Parafia pw. św. Bartłomieja Apostoła w Sampławie

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 21:50, 9 sty 2014 autorstwa Kinlis (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "{{Parafia infobox |nazwa = Parafia pw. św. Bartłomieja Apostoła |grafika = Kościół Sampława.jpg |podpis grafiki = K...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Parafia pw. św. Bartłomieja Apostoła

Kościół parafialny, źródło: Diecezja toruńska, 09.01.2014.
Kościół parafialny, źródło: Diecezja toruńska, 09.01.2014.
Siedziba Sampława
Adres Sampława 11a, 14-260 Lubawa
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Diecezja toruńska
Dekanat Lubawa
Kościół Kościół pw. św. Bartłomieja Apostoła
Wspomnienie liturgiczne Świętego Bartłomieja Apostoła, niedziela po 24 sierpnia, Świętego Mikołaja Biskupa, niedziela po 6 grudnia


Parafia pw. św. Bartłomieja Apostoła w Sampławie

zacznij opis według przykładu: Parafia Matki Bożej Królowej Polski w Miłkach rzymskokatolicka parafia leżąca w dekanacie Giżycko – św. Krzysztofa należącym do diecezji ełckiej.[1] Erygowana w 1962. Mieści się przy ulicy Giżyckiej. itd.

Historia parafii

Pierwsze wzmianki o miejscowości pojawiają się w źródłach w 1339 r. W średniowieczu wieś należała do Krzyżaków, którzy założyli tutaj parafię już w XIII w. Kościół został zbudowany w stylu gotyckim z cegły i kamienia polnego około 1330 r. W 1910 r. dokonano jego przebudowy. Wyposażenie pochodzi głównie z epoki baroku.

Każdego roku parafia przeżywa rekolekcje adwentowe i wielkopostne. Do największych duchowych przeżyć należały Misje Ewangelizacyjne w dniach 14 - 21 czerwca 199roku, których owocem było powstanie wspólnot Kościoła Domowego i Szkoły Ewangelizacyjnej Młodzieży. Od Roku Jubileuszowego 2000 tradycją stały się festyny parafialne. W celu pomocy najuboższym powstał punkt "Wzajemna Pomoc we Wspólnocie Parafii".

W ostatniej dekadzie miały miejsce liczne remonty i inwestycje, m.in. renowacja wnętrza świątyni, kapitalny remont organów, zewnętrzne zabezpieczenie kościoła przed wilgocią i wymiana dachu na Domu Parafialnym.
Biała Góra, Ludwichowo, Łążek, Osowiec, Rakowice, Rodzone, Sampława Wybudowania, Targowisko Dolne, Rodzone za Drwęcą, Mały Bór, Papiernia

Kler parafialny


Ruchy i stowarzyszenia działające na terenie parafii

Akcja Katolicka

Kościół Domowy

Młodzieżowa Grupa Modlitewna

Parafialny Zespół Caritas

Schola "Hosanna"

Żywy Różaniec

Zobacz też

Diecezja toruńska

Bibliografia

Diecezja toruńska, 09.01.2014.