Parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Durągu: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
(Historia parafii)
(Historia parafii)
Linia 22: Linia 22:
  
 
== Historia parafii ==
 
== Historia parafii ==
Kościół w Durągu zbudowali ewangelicy w 1713 roku. Po II wojnie został przejęty przez społeczność katolicką. Początkowo był to  budynek z murem pruskim, jednak w latach 60-tych ubiegłego wieku, kiedy stan techniczny świątyni był już bardzo zły, postanowiono przebudować go na mur kamienny. W takiej formie kościół istnieje do dziś. W 2014 roku parafianie wraz z proboszczem ks. Zbigniewem Błaszkowskim podjęli się wymiany dachu, który od początku istnienia kościoła nie był remontowany. Parafia w Durągu jest niewielką wspólnotą. Na jej terenie mieszka 706 osób, z czego część stanowią protestanci i osoby wyznania nowoapostolskiego. Mimo różnicy wyznań wspólnie dbają o świątynię. Gdy podjęto prace renowacji barokowego ołtarza z XVIII wieku, w górnej części ołtarza pod farbą olejną odkryto XVIII-wieczny obraz Chrystusa Ukrzyżowanego. Parafia w Durągu kanonicznie została utworzona w 1962 roku. Do parafii należy także kaplica filialna Narodzenia św. Jana Chrzciciela w [[Lichtajny|Lichtajnach]].
+
Kościół w Durągu zbudowali ewangelicy w 1713 roku. Po II wojnie został przejęty przez społeczność katolicką. Początkowo był to  budynek z murem pruskim, jednak w latach 60-tych ubiegłego wieku, kiedy stan techniczny świątyni był już bardzo zły, postanowiono przebudować go na mur kamienny. W takiej formie kościół istnieje do dziś. W 2014 roku parafianie wraz z proboszczem ks. Zbigniewem Błaszkowskim podjęli się wymiany dachu, który od początku istnienia kościoła nie był remontowany. Parafia w Durągu jest niewielką wspólnotą. Na jej terenie mieszka 706 osób, z czego część stanowią protestanci i osoby wyznania nowoapostolskiego. Mimo różnicy wyznań wspólnie dbają o świątynię. Gdy podjęto prace renowacji barokowego ołtarza z XVIII wieku, w jego górnej części pod farbą olejną odkryto XVIII-wieczny obraz Chrystusa Ukrzyżowanego. Parafia w Durągu kanonicznie została utworzona w 1962 roku. Do parafii należy także kaplica filialna Narodzenia św. Jana Chrzciciela w [[Lichtajny|Lichtajnach]].
 
[[Plik:parafiadurąg1.jpg|right|thumb|288px|Ołtarz główny w kościele w Durągu, fot. Krzysztof Kozłowski, źródło: [http://olsztyn.gosc.pl/doc/1897847.W-oczekiwaniu-na-Matke Posłaniec Warmiński] [27.10.2014]]]<br/>
 
[[Plik:parafiadurąg1.jpg|right|thumb|288px|Ołtarz główny w kościele w Durągu, fot. Krzysztof Kozłowski, źródło: [http://olsztyn.gosc.pl/doc/1897847.W-oczekiwaniu-na-Matke Posłaniec Warmiński] [27.10.2014]]]<br/>
  

Wersja z 10:47, 1 lis 2014

Parafia pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Durągu

Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Durągu, źródło: Urząd Gminy w Ostródzie
Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Durągu, źródło: Urząd Gminy w Ostródzie
Siedziba Durąg
Adres Durąg 12, 14-106 Szyldak
Data powołania 1 czerwca 1962 r.
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja warmińska
Dekanat Ostróda II - zachód
Kościół Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Durągu
[LINK Parafia pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Durągu]


Parafia pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Durągu — rzymskokatolicka parafia leżąca w dekanacie Ostróda II - zachód należącym do archidiecezji warmińskiej. Kościół parafialny znajduje się w Durągu. Od 2006 r. proboszczem parafii jest ks. Zbigniew Błaszkowski.

Historia parafii

Kościół w Durągu zbudowali ewangelicy w 1713 roku. Po II wojnie został przejęty przez społeczność katolicką. Początkowo był to budynek z murem pruskim, jednak w latach 60-tych ubiegłego wieku, kiedy stan techniczny świątyni był już bardzo zły, postanowiono przebudować go na mur kamienny. W takiej formie kościół istnieje do dziś. W 2014 roku parafianie wraz z proboszczem ks. Zbigniewem Błaszkowskim podjęli się wymiany dachu, który od początku istnienia kościoła nie był remontowany. Parafia w Durągu jest niewielką wspólnotą. Na jej terenie mieszka 706 osób, z czego część stanowią protestanci i osoby wyznania nowoapostolskiego. Mimo różnicy wyznań wspólnie dbają o świątynię. Gdy podjęto prace renowacji barokowego ołtarza z XVIII wieku, w jego górnej części pod farbą olejną odkryto XVIII-wieczny obraz Chrystusa Ukrzyżowanego. Parafia w Durągu kanonicznie została utworzona w 1962 roku. Do parafii należy także kaplica filialna Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Lichtajnach.

Ołtarz główny w kościele w Durągu, fot. Krzysztof Kozłowski, źródło: Posłaniec Warmiński [27.10.2014]

Kler parafialny

Proboszczowie:


Grupy działające na terenie parafii

  • Koło Żywego Różańca
  • Służba Liturgiczna


Zobacz też

Archidiecezja Warmińska
Aktywna emerytura. Posłaniec Warmiński [ 27.10.2014]

Bibliografia

Kościoły i kaplice Archidiecezji Warmińskiej, red. Bronisław Magdziarz, Olsztyn 1999
Katalog duchowieństwa katolickiego diecezji warmińskiej (1945-1992), Andrzej Kopiczko, Olsztyn 2006
W oczekiwaniu na Matkę. Posłaniec Warmiński [ 27.10.2014]