Parafia pw. św. Bartłomieja Apostoła w Piotraszewie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
Linia 14: Linia 14:
 
  |2. jednostka nazwa      = Orneta
 
  |2. jednostka nazwa      = Orneta
 
  |obiekt sakralny funkcja =  
 
  |obiekt sakralny funkcja =  
  |obiekt sakralny        = [[lkwim:Kościół pw. św. Bartłomieja w Piotraszewie|Kościół pw. św. Bartłomieja Apostoła w Piotraszewie]]
+
  |obiekt sakralny        = kościół pw. św. Bartłomieja Apostoła w Piotraszewie
 
  |dzień wspomnienia      =  
 
  |dzień wspomnienia      =  
 
  |www                    =  
 
  |www                    =  
}}<br/>
+
}}
 
+
''' Parafia pw. św. Bartłomieja Apostoła w Piotraszewie ''' rzymskokatolicka parafia leżąca w dekanacie [[Orneta]] należącym do archidiecezji warmińskiej. [[lkwim:Kościół pw. św. Bartłomieja w Piotraszewie|Kościół parafialny pw. św. Bartłomieja]] znajduje się w [[Piotraszewo|Piotraszewie]]. Od 2006 r. proboszczem parafii jest ks. mgr [[Mariusz Makowski]].<br/><br/>
''' Parafia pw. św. Bartłomieja Apostoła w Piotraszewie ''' rzymskokatolicka parafia leżąca w [[Dekanat Orneta|dekanacie Orneta]] należącym do [[archidiecezja warmińska | archidiecezji warmińskiej]]. Kościół parafialny znajduje się w [[Piotraszewo|Piotraszewie]]. Od 2006 r. proboszczem parafii jest ks. mgr [[Mariusz Makowski]].
+
[[Plik:piotraszewoparafia4.jpg|right|thumb|288px|Piotraszewo. Ołtarz główny. Fot. Anton Ulbrich, 1904/1909 r. Źródło: Prusy Wschodnie – dokumentacja historycznej prowincji, Warszawa IS PAN, 2006, nr 057814.]]
 
+
 
== Historia parafii ==
 
== Historia parafii ==
Świątynia została uposażona w przywileju lokacyjnym wsi w 1335 roku. Gotycki kościół wybudowano w drugiej połowie XIV wieku. Później musiał być przebudowywany, ponieważ ponownie był konsekrowany w roku 1580 przez biskupa warmińskiego [[Marcin Kromer|Marcina Kromera]]. Budowlę odnawiano w latach 1738–1742 i 1886–1887. Budynek kościoła jest orientowany, z układem salowym. Drewniana wieża, w dolnej części murowana z roku 1739, znajduje się w części zachodniej kościoła. Na wieży chorągiewka z herbem biskupa [[Krzysztof Szembek|Krzysztofa Andrzeja Jana Szembeka]]. Po stronie północnej kościoła znajduje się zakrystia, a po południowej kruchta. Na ścianie południowej świątyni wykonano zegar słoneczny z datą 1772 roku Ołtarz główny rokokowy z 1782 roku wykonany w pracowni Chrystiana Bernarda Schmidta z Reszla. W centralnej części ołtarza znajduje się obraz patrona kościoła — św. Bartłomiej, autorstwa Józefa Korzeniewskiego. Tabernakulum i balustradę przy ołtarzu wykonał w 1798 roku Chrystian Beniamin Schultz z Lidzbarka. Jego dziełem jest także klasycystyczna ambona. Ołtarze boczne wykonane zostały w połowie XIX wieku Kropielnica i chrzcielnica wykonane zostały jeszcze w średniowieczu z granitu. Do najstarszych zabytków kościoła należy dzwon z XV wieku.  
+
Świątynia została uposażona w przywileju lokacyjnym wsi w 1335 roku. Gotycki kościół wybudowano w drugiej połowie XIV wieku. Później musiał być przebudowywany, ponieważ ponownie był konsekrowany w roku 1580 przez biskupa warmińskiego [[lkwim:Marcin Kromer|Marcina Kromera]]. Budowlę odnawiano w latach 1738–1742 i 1886–1887. Budynek kościoła jest orientowany, z układem salowym. Drewniana wieża, w dolnej części murowana, pochodzi z roku 1739 i znajduje się w części zachodniej kościoła. Na wieży widnieje chorągiewka z herbem biskupa [[Krzysztof Szembek|Krzysztofa Andrzeja Jana Szembeka]]. Po stronie północnej kościoła znajduje się zakrystia, a po południowej kruchta. Na ścianie południowej świątyni wykonano zegar słoneczny z datą 1772 roku. Ołtarz główny rokokowy – pochodzi z 1782 roku i został wykonany w pracowni [[Christian Bernard Schmidt|Chrystiana Bernarda Schmidta]] z [[Reszel|Reszla]]. W centralnej części ołtarza znajduje się obraz patrona kościoła — św. Bartłomieja – autorstwa Józefa Korzeniewskiego. Tabernakulum i balustradę przy ołtarzu wykonał w 1798 roku Christian Beniamin Schultz z [[Lidzbark|Lidzbarka]]. Jego dziełem jest także klasycystyczna ambona. Ołtarze boczne wykonane zostały w połowie XIX wieku. Kropielnica i chrzcielnica wykonane zostały jeszcze w średniowieczu z granitu. Do najstarszych zabytków kościoła należy dzwon z XV wieku.  
[[Plik:piotraszewoparafia4.jpg|right|thumb|288px|Piotraszewo. Ołtarz główny. Fot. Anton Ulbrich, 1904/1909 r. Źródło: Prusy Wschodnie - dokumentacja historycznej prowincji, Warszawa IS PAN, 2006, nr 057814.]]
+
 
<br/>
 
<br/>
<br/>
 
 
 
== Kler parafialny ==
 
== Kler parafialny ==
 
'''Proboszczowie'''
 
'''Proboszczowie'''
Linia 77: Linia 73:
 
*[[Kazimierz Oziewicz]] (1996–2006)
 
*[[Kazimierz Oziewicz]] (1996–2006)
 
*[[Mariusz Makowski]] (od 2006)
 
*[[Mariusz Makowski]] (od 2006)
<br/>
 
 
 
== Grupy działające na terenie parafii ==
 
== Grupy działające na terenie parafii ==
 
*Koło Różańcowe
 
*Koło Różańcowe
<br/>
 
 
== Zobacz też ==
 
== Zobacz też ==
 
[http://archwarmia.pl/ Archidiecezja Warmińska]<br/>
 
[http://archwarmia.pl/ Archidiecezja Warmińska]<br/>
<br/>
 
 
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
''Kościoły i kaplice Archidiecezji Warmińskiej'', red. Bronisław Magdziarz, Olsztyn 1999<br/>
+
''Kościoły i kaplice Archidiecezji Warmińskiej'', red. Bronisław Magdziarz, Olsztyn 1999.<br/>
''Katalog duchowieństwa katolickiego diecezji warmińskiej (do 1945roku)'', Andrzej Kopiczko, Olsztyn 2003<br/>
+
''Katalog duchowieństwa katolickiego diecezji warmińskiej (do 1945 roku)'', Andrzej Kopiczko, Olsztyn 2003.<br/>
''Katalog duchowieństwa katolickiego diecezji warmińskiej (1945-1992)'', Andrzej Kopiczko, Olsztyn 2006<br/>
+
''Katalog duchowieństwa katolickiego diecezji warmińskiej (1945–1992)'', Andrzej Kopiczko, Olsztyn 2006.<br/>
 
<br/>
 
<br/>
 
 
[[Kategoria: Kościół]]
 
[[Kategoria: Kościół]]
[[Kategoria: Kościół Rzymskokatolicki]]
+
[[Kategoria: Kościół rzymskokatolicki]]
 
[[Kategoria: Parafie rzymskokatolickie]]
 
[[Kategoria: Parafie rzymskokatolickie]]
 
[[Kategoria: Archidiecezja warmińska]]
 
[[Kategoria: Archidiecezja warmińska]]

Wersja z 17:51, 27 lut 2015

Parafia pw. św. Bartłomieja Apostoła w Piotraszewie

Kościół pw. św. Bartłomieja Apostoła w Piotraszewie, źródło: Archidiecezja Warmińska [29.10.2014]
Kościół pw. św. Bartłomieja Apostoła w Piotraszewie, źródło: Archidiecezja Warmińska [29.10.2014]
Siedziba Piotraszewo
Adres Piotraszewo, 11-040 Dobre Miasto
Data powołania 1335 r.
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja warmińska
Dekanat Orneta
Kościół kościół pw. św. Bartłomieja Apostoła w Piotraszewie

Parafia pw. św. Bartłomieja Apostoła w Piotraszewie – rzymskokatolicka parafia leżąca w dekanacie Orneta należącym do archidiecezji warmińskiej. Kościół parafialny pw. św. Bartłomieja znajduje się w Piotraszewie. Od 2006 r. proboszczem parafii jest ks. mgr Mariusz Makowski.

Piotraszewo. Ołtarz główny. Fot. Anton Ulbrich, 1904/1909 r. Źródło: Prusy Wschodnie – dokumentacja historycznej prowincji, Warszawa IS PAN, 2006, nr 057814.

Historia parafii

Świątynia została uposażona w przywileju lokacyjnym wsi w 1335 roku. Gotycki kościół wybudowano w drugiej połowie XIV wieku. Później musiał być przebudowywany, ponieważ ponownie był konsekrowany w roku 1580 przez biskupa warmińskiego Marcina Kromera. Budowlę odnawiano w latach 1738–1742 i 1886–1887. Budynek kościoła jest orientowany, z układem salowym. Drewniana wieża, w dolnej części murowana, pochodzi z roku 1739 i znajduje się w części zachodniej kościoła. Na wieży widnieje chorągiewka z herbem biskupa Krzysztofa Andrzeja Jana Szembeka. Po stronie północnej kościoła znajduje się zakrystia, a po południowej kruchta. Na ścianie południowej świątyni wykonano zegar słoneczny z datą 1772 roku. Ołtarz główny – rokokowy – pochodzi z 1782 roku i został wykonany w pracowni Chrystiana Bernarda Schmidta z Reszla. W centralnej części ołtarza znajduje się obraz patrona kościoła — św. Bartłomieja – autorstwa Józefa Korzeniewskiego. Tabernakulum i balustradę przy ołtarzu wykonał w 1798 roku Christian Beniamin Schultz z Lidzbarka. Jego dziełem jest także klasycystyczna ambona. Ołtarze boczne wykonane zostały w połowie XIX wieku. Kropielnica i chrzcielnica wykonane zostały jeszcze w średniowieczu z granitu. Do najstarszych zabytków kościoła należy dzwon z XV wieku.

Kler parafialny

Proboszczowie

Grupy działające na terenie parafii

  • Koło Różańcowe

Zobacz też

Archidiecezja Warmińska

Bibliografia

Kościoły i kaplice Archidiecezji Warmińskiej, red. Bronisław Magdziarz, Olsztyn 1999.
Katalog duchowieństwa katolickiego diecezji warmińskiej (do 1945 roku), Andrzej Kopiczko, Olsztyn 2003.
Katalog duchowieństwa katolickiego diecezji warmińskiej (1945–1992), Andrzej Kopiczko, Olsztyn 2006.