Parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Grodzicznie

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Parafia pw. św. Apostołów Piotra i Pawła

Siedziba Grodziczno
Adres Grodziczno 9a, 13-324 Grodziczno
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Diecezja toruńska
Kościół Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła


Parafia pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Grodzicznie rzymskokatolicka parafia leżąca w dekanacie należącym do diecezji toruńskiej. Erygowana . Mieści się przy ul.

Historia parafii

Parafia Grodziczno została założona przez Krzyżaków na tej części ziemi lubawskiej, którą posiadał Zakon. O miejscowości wspominają źródła, informując o rozpoczęciu budowy kościoła w 1340 r. Konsekracji murowanej z cegły gotyckiej świątyni dokonał biskup chełmiński Jan Kropidło w 1400 r. W czasie wojen krzyżacko - polskich w XV w. kościół uległ poważnym zniszczeniom. Odbudowano go ponownie w 1500 r. Po 1466 r. Grodziczno stanowiło własność szlachecką.

W 1739 r. całość świątyni odnowiono i wyposażono w stylu barokowym. Na przełomie XIX i XX w. zbudowano organy, ambonę konfesjonały, chrzcielnicę, stacje Drogi Krzyżowej i witraże, a drewnianą podłogę zamieniono na płyty cementowe. W latach 1994 - 2001 dokonano kapitalnego remontu świątyni: wieży i dachów, ścian i przypór, fundamentów, posadzki, ławek i organów.

Parafia przeżywała Misje Ewangelizacyjne w dniach 18 - 25 października 1998 r. poprzedzone 5 kursami Filipa dla ponad 300 osób. W czasie misji powstała wspólnota Domowego Kościoła i młodzieżowa grupa modlitewna. Po odnowieniu Misji Ewangelizacyjnych rodziny nawiedził wędrujący różaniec z przygotowanymi rozważaniami o Siedmiu Sakramentach. W roku Jubileuszu rodziny parafialne gościły obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Każdego roku parafianie uczestniczą w pielgrzymkach do Lip, Nowego Miasta Lubawskiego i Częstochowy oraz innych sanktuariów w Polsce. Dwukrotnie został zorganizowany Parafialny Kongres Rodzin. 22 września 1996 r. odbyła się uroczystość symbolicznego pogrzebu księdza wikarego Franciszka Ostrowskiego, zmarłego w Dachau oraz 62 ofiar II wojny światowej. W latach 1994 - 2001 przeprowadzono kapitalny remont kościoła parafialnego. Wyremontowano ściany i tynki wewnętrzne świątyni, kładąc nową instalację elektryczną i nagłaśniającą. Położono nową posadzkę marmurową z ogrzewaniem posadzkowym. Zbudowano nowe ławki z modrzewia. Wybudowano także plebanię i grotę jako ołtarz polowy na większe uroczystości.

Kler parafialny


Filie parafii

Kaplica w Domu Pomocy Społecznej w Grodzicznie.

Zobacz też

http://www.diecezja-torun.pl

Bibliografia

Korecki Andrzej, Z dziejów gminy Grodziczno, Pelplin 2003, ss. 354.