Parafia pw. św. Augustyna i św. Anny w Babiaku

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Parafia pw. św. Augustyna i św. Anny w Babiaku

Kościół pw. św. Augustyna i św. Anny w Babiaku, fot. Mieczysław Kalski
Kościół pw. św. Augustyna i św. Anny w Babiaku, fot. Mieczysław Kalski
Siedziba Babiak
Adres Babiak 17, 11-100 Lidzbark Warmiński
Data powołania II poł. XIV w.
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja warmińska
Dekanat Górowo Iławeckie
Kościół kościół pw. św. Augustyna i Anny w Babiaku

Parafia pw. św. Augustyna i św. Anny w Babiaku — rzymskokatolicka parafia leżąca w dekanacie Górowo Iławeckie należącym do diecezji warmińskiej. Kościół parafialny pw. św. Augustyna i św. Anny znajduje się w Babiaku. Od 2008 r. proboszczem parafii jest ks. mgr Sławomir Wiśniewski.

Kapliczka w Babiaku, fot. Mieczysław Kalski

Historia parafii

W przywileju lokacyjnym Babiaka w 1342 r. początkowo nie przewidywano założenia parafii, ta jednak wkrótce powstała. Murowany kościół pw. św. Augustyna i Anny w Babiaku, początkowo bez wieży, wzniesiono jeszcze w II połowie XIV wieku. Około 1350 roku jego konsekracji dokonał biskup Herman von Prago. Pod koniec XIV wieku wzniesiono wieżę dzwonniczą w neogotyckim stylu, którą podwyższono w 1844 roku, wykańczając szczytami. Niegdyś na kościelnej wieży znajdowały się cztery dzwony (3 duże i 1 mały sygnaturowy). W 1942 roku duże dzwony zdemontowano i miały być przeznaczone na cele wojenne. Dzwon z kościoła w Babiaku, odlany w Gdańsku w 1624 roku, jakiś czas temu został odnaleziony na terenie Niemiec. W wieku XVI dotychczasowe drewniane elementy budowli zastąpiono murowanymi. Powtórnej konsekracji 29 sierpnia 1580 roku ku czci świętych Anny i Augustyna dokonał biskup Marcin Kromer.
Ołtarz główny wykonano około 1680 roku. W środkowej jego części znajduje się rzeźbiona grupa św. Anny Samotrzeć, pochodząca z szafy nie zachowanego ołtarza późnogotyckiego (z około 1500 roku). Z przełomu XVII i XVIII wieku pochodzą dwa ołtarze boczne – Jezusa Zmartwychwstałego i św. Józefa, a także ośmiokątna ambona ozdobiona figurami czterech ewangelistów. Obecny wygląd świątynia zawdzięcza pracom restauratorskim z 1864 roku kiedy przedłużono ku wschodowi prezbiterium i dobudowano zakrystię i kruchtę. Wnętrze zdobią ołtarze barokowe pochodzące z przełomu XVII i XVIII w. oraz rzeźba św. Anny z XVI w. Renowację wnętrza przeprowadzono w 1966 roku. Proboszcz parafii, Sławomir Wiśniewski, obejmuje opieką duszpasterską również parafię pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Runowie.

Kler parafialny

Proboszczowie:

Filie parafii

Zobacz też

Archidiecezja Warmińska
Dzwon z kościoła pw. św. Augustyna i św. Anny w Babiaku
Relikwiarz z kościoła pw. św. Augustyna i Anny w Babiaku
Włóczęgostwo fotograficzne, adelamak.blogspot.com [20.09.2014]

Bibliografia

Kościoły i kaplice Archidiecezji Warmińskiej, red. Bronisław Magdziarz, Olsztyn 1999.
Katalog duchowieństwa katolickiego diecezji warmińskiej (do 1945 roku), Andrzej Kopiczko, Olsztyn 2003.
Katalog duchowieństwa katolickiego diecezji warmińskiej (1945–1992), Andrzej Kopiczko, Olsztyn 2006.
Jeden proboszcz, dwie parafie, "Posłaniec Warmiński" [20.09.2014]