Parafia pw. Świętego Krzyża w Szestnie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja zweryfikowana][wersja zweryfikowana]
m (MartaF przeniósł stronę Parafia pw. św. Krzyża w Szestnie na Parafia pw. Świętego Krzyża w Szestnie w miejsce przekierowania)
(Brak różnic)

Wersja z 11:10, 5 mar 2015

Parafia pw. św. Krzyża w Szestnie

Kościół pw.  św. Krzyża w Szestnie, fot. Mieczysław Kalski
Kościół pw. św. Krzyża w Szestnie, fot. Mieczysław Kalski
Siedziba Szestno
Adres Szestno 50, 11-700 Mrągowo
Data powołania 1 lipca 1989 r.
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja warmińska
Dekanat Mrągowo I
Kościół kościół pw. św. Krzyża w Szestnie

Parafia pw. św. Krzyża w Szestnie — rzymskokatolicka parafia leżąca w dekanacie Mrągowo I należącym do archidiecezji warmińskiej. Kościół parafialny pw. Świętego Krzyża znajduje się w Szestnie. Od 1995 r. proboszczem parafii jest ks. mgr Sylwester Progorowicz.

Wnętrze kościoła w Szestnie, fot. Mieczysław Kalski
Wnętrze kościoła w Szestnie, fot. Mieczysław Kalski
Wnętrze kościoła w Szestnie, fot. Mieczysław Kalski

Historia parafii

Miejscowość Szestno została założona w połowie XIV wieku. Z przywileju lokacyjnego pochodzi pierwsza wzmianka dotycząca kościoła. Przyznane mu cztery włóki oznaczały formalne powołanie parafii w Szestnie. Dochody z ich uprawy miały sfinansować budowę kościoła i opłacić utrzymanie plebana. Jako fundator, zakon krzyżacki uzyskał prawo patronatu nad kościołem oraz wieczne prawo prezentowania swego kandydata na stanowisko plebana. W okresie krzyżackim parafia w Szestnie wchodziła w skład diecezji warmińskiej i należała do archiprezbiteriatu reszelskiego. Dokładne jej granice nie są znane.

W 1822 roku do parafii w Szestnie przyłączono parafię w Bożem. Przy kościele istniała szkoła parafialna i cmentarz parafialny. Z początkiem reformacji Szestno jako pierwsza parafia katolicka na Mazurach przeszła na protestantyzm. W roku 1531 utworzono w tu gminę ewangelicką. Pod koniec XVI wieku przeprowadzono gruntowny remont kościoła. W roku 1618 i 1619 kościół spłonął w pożarach. W roku 1620 odbudowano świątynię w jej dzisiejszej formie. W czasie szwedzkiego potopu kościół został splądrowany przez żołnierzy szwedzkich generała Steinbocka. Po II wojnie światowej kościół nadal użytkowali ewangelicy. Na początku lat 80. kościół został wydzierżawiony przez społeczność wyznania katolickiego. W tym czasie ksiądz Władysław Dudziak zamieszkały w Mrągowie przekazał kościołowi srebrny relikwiarzyk z relikwiami drzewa Krzyża Świętego, wykonany przez zakład jubilerski w Wilnie. Obok niego w ramce za szkłem znajduje się dokument watykański z roku 1862 stwierdzający prawdziwość relikwii.

1 lipca 1989 roku w Szestnie ponownie została erygowana parafia, a w 1996 roku budynek kościoła stał się własnością Kościoła rzymskokatolickiego. W kościele zachowały się cztery epitafia: dwa w postaci chorągwi żałobnych z wieków XVII i XVIII, wiszące obecnie po obu stronach ołtarza; marmurowa tablica nagrobna Fabiana von Lehndorf zmarłego w 1650 roku, wmurowana w północną ścianę kościoła; oraz silnie zniszczona i nieczytelna kamienna tablica, osadzona w podłodze kościoła naprzeciw ołtarza, pochodząca prawdopodobnie z 1711 roku. Są tu także tablice pamiątkowe z nazwiskami tutejszych parafian poległych w wojnach napoleońskich, wojnie francusko-pruskiej i podczas I wojny światowej.

Kler parafialny

Proboszczowie:

Zobacz też

Archidiecezja Warmińska
kościół pw. Świętego Krzyża w Szestnie

Bibliografia

Kościoły i kaplice Archidiecezji Warmińskiej, red. Bronisław Magdziarz, Olsztyn 1999.
Katalog duchowieństwa katolickiego diecezji warmińskiej (do 1945 roku), Andrzej Kopiczko, Olsztyn 2003.
Katalog duchowieństwa katolickiego diecezji warmińskiej (1945–1992), Andrzej Kopiczko, Olsztyn 2006.
Szestno – kościół (stanowisko V), Instytut Archeologi UW [2.11.2014]
Szestno,pl.wikipedia.org [2.11.2014]