Parafia pw. św. Kosmy i św. Damiana w Świątkach

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 08:02, 28 lip 2015 autorstwa Konrad (dyskusja | edycje) (Zastępowanie tekstu - "Kler parafialny" na "Duchowni parafii")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Parafia pw. św. Kosmy i św. Damiana w Świątkach

Siedziba Świątki
Adres Świątki 56, 11-008 Świątki
Data powołania 30.03.1365 r.
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolickie
Archidiecezja warmińska
Dekanat Świątki
kościół św. Kosmy i Damiana w Świątkach
Wspomnienie liturgiczne 26 wrzesień

Parafia pw. św. Kosmy i Damiana w Świątkach – parafia rzymskokatolicka w archidiecezji warmińskiej, w dekanacie Świątki. Proboszczem parafii jest ks. Wojciech Ciarkowski.

Dzieje miejscowości i parafii

Parafia pw. św. Kosmy i Damiana znajduje się we wsi Świątki. Miejscowość tą założono w okresie od 1333 r. do 1334 r. Lokacji dokonał Henryk von Luter pełniący obowiązki wójta na Warmii. Świątki są znane pod staropruską nazwą Heiligenthal, co w tłumaczeniu znaczy Święta Dolina.

Pierwsze informacje na temat wiejskiej parafii w Świątkach są datowane na rok 1347. Niemniej jednak biskup warmiński Jan Stryprock potwierdził jej istnienie dopiero w 1365 r. To tą datę podaje się oficjalnie jako datę utworzenia parafii na tym obszarze.

Świątki zostały doszczętnie zniszczone w konsekwencji wojen prowadzonych najpierw z Krzyżakami, a później ze Szwedami. W roku 1807 przez tą wieś maszerowały wojska Napoleona. Według legendy sam Napoleon zjadł raz posiłek w jednej z miejscowych chałup.

Kościół parafialny

Siedzibą parafii jest kościół pod wezwaniem św. Kosmy i św. Damiana w Świątkach. Najstarszy kościół wedle przekazów zbudowano w 1347 r. w centralnej części Świątek. Jednakże miejscowa parafię powołano do życia (oficjalnie) dopiero w 1365 r. Kościół poświęcono pod koniec wieku XIV. Stary kościół posiadał takie samo wezwanie co kościół współczesny. Świątynia uległa całkowitemu zniszczeniu na przełomie XVI/XVII w.

W roku 1606 powstał nowy kościół; zmieniono również jego nazwę. Kościół zyskał wezwanie św. Mateusza. W wieku XIX dokonano rozbiórki tego obiektu, aby wybudować kolejny kościół (neogotycki) – znany współcześnie. Budowę rozpoczęto w roku 1885, a zakończono rok później. 27 sierpnia 1871 r. świątynię poświęcono. Nadano jej godność pierwotnych patronów, tj. świętych Kosmy i Damiana.

Duchowni parafii

W połowie XIV w. jako proboszcz parafii wymieniany jest Wikbold, późniejszy kapelan papieski i kanonik warmiński.

Obecnie proboszczem jest ks. mgr Wojciech Ciarkowski.

Bibliografia

Archidiecezja Warmińska[13.08.2014]
polskaniezwykla.pl[13.08.2014]
deon.pl[13.08.2014]