Piaskowiec.







0



W następnych latach duszpasterze Bartoszyc i Ostrego Barda mieszkali w Kętrzynie, w domu zakonnym ojców Bazylianów.



W latach osiemdziesiątych ważniejsze wydarzenia duszpasterskie to przyjazd Sekretarza Kongregacji do Spraw Kościołów Wschodnich kardynała Mirosława Marusyna, który miał miejsce 02 lipca 1985 roku[10]. W Bartoszycach kardynał M. Marusyn spotkał się z 19 greckokatolickimi księżmi północnego dekanatu. Wizyta ta miała ogromne znaczenie dla integracji środowiska ukraińskiego w Bartoszycach, jak również wzmocnienia poczucia własnej tożsamości religijnej.



W 1988 roku w Bartoszycach i Ostrym Bardzie przeprowadzone były misje, przygotowujące wiernych do obchodów 1000-lecia chrztu Rusi. Misje prowadzili o. Jan Martyniak z Legnicy i o. Piotr Kryk z Wrocławia. W uroczystościach jubileuszowych w Częstochowie, jakie odbyły się w dniach 10-11 września 1988 roku wzięli udział wierni z obu placówek duszpasterskich.



W sierpniu 1989 roku w Bartoszycach i Ostrym Bardzie przeprowadzona została ogólnopolska akcja zbierania podpisów petycją, skierowaną do władz państwowych, w której domagano się legalizacji wszystkich parafii greckokatolickich w Polsce. 18 sierpnia 1990 roku pierwszą kanoniczną wizytację przeprowadził biskup przemyski Cerkwi Greckokatolickiej w Polsce Jan Martyniak[11]. Biskup odwiedził także nowopowstałą szkołę podstawową z ukraińskim językiem nauczania. Pierwsza wizyta duszpasterska biskupa Jana Martyniaka w Ostrym Bardzie miała miejsce w czasie świętowania jubileuszu 400-lecia Unii Brzeskiej, 18 czerwca 1995 roku[12]. W następnych latach postępowała powoli normalizacja pracy duszpasterskiej zarówno w Bartoszycach jak Ostrym Bardzie.



Końcem 1992 roku, rozpoczęły się rozmowy z burmistrzem Bartoszyc w sprawie budowy cerkwi na potrzeby parafii. Starania o miejsce dla przyszłej świątyni trwały około dwóch lat i efektem tych działań było wykupienie 7 listopada 1996 roku budynku dawnej straży pożarnej przy ulicy Poniatowskiego[13].



W niedługim czasie rozpoczęły się prace remontowo-adaptacyjne z funduszy pozyskiwanych drogą zbiórek miejscowych parafian jak i mieszkających za granicą grekokatolików, pochodzących się z terenu Bartoszyc.



W Bartoszycach od 1996 roku trwały prace adaptacyjne przy budynku przyszłej cerkwi. 27 czerwca 1998 roku odprawiono pierwszą Służbę Bożą we własnej świątyni. W 2001 roku ojcowie Bazylianie zrezygnowali z pracy duszpasterskiej w Bartoszycach i Ostrym Bardzie z powodu niemożności zapewnienia obsługi duszpasterskiej parafii.



Od 16.06.2001r. parafię obejmuje ks. Juliusza Krawiecki, dotychczasowego administratora parafii Polany, Olchowiec, Zyndranowa i Grab na Łemkowszczyźnie. 15 września 2002 roku po dokończeniu prac adaptacyjnych została poświęcona cerkiew przez ks. Abp. i metropolitę Archidiecezji Przemysko-Warszawskiej Jana Martyniaka



13 grudnia 2003 roku poświęcona została przez o. mitrata Andrzeja Sorokę nowo wybudowana plebania, stojąca przy cerkwi. W 2004 roku wybudowano dzwonnicę z trzema dzwonami, którą poświecił ks. Arcybiskup Jan Martyniak podczas odpustu parafialnego w 2005 roku. 10.12. 2006 r. ks. Arcybiskup dokonał otwarcia nowego Dom Caritas św. Mikołaja.



Działania duszpasterskie zapoczątkowane po 2001 roku to młodzieżowy zespół parafialny, duszpasterstwo młodzieży, związane z ruchem „Sarepta", które organizuje między innymi modlitewne spotkania, wyjazdy rekolekcyjne w czasie wakacji i wyjazdy rekreacyjne w góry dla młodzieży , związanej z parafią.



W parafii powstał Caritas, który zajmuje się rozdawaniem odzieży, żywności, opieką nad dziećmi z rodzin dotkniętych patologiami, organizowaniem i finansowaniem wyjazdów w góry w czasie ferii zimowych dla dzieci i młodzieży, szczególnie z ubogich rodzin.



0d 2001 roku organizowane są również przy parafii w Bartoszycach „Andrijowe Dni", impreza o charakterze religijno-kulturowym, związana z odpustem parafialnym w dniu św. Andrzeja Apostoła - 13 grudnia.



Księgi metrykalne: Księga Chrztów od 1982 r. Księga Ślubów od 1982 r. Księga Zgonów od 1982 r.

Szkoły i przedszkola, w których odbywa się katecheza: Zespół Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania, ul. Leśna 1; Zespół Szkół nr 1 im. Ro- mualda Traugutta, ul Traugutta 23; Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego, ul. Boh. Monte Cassino 9; 11-200 Bartoszyce, woj. war- mińsko-mazurskie

Miejscowości wchodzące w skład parafii: miasto i gmina Bartoszyce, Wo- zławki i Sułowo z gminy Bisztynek oraz miejscowości z gminy Sępopol: Sępopol, Romankowo, Prosna, Dzietrzychowo, Gaj

Kler parafialny

W następnych latach, w umowie uwzględniano nowe szczegóły. Kościół św. Brunona był miejscem nabożeństw dla grekokatolików w Bartoszycach przez 16 lat. Placówka duszpasterska rozpoczęła swoją działalność w dniu świętego Andrzeja Apostoła, którego w związku z tym, obrano patronem parafii w Bartoszycach. Do 28 sierpnia 1983 roku[3] duszpasterzem obsługującym placówkę duszpasterską był o. J. Gbur, po nim pracę duszpasterską zarówno w Ostrym Bardzie jak i Bartoszycach rozpoczęli Bazylianie.

Pierwszym bazyliańskim duszpasterzem został mianowany o. Włodzimierz Juszczak, który pracował na parafii Ostre Bardo i Bartoszyce od 28 sierpnia 1983 do 05 marca 1989 roku

Zgromadzenia zakonne na terenie parafii

[Siostry Służebnice Niepokalanej Panny Maryi w Bartoszycach|Siostry Służebnice Niepokalanej Panny Maryi]] - w parafii od 1982 r.

Zobacz też

...

Bibliografia

Archidiecezja przemysko-warszawska Kościoła Greckokatolickiego w Polsce, 26.12.2013.

Grekokatolicy, 26.12.2013.