Parafia greckokatolicka pw. Świętego Andrzeja w Bartoszycach

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Parafia Greckokatolicka pw. św. Andrzeja

Siedziba Bartoszyce
Adres ul. Poniatowskiego 4a, 11-200 Bartoszyce
Data powołania 1983
Wyznanie katolickie
Kościół obrządku bizantyjsko-ukraińskiego
Archieparchia przemysko-warszawska
Dekanat olsztyński
Cerkiew Cerkiew św. Andrzeja Apostoła w Bartoszycach
Wspomnienie liturgiczne 13 grudzień


Parafia Greckokatolicka pw. św. Andrzeja w Bartoszycach greckokatolicka parafia leżąca w dekanacie olsztyńskim, należącym do Archieparchii przemysko-warszawskiej. Erygowana w 1983 r. Mieści się przy ul. Poniatowskiego 4a w Bartoszycach.

Historia parafii

W 1982 r. biskup Jan Obłąk zezwolił na sprawowanie kultu Bożego w obrządku grekokatolickim w Kościele św. Brunona w Bartoszycach. Do 1989 r. parafia obejmowała dekanat bartoszycki i dekanat reszelski, diecezji warmińskiej. W jej jurysdykcji znalazły się miejscowości: Bartoszyce, Bezledy, Chełmiec, Dąbrowa, Galiny, Kiertyny, Liski, Łabędnik, Łobzowo, Minty, Okapa, Osieka, Połęcze, Posłusze, Rodnowo, Roskajmy, Sędławki, Skitno, Smolanka, Sokolica, Studzieniec, Sułowo, Szwarunki, Szylina Wielka, Śmiardowo, Tolko, Turcz, Wiatrowiec, Witki, Wojciechy, Wola, Wozławki, Wyrwilty oraz Bisztynek, Łankiejmy, Korsze, Piaskowiec.
W 1988 r. w Bartoszycach i Ostrym Bardzie przeprowadzone były misje, przygotowujące wiernych do obchodów 1000-lecia chrztu Rusi. Misje prowadzili o. Jan Martyniak z Legnicy i o. Piotr Kryk z Wrocławia. W 1990 r. wizytację parafii przeprowadził biskup przemyski Cerkwi Greckokatolickiej w Polsce Jan Martyniak.
1998 r. odprawiono pierwszą Służbę Bożą w nowej świątyni. 15 września 2002 r. została poświęcona cerkiew przez ks. Abp. i metropolitę Archidiecezji Przemysko-Warszawskiej Jana Martyniaka. W 2001 r. ojcowie Bazylianie zrezygnowali z pracy duszpasterskiej w Bartoszycach i Ostrym Bardzie. W tym czasie w parafii powstał Caritas.
W parafii znajdują się księgi metrykalne: Księga Chrztów - od 1982 r. Księga Ślubów - od 1982 r. Księga Zgonów - od 1982 r.
Duszpasterze parafii odbywają zajęcia katechetyczne w: Zespole Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania, Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Bartoszycach.
Obecnie w skład parafii wchodzą: miasto i gmina Bartoszyce, Wozławki i Sułowo z gminy Bisztynek oraz miejscowości z gminy Sępopol: Sępopol, Romankowo, Prosna, Dzietrzychowo, Gaj.

Kler parafialny

W następnych latach, w umowie uwzględniano nowe szczegóły. Kościół św. Brunona był miejscem nabożeństw dla grekokatolików w Bartoszycach przez 16 lat. Placówka duszpasterska rozpoczęła swoją działalność w dniu świętego Andrzeja Apostoła, którego w związku z tym, obrano patronem parafii w Bartoszycach. Do 28 sierpnia 1983 roku[3] duszpasterzem obsługującym placówkę duszpasterską był o. J. Gbur, po nim pracę duszpasterską zarówno w Ostrym Bardzie jak i Bartoszycach rozpoczęli Bazylianie.

Pierwszym bazyliańskim duszpasterzem został mianowany o. Włodzimierz Juszczak, który pracował na parafii Ostre Bardo i Bartoszyce od 28 sierpnia 1983 do 05 marca 1989 roku

5 marca 1989 roku o. Juszczak został przeniesiony do Warszawy, duszpasterzem parafii Bartoszyce i Ostre Bardo został na krótko o. Igor Harasym do 27 sierpnia 1989 roku, następnie o. Melencjusz Biliński - od 03 września 1989 do 02 września 1990 roku, kolejni duszpasterze to Mirosław Pidłypczak, o. Tymoteusz Fesz, O. Dymitr Harasym, ponownie o. Igor Harasym i o. Paweł Staruch. O. Juszczak początkowo do Bartoszyc dojeżdżał z Węgorzewa. W listopadzie 1985 roku zamieszkał na stałe w Bartoszycach, na ulicy Waryńskiego 49/36[9].Od 16.06.2001r. parafię obejmuje ks. Juliusza Krawiecki, dotychczasowego administratora parafii Polany, Olchowiec, Zyndranowa i Grab na Łemkowszczyźnie

Zgromadzenia zakonne na terenie parafii

[Siostry Służebnice Niepokalanej Panny Maryi w Bartoszycach|Siostry Służebnice Niepokalanej Panny Maryi]] - w parafii od 1982 r.

Zobacz też

...

Bibliografia

Archidiecezja przemysko-warszawska Kościoła Greckokatolickiego w Polsce, 26.12.2013.

Grekokatolicy, 26.12.2013.